Mám počas krátkodobej PN nárok na vychádzky?

nikoleta1872011
2. apr 2024

Od dnes som vypísaná na PN.Mám nárok na vychádzky, myslím si len zbehnúť do najbližšieho obchodu si nakúpiť čo potrebujem na kuchyňu. Zamestnávateľ kedy posiela papier do Sociálnej poisťovne, kedy môžu prísť na kontrolu?Za odpoveď ďakujem

alenah31
2. apr 2024

@nikoleta1872011 už existujú len ePN - SP aj zamestnávateľ vedia o tvojej PN naraz a SP môže prísť na kontrolu už počas prvých 10 dní hoci v tom čase platí náhradu príjmu zamestnávateľ. A áno pokiaľ žiješ v domácnosti sama - môžeš si nakúpiť potraviny, lieky alebo zbehnúť na iné vyšetrenie ak bolo vopred objednané a kryje sa s dobou na PN (treba potom predložiť bloček z nákupu ak ťa SP vyzve k dokazovaniu) Inak nárok na vychádzky momentálne nemáš.

iwesska
2. apr 2024

Nemas narok pokial ti to lekarka neschvalila. E-pn vidi zamestnavatel aj poistovna okamzite.

alenah31
2. apr 2024

@iwesska môže, pýta sa na nákup potravín, aspoň predpokladám, že nejde počas PN trajdať po uliciach - podmienky sú priamo upravené aj na stránke SP:
Pacient, ktorý nemá stanovené vychádzky a je osamelý, teda nemá v domácnosti rodinného príslušníka, ktorého by mohol požiadať o zabezpečenie základných životných potrieb, sa môže vzdialiť z domu a zakúpiť základné potraviny alebo lieky. Odporúčame však mať pokladničný blok, ktorý môže predložiť ako doklad, ktorý ho ospravedlní v prípade vykonania kontroly, t. j. čas kontroly liečebného režimu by sa mal zhodovať s časom, ktorý je uvedený na účtenke.
@nikoleta1872011 tu máš o tom ako sa správať počas PN všetko:
https://www.socpoist.sk/zivotne-situacie/chorob...

nikoleta1872011
autor
2. apr 2024

@alenah31 ďakujem pekne 🙂

iwesska
2. apr 2024

@alenah31 Nepytala sa na potraviny,ale veci na kuchynu - pre mna to znamena,ze ide stavat novu kuchynu a potrebuje zariadit kuchynu a ide na nu vybrat material. Keby to aj pravda nebola, ak nezije sama,narok ist do obchodu nema.

alenah31
2. apr 2024

@iwesska stačí ak prehlási, že v čase PN a potreby nákupu v domácnosti nebola prítomná iná blízka osoba (bola na dovolenke, odcestovaná, pracovne mimo a pod.). Bežne nám takéto ČV na pobočke predkladali. Veci na kuchyňu - toto často používa aj moja švagriná, je z Muránskej Huty - a myslí tým potraviny - tam to tak skrátka hovoria🙂 Ja v prvom príspevku rovno píšem kedy môže porušiť LR, ty si napísala, že nárok nemá.

iwesska
2. apr 2024

@alenah31 Dobre a ked je muz napr.v praci a ja hladna,aj to sa rata?😂

nikoleta1872011
autor
2. apr 2024

@iwesska na potraviny som myslela,nie na stavebný materiál do kuchyne 😁

nikoleta1872011
autor
2. apr 2024

@alenah31 tiež bývam neďaleko od Muráňa😁

gerdusha
2. apr 2024

Veci NA kuchyňu? Fíha