Mám nárok na podporu?

evzelinka
26. mar 2014

Ahojte,po skole som sla hned do zahranicia,bola som tam 6 rokov,odisla som naspat na SVK rodit a zostala som tu.V lete sa mi konci materska.Chcem sa spytat ci niekto viete ci mam pravo na podporu,kedze na svk nemam nic odrobene,ale v zahranici som pracovala celych 6 rokov.Dakujem...

lasina
26. mar 2014

Osobne si myslím ze nárok na podporu budeš mať jedine zo zahraničia,keďže tu nemáš nič odrobene.Ale neviem to isto,na úrade by tí mali dať viac info.Hlavne sa výzbroj železnými nervami,takéto vybavovacky su o drzku a ktovie na aké osoby na úrade natrafis.sorry za chyby,píšem z mobilu. 😉

stormie
26. mar 2014

Ano mas narok, v ktorej krajine si bola, viem ti napisat viac

evzelinka
autor
26. mar 2014

Ahoj,bola som v Irsku 😉

stormie
27. mar 2014

@evzelinka ja som bola v uk tak myslim ze to budu rovnake podmienky - po ukonceni materskej mas dve moznosti. Prva je ze sa nahlasis na rodicovsky, podmienkou je ale ze budes pocas doby poberania na sr a dieta musi mat sr rodny list. Takze toto je taky normalny postup, ze z amterskej ides na rodicovsku. Alebo druha moznost je, ze po skonceni materskej sa nahlasis na urad prace a potom na socialnej poistovni a budes dostavat podporu v nezamestananosti, ak ti schvalia. Urcite aspon skus, lebo podpora je vyssia ako rodicovsky a ked budes chcciet podporu az po skonceni poberania rodicovskeho tak ti uz nemusia schvalit nic. Tam ale potrebujes zdokladovat toho viacej - form u1 (ten vydavaju v uk tak v irsku sa bude asi volat inak ale bude to obsahovo to iste), rozhodnutie o zaradeni do evidencie na urade prace a hlavne dokazat cemtrum trvaleho zaujmu na sr pocas pobytu v irsku. Nikto ni nepovie co presne od teba chcu ako dokaz ze si mala centrum trvaleho zaujmu na sr, ale doloz vsetko co mozes - platenie hypoteky na sr, kupa nehnutelnosti, auta, ponechanie clenstva v kluboch, bezneho uctu v banke, zivotne poistenie, navstevy lekarov na sr (nie pohotovost ale bezne kontorly napr zubar, gynekolog) atd