Mám nárok na dávku v hmotnej núdzi?

majkapytlova
10. jan 2013

ahojte babky,potrebujem poradit,som vydata s manzelom zijeme v spolocnej domacnosti podala som si ziadost na vyzivne lebo som si myslela ze budem mat po jeho urceni narok po skonceni rodicaku na davku v hmotnej nuzdi,uradnicka mi ale pred dvoma dnami ked osm si bola pre nieco na urade povedala ze narok na to aby ma posudzovali samostatne a mala som narok na davku,tak musim poziadat aj o vyzivne na seba ako manzelku.Je to pravda?

sympa1
10. jan 2013

hmmm, neviem , ja si myslim kedze ste manzelia spolu v domacnosti, tak manzel je povinny sa o teba postarat..ak je zamestnany, tak nebudes mat narok..lebo na urade rataju zivotne minimum na domacnost

irriss
10. jan 2013

@majkapytlova

Kdysi existovala "Zadost o vyzivne na nerozvedenou manzelku"..podle toho, co pises, ze vyzaduje urednicka, stale tato zadost existuje 😉
Davej si pozor,- aby doslo k urceni PRED SOUDEM SOUDCEM..nepodepisuj zadny Smir, i kdyby Te k nemu vyzval sam soudce.. 😉 ..je neplatny😉
t.j. neni vymahatelny soudni cestou...

majkapytlova
autor
11. jan 2013

doteraz bol pol roka manzel nezamestnany,od januara pracuje na zivnost,v lete mi jedna uradnicka povedala ze aby som dostavala davku v kmotnej nudzi po skonceni rodicaku tak si mam podat ziadost o vyzivne na deti,povedat ze zijeme v spolocnej domacnosti ale ze mi manzel nedava peniaze,tak som podala navrh na vyzivne a caka nas sud,a teray mi ina uradnicka povedala ze potrebujem ajpodat navrh na vyzivne na seba aby ma posudzovali samostane.....tak neviem ci to je tak nemate s tym niektora skusenost?

vefi89
11. jan 2013

ty sa síce budeš potom posudzovaať sama s deťmi, ale otázka je- máš majetok? auto, dom, záhradu, čokoľvek?

sympa1
11. jan 2013

ale ja nechapem preco sa bude posudzovat sama, ked su manzelia...pokial niesu rozvedení tak sa to neda..len co sa tyka deti, ano vyzivne na deti pokial nedava tak to sa moze urcit sudom....ale skusenost inak nemam

majkapytlova
autor
11. jan 2013

nevlastnim ni9c a byvam v mestkom najomnom byte....vefi89 a musim mat urcene aj to vyzivne na seba?Sympa1 ide to niektory manzelia ziju v jednom dome ale uz nemaju vztah ako mazelia muz neprispieva na domacnost tak mozes poziadat o davku v hmotnej nudzi len ja som si myslela ze staci ked budem mat urcene vyzivne na deti....

irriss
11. jan 2013

@sympa1
existuje v techto pripadech Vyzivne na nerozvedenou manzelku... 😉

jen nevim, jak to funguje, kdyz se jedna o spolecnou domacnost..
protoze staci, kdyz zije maminka s ditetem u svych rodicu, a i kdyz ji nepomahaji a naopak vyzaduji i po ni najemne, pocitaji se a posuzuji spolecne...
@vefi89
kdysi byla i mikrovlnna trouba povazovana za majetek-me bylo navrzeno ji zkusit prodat.. 😔 a pal obnovit zadost..
i kdyz to bylo jedine, co mi zbylo,na ohrati mlecka pro syna 🤐

majkapytlova
autor
11. jan 2013

irriss to ma mrzi ze si si presla takym niecim....ja byvam s manzelom v najomnom mestkom socialnom byte....viem ze v mojom okoli si to takto maminky porobili a dostavaju socku len som neviem presne podmienky....

kristiii
11. jan 2013

@majkapytlova ahoj, neviem čo je na tom pravdy, ale bratovi jeden známy vravel, že si chcel žiadať o nejaký príspevok /neviem či to bol presne príspevok v hm.núdzi alebo na bývanie alebo niečo iné/, no ale ten chlap je asi rok rozvedený a na úrade mu povedali, že musí dať najprv bývalú ženu na súd o výživne na seba a až keď bude mať súdne rozhodnutie že jej nevznikla povinnosť može žiadať o príslušnú dávku. Ak by jej povinnosť vznikla - hoc len 5 eur mesačne, tak mu týchto 5eur odrátajú od toho príspevku a budú doplácať len zbytok. Vraj to platí do 3 rokov od rozvodu. Samozrejme že sa na to vykašlal..Takže v podstate je možné že budeš musieť potrebovať aj rozhodnutie súdu o výživnom na teba. chcelo by sa to spýtať na nejakej sociálno-právnej poradni, určite nájdeš aj nejakú online na internete

vefi89
11. jan 2013

@majkapytlova neviem ci musis mať vyzivne na seba, predpokladám ze hej, ked ti to pracovnicka povedala. Druhavec jeneviem aké je životné minimum pre matku s dvomi detmi. Stat sa môže, ze manželovi výrubu take vyzivne, ze ti stat nic neda, lebo dosahujes sziv. Minimum
@irriss tak to je pekne na hlavu. Mne ho neuznali, lebo manžel ma exekucie 😀

irriss
11. jan 2013

@vefi89
az najdes chvilku, napis mi co NENI na hlavu 😉 😀 😀 😀

majkapytlova
autor
11. jan 2013

boze moj tak ako to vidim,tak sa na to vykaslem asi....behat po sudoch a nakoniec to bude na nic..... 😒

vefi89
11. jan 2013

@irriss ja a moje dieťa 😀😀😀

ozzynka2332
7. mar 2013

Dobrý den. Chcela by som sa spýtat poberam hmotnu nudzu na seba aj na dieta 120 + 17 eur ze chodi so skoly, chcem si vybavit aj prispevok na byvanie. Prosim Vás viete mi niekto poradit kolko si mozem privyrobit na dohodu aby mi nesiahli na davky??? Nic tu o tom neviem nájst budem velmi vdacna za odpoved

livulienka24
18. mar 2013

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať:
- po ukončení školy som sa zahlásila na úrad práce a poberala som dávku v hmotnej núdzi, potom som sa zamestnala a po 4 mesiacoch som pracovný pomer ukončila po dohode so zamestnávateľom a išla som na oddelenie dávok v hmotnej núdzi, kde mi úradníčka povedala, že v mesiaci marec mi nevyjde dávka v hmotnej núdzi, lebo vo februári som mala ešte príjem alebo som ju zle pochopila? a ak je to tak, tak má význam podávať žiadosť teraz, nebudem potom musieť podávať žiadosť opätovne aj v apríly?
Pracovný pomer som ukončila 22. 02. 2013
Za odpovede ďakujem

maruska24
19. mar 2013

@livulienka24 vo februári si ešte pracovala a teda výplatu dostaneš za február v marci. teraz podáš žiadosť, zaregistrujú ťa a nasledujúci mesiac dostaneš dávku, ak sa dovtedy nezamestnáš a nebude ti vyrátaná alikvotna čiastka. v aprily už nič nepodávaš /ak ťa zaregistovala pracovnička a vyplnila si tlačivo/,

livulienka24
20. mar 2013

@maruska24
ďakujem za odpoveď 🙂

iwwi
30. apr 2013

dobry den. potrebovala by som poradit, manzel je nezamestnany, ja som na rodicovskom mame narok na pridavky v hmotnej nudzy?byvame v byte mojich rodicov. za odpovede dakujem

bodka13
30. apr 2013

@iwwi aby niekto vedel vypočítať,či máš nárok na dávku v hmotnej núdzi potrebuje vedieť váš príjem 😉

iwwi
30. apr 2013

@bodka13 rodicak 199 plus 42 rodinne pridavky, mame dve male deti jeden ma 3,5roka a druhy ma 1 rok

bodka13
30. apr 2013

@iwwi životné minimum pre vás ako rodinu je = 507,96€ a vy máte sumu 199+46,20=245,20€
( 194,58 € mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,
135,74 € mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
88,82 € mesačne, ak ide o nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa.)

...manžel nedostáva podporu keď je nezamestnaný? v tom byte bývate spolu s rodičmi? ak sami a máte tam trvalý pobyt,tak by ste mali mať myslím aj nárok na príspevok na nájomné/bývanie ,či ako sa to volá
...ale najlepšie by ti poradili na sociálke 🙂

iwwi
1. máj 2013

@bodka13 dakujem, v piatok tam zbehnem🙂

iwwi
1. máj 2013

@bodka13 mame tu trvaly pobyt ale byt je mojich rodicov. a este jedna otazka kebyze si najdem brigadu kde dostanem okolo sto eur mesacne aj vtedy mozem poziadat o pridavky?DAKUJEM ZA ODPOVED

miriam17
13. máj 2013

Dobry den,chcela by som sa poinformovat teda ci mi neviete niketo poradit ako to je s hmotnou nudzou.Momentalne dostavam 115e- (uz aj s odpocitanym vyzivnym) na mna a na dceru ktora v septembry nastupuje do zakladnej skoly ja som nezamestatna a zijem s rodicmi a nemam este 25 rokov,
Po precitany vydanych novych zakonou kotre su platne od 1.5.2013 mam v tom chaos,teda skor obavu ze mi zoberu davku kvoli posdzovani aj mojich rodicov.
Neviete sa mi neikto k tomu vyjadrit poradit ako to je ?Ci je vobec mozne (dufam ze nie)aby mi zobrali tuto davku
Prip.aby som dostala aj nieco viac
dakujem Vam pekne

jjanica
5. jún 2013

Prosím Vás, má niekto skúsenosť, či ešte prihliadajú pri nároku na dávku v hmotnej núdzi na hodnotu auta ?

Pretože tu písali, že chystajú zmenu:
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/21...

Má niekto osobnú skúsenosť, kolko max. môže mať auto hodnotu alebo už to neberú do úvahy ???
DAKUJEM