Mám nárok na sociálne štipendium?

jasterica25
5. júl 2011

Ahojte, chcela by som sa spytat niekoho, kto by mi vedel s tymito vecami poradit. V sucasnosti poberam rodicovsky prispevok a v septembri sa chystam studovat VS. zijem s rodicmi. otec dietata je zapisany v rodnom liste, no vysku vyzivneho nemame urcenu sudom, iba nasou vzajomnou dohodou. zdalo sa nam zbytocne chodit sa sudit, kedze sa vieme dohodnut aj sami. predpokladam, ze to bude potrebne nejakym sposobom preukazat, kolko mi plati? neviem, ci sa do vysky prijmu zaratavaju aj pridavky na deti...niekde som citala, ze moji rodicia - resp. matka lebo zijem len s nou sa nerata medzi posudzovane osoby nakolko mam ja sama dieta. Vie mi niekto povedat, ci budem mat na to socialne stipendium narok? studujem dennu formu studia...za vsetky odpovede vam vopred velmi pekne dakujem 😉

dadulajda
11. júl 2011

@jasterica25 ahoj, zavisi to od skoly, na ktoru budes chodis. Ja chodim na UKF v Nitre a tiez sa mi ma narodit babatko a doteraz som poberala stipendium. Musis ist na odd.pre stipendia na skole a tam ti to teta povie, co potrebujes..mne povedali takto: tiez zijem s maminou v 1 domacnosti, ale uz sa posudzujem len ja, kedze budem matka. Dokladujem im trvaly pobyt, vypis ze som nepodavala danove priznanie, km ze kolko to mam do skoly,kedze som tiez na dennom a moje vyzivne, co dostavam od svojho otca...a ked sa mi maly narodi, dostane koliznu opatrovnicku na socialke.-kedze nebudeme tiez zit s priatelom, ale bude v rodnom liste. A ona da zamna ziadost na sud s tym, ze ja si stanovim vysku vyzivneho..tiez to bude len formalita, lebo on mi na maleho bude platit.Ale potrebujes ten doklad zo sudu kvoli socialnemu stipku. A to zanesies do skoly a mali by ti to vypocitat. 🙂

jasterica25
autor
11. júl 2011

@dadulajda a ta kolizna opatrovnicka aj chodi do rodin atd...?
ja by som chcela podat na sud rodicovsku dohodu, neviem, ci v tom pripade budem aj nejaku koliznu opatrovnicku potrebovat

dadulajda
11. júl 2011

@jasterica25 nie nechodi do rodin. to sa len tak vola, ked niesi vydata. A sak ked jej povies sumu, na akej ste sa s priatelom dohodli, ona ju napise a jemu to pride a len odsuhlasi...bez problemov... 😉 drzim palce

jasterica25
autor
11. júl 2011

@dadulajda supeeer 🙂 dakujem 🙂 pocuj a este som sa chcela opytat, ak mi priznaju narok na socialne stipendium,nezanikne mi tym padom narok na rodicovsky prispevok??? nevylucuje sa poberanie soc. stip. a RP?

dadulajda
11. júl 2011

@jasterica25 nie absolutne...teraz sice riesime este so spoluziackou taku somarinu, zevraj....na socialke ti mozu povedat, ze nemozes poberat rodicovsky, ak si zapisana na denne studium. Lebo vraj ako mozes byt aj v skole, aj sa starat o mimino....(tete vytri zrak a zapis sa na individualne ak chces) ALE inak sa nedaj oblafnut, teta za okienkom chce byt len moc prudka! 😠 kludne sa to da, mozes mat aj pridavky, aj rodicovsky aj socialne. Ved ta vyska socialneho sa ti vypocita podla vysky ostatnych prijmov..
alebo si este zvaz, ze kolko by si dostala socialne stipko...a skus porozmyslat, ci by sa ti viac nehodilo napisat starostlivost o male na niekoho z tvojich rodicov ( ak uz trebars nerobia, alebo priatel) a vtedy mozes dostavat matersku, kedze oni maju nieco odrobene a zaplatene v sosialke. Lebo neviem ake stipko nam vypocitaju tento rok...ja som dostavala doteraz dost, ale uvidim ako to bude po novom ked budem s malym. 🙂

jasterica25
autor
11. júl 2011

@dadulajda no mna ani oblafnut nemoze, pretoze som sice zapisana na denne studium, ale je to distancnou metodou. vola sa to kombinovane a nie som v skole denne 😀 a teraz podla noveho predsa nemusis byt doma s dietatom ked poberas RP, mozes ist aj pracovat a narok na RP ti nezanikne, ked si nepoziadas o prispevok na starostlivost. toto presne som sa niekde docitala tu na konovi, ze mi toto co pises mozu povedat. ale ked nad tym logicky uvazujem, tak mi nemozu RP zobrat predsa

dadulajda
11. júl 2011

@jasterica25 je to setko cista byrokracia! 😠 nieze by boli radi, ze zeny aj slovakov rodia, aj sa vzdelavaju, takze budu zase len pre stat neskor peniaze zerabat, este to takto blbo komplikuju... 😖 tak dufam ze daco poriesis, ja tiez uvidim za mesiac ked si ma od dveri k dveram budu posuvat, ze ako je to vlastne.... 😕

jasterica25
autor
13. júl 2011

@dadulajda pocuj a tu pani na socialnom...to si myslela na urade prace, alebo na socialnej poistovni?

dadulajda
13. júl 2011

@jasterica25 to je na urade prace soc.veci a rodiny

jasterica25
autor
14. júl 2011

@dadulajda tak potom to mozu povedat, jedine tym mamickam, ktore poberaju materske, ale nie rodicovsky prispevok. pretoze mamicky popri RP uz mozu ist pracovat a maju nan narok, pokial sa staraju o dieta, alebo mu zabezpecuju starostlivost. to uz je na kazdej mamicke, ci poziada o prispevok na starostlivost o dieta alebo si necha iba RP.
a dalsia vec je, ze nechapem preco sa miesaju do toho, ked mamicka pobera materske a je prihlasena na denne studium. ved materske nevyplacaju oni, ale socialna poistovna, teda okrem toho pripadu, ked mamicke nevyznika narok na RP.