Mám nárok na štipendium, keď beriem rodičovský?

adrianaaaa33
2. aug 2021

Ahojte, chcem sa informovať o tom či ako mamička na materskej dovolenke. Poberam už rodicak mam nárok na štipendium alebo nie? Ci musím rodičak prepísať na svokru aby som mohla poberať štipendium. Ďakujem pýtam sa informačné aby som vedela.

ukulela
2. aug 2021

@adrianaaaa33 rodičovský na svokru???
Oprávnená osoba je:

rodič dieťaťa,
fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu alebo úradu práce, sociálnych vecí a rodiny alebo
manžel rodiča dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti
... so štipendium nepomôžem, alena svokru to neprepises. A aké stipko? sociálne? Ved zavolaj na študijné odd. Podla mňa ak ti to vyjde, tak áno.

lindous
2. aug 2021

Predpokladám, že sa pýtaš na sociálne štipendium? Pri jeho prideľovaní sa pozerá na príjem študenta aj spoločne posudzovaných osôb - v tvojom prípade asi manžela, keďže spomínaš svokru? Takže rodičák nie je prekážkou, ale keďže zvyšuje váš príjem, tak ti môže znížiť sumu/nemusí ti vyjsť vôbec.. To isté, ak majú tvoje spoločne posudzované osoby dobrý príjem.. Ale podať si žiadosť určite za skúšku stojí 😊 na stránke fakulty /študijnom sa dozvieš viac

Čo sa týka prospechoveho/motivačného/mimoriadneho, s tým by nemal byť žiadny problém 😊

Ale nie som odborník a niekto ma možno opraví 🤷‍♀️

adrianaaaa33
autor
2. aug 2021

@ukulela to že na svokru bol príklad ale ďakujem pekne chystám sa ísť na úrad len som chcela vedieť či sa mi tam oplatí chodiť ale ďakujem

adrianaaaa33
autor
2. aug 2021

@lindous žijem s priateľom, presne toto som nevedela, že či to spriemeruju alebo ako. Ďakujem

lindous
2. aug 2021

@adrianaaaa33 tak keď nie si vydatá a nepreukážeš príjem, ktorý je neviem aký presne (nájdeš vo vyhláške ministerstva alebo stipendijnom poriadku tvojej univerzity), tak bez ohľadu na to či žiješ alebo nežiješ s rodičmi nebudeš posudzovaná sama, ale budú posudzovaní aj oni.. Ak splníš ten minimálny príjem, tak môžeš byť posudzovaná sama myslím