Mám nárok na daňový bonus?

alfirin17
17. nov 2020

Ahojte.
Otec mojho dietatka si uplatňuje danovy bonus v ceskej firme pre ktorú pracuje. Ja som nastúpila do prace na Slovensku a zijem v spolocnej domácnosti s mojou dcerkou (on s nami nezije).
Mam aj ja narok na danovy bonus? Mam nejaké prednostne pravo? Ako postupovat? Ďakujem

rachel36a
17. nov 2020

Narok na DB ma ten kto žije s dietatom v spolocnej domacnosti..upozorni ho ze ho pobera neopravnene a zd si ides ziadat ty..

anos18
17. nov 2020

@rachel36a ale on asi poberá od ČR na deti a tam nevieš,aké sú podmienky

rachel36a
17. nov 2020

@anos18 neviem, nie je problem si to zistit, ale urcite nemozu poberat z oboch statov..a urcite ani v CR nema narok ak sa o deti nestará

rachel36a
17. nov 2020

@anos18 staci si ich precitat...

tilko
17. nov 2020

našla som toto, takže otec dieťaťa, ak som dobre rozumela, nežije s dieťaťom v spoločnej domácnosti, tak poberá DB neoprávnene...

Podmínka pro daňový bonus na děti 2020
Během roku svojí prací vyděláte alespoň šestinásobek minimální mzdy, buďto na základě zaměstnaneckého poměru anebo samostatně. Letos jde celkem o 80 100 Kč, váš průměrný měsíční výkon tedy nesmí klesnout pod 6 675 Kč hrubého.
Potom zavčas podáte daňové přiznání (obyčejně prostřednictvím svého zaměstnavatele) a tam požádáte o zvýhodnění na dítě, které vyživujete ve společné domácnosti.
Jednoho konkrétního chlapce nebo dívku může takhle nahlásit jenom jeden člověk. Takže pokud máte partnera (typicky manžela/manželku), musíte přiložit potvrzení jeho zaměstnavatele nebo jeho čestné prohlášení, že daňový bonus na daného človíčka neuplatňuje.....

anos18
17. nov 2020

@rachel36a ak spĺňa niekto nárok v inom štáte, môže si uplatniť aj v SR bonus na deti. Teraz hovorím o prípade,že manželia spolu s deťmi žijú a otec pracuje v zahraničí.

anos18
17. nov 2020

@rachel36a a teraz autorka rieši,ci ona si môže na SK bonus uplatniť. Môže,ak spĺňa podmienky. To,že otec poberá bonus v ČR, náš daňový úrad vôbec nezaujíma

rachel36a
17. nov 2020

@anos18 z textu zadavatelky otazky vyplýva ze otec s dietatom v spoločnej domacnosti nezije, takze narok nema

anos18
17. nov 2020

@rachel36a otec nemá nárok v ČR. Ale to matku nemusí zaujímať. Ona si môže uplatniť na dieťa na Slovensku,ak spĺňa podmienku príjmu.

anos18
17. nov 2020

@anos18 a teda samozrejme,otec nemá nárok ani na SK

rachel36a
17. nov 2020

@anos18 ved som jej to pisala, ze si uplatnuje ona a on pravo nema

anos18
17. nov 2020

@rachel36a áno,ona si môže na SK. A on asi vie,že si uplatňuje v ČR neoprávnene. Ale slovenský daňový úrad nebude riešiť neoprávnene poberany DB v ČR

alfirin17
autor
18. nov 2020

Dobre takže staci informovať otecka nech si to stopne a ja budem potrebovat nejaké potvrdenie o tom do prace? Neviem ci to urobi keď mu to poviem

anos18
18. nov 2020

@alfirin17 naš daňový úrad nerieši bonus od ČR. Veď on poberá z ČR bonus,nie? Ty si budeš uplatňovať tu a jeho by som neriešila

alfirin17
autor
18. nov 2020

@anos18 tak uz mi pisali z prace ze ak on pobera danovy bonus ja uz jo nemôžem poberat. Teda nevedia ze spolu nie sme a je mi blbe im vysvetľovať celu nasu situáciu v novej robote:/

tilko
18. nov 2020

@alfirin17 blbé neblbé...máš na to nárok...jednoducho povedz, že budeš poberať DB ty a hotovo...nemusíš vysvetľovať, že čo a ako...povedz, že otec dieťaťa je v zahraničí a DB si budeš uplatňovať ty, že sa riadne o dieťa staráš ty a že s ním žiješ v jednej domácnosti...ak sa ti to nechce riešiť ústne, napíš na oddelenie v práci, ktoré to rieši...a vybavené...musia to akceptovať...potvrdenie od otca dieťaťa nepotrebuješ nakoľko si neuplatňuje DB v SR, to tam tiež jednoducho môžeš napísať (že otec dieťaťa si neuplatňuje DB v SR)

anos18
18. nov 2020

@alfirin17 treba povedat u tvojho zamestnávateľa,že si budeš ty uplatňovať DB tu na Slovensku. A to,či poberá otec DB v Čechách vôbec nikoho nezaujíma,ani tvojho slovenského zamestnávateľa,ani daňový úrad. Svojmu zamestnávateľovi povedz,že na SK si bonus nikto neuplatňuje

anos18
18. nov 2020

@tilko ak by žili spolu,môže si otec uplatňovať DB na Slovensku aj v ČR. To ani českého zamestnávateľa nemá čo zaujímať,či si uplatňuje v SR

tilko
18. nov 2020

@anos18 a prečo mi to vysvetľuješ? mne je to jasné...len sme sa asi nepochopili 😉...autorke som len písala, že nech v práci oznámi, že ona bude poberať DB na dieťa...ostatnú rodinnú situáciu nemusí v práci vysvetľovať

anos18
18. nov 2020

@tilko tak pardón 😊

alfirin17
autor
19. nov 2020

@tilko to je jedno uz som na začiatku povedala ze on pobera v cr danovy bonus tak mi to v praci aj tak mi neschválila kym si to nezruší. Taku info mi povedali. On to na asi 95percent nezrusi. Nemame az take zle vztahy tak myslím ze ked dieta bude potrebocat nieco navyse asi jej to kupi a nechcem v novej praci vyzerat ako blbec. Asi to uz necham tak i keď mi to je trochu luto ale nevadi

zaba21
19. nov 2020

@alfirin17
Určite si to ešte over aj z iného zdroja. Daňový bonus sa dá aj spätne doplatiť na základe ročného zúčtovania alebo podaného daňového priznania.

sense
19. nov 2020

Nemusis nikomu nic vysvetlivat ked nechces ustne napis pisomne ze si ziadas uplatnit dan.bonus na dieta kt s tebiu zije v spolocnej domacnosti a nikto iny si na svk na dieta danovy bonus bruplatnuje

anos18
19. nov 2020

@alfirin17 nerozumieš,že nemusíš v práci nič vysvetľovať? Oznamis,že si ty budeš poberať tu na SK bonus. Povieš,že otec na SK bonus nepoberá. A to je pravda. Náš daňový úrad nebude zisťovať,ci otec poberá bonus v ČR,alebo nie. Daňový úrad bude vedieť,že bonus na dieťa na SK si uplatňuješ iba ty. Načo do toho stále splietas bonus v ČR. S našim bonusom to nič spoločné nemá

anos18
19. nov 2020

@alfirin17 a keby ti náhodou robili v práci problemy, na čo teda nemajú právo,tak si spätne douplatnujes DB v ročnom zúčtovaní alebo v daňovom priznaní. Ak samozrejme splnis podmienku príjmu

rachel36a
19. nov 2020

@alfirin17 bez ohľadu nato ck ti tu zienky radia tak nemozete poberat DB z dvoch statov EU...tvoj ex nech sj ho zrusi a ty poziadaj...vyzvi ho pisomne ze si ty ako osoba starajuca sa o dieta ides uplatnit bonus a nech on si ho zrusi a zas!e ti potvrdenie o tom...takto sa to robi ak rodiacia dietata pracuju v dvoch roznych statoch

anos18
19. nov 2020

@rachel36a to vôbec nie je pravda,čo jej radis. Daňový bonus môže byť poberany z dvoch štátov. Ja som účtovníčka tak si over prípadne túto informáciu na finančnej správe. Čiže keby žili ako rodina,on pracuje v ČR,tak môže poberať on bonus v ČR, a dokonca mohol by on aj v SR,alebo matka. V tomto prípade,keď spolu nežijú,ona si uplatní na Slovensku a to,že on si uplatňuje v ČR,síce neoprávnene, nikoho nezaujíma
Ja by som jeho určite neriešila. A matka nech si uplatní na SK.

anos18
19. nov 2020

@rachel36a robíš mzdove účtovníctvo? Lebo ak sa nevyznám v problematike,tak nebudem radiť v téme

rachel36a
19. nov 2020

@anos18 tuto informaciu mam z danoveho uradu, kedze sme to tiez v praci riesili...to nic ale nemeni na tom ze ma ona narok na DB a nie otec dietata

anos18
19. nov 2020

@rachel36a tak si zavolaj na ústredie finančnej správy do BB a over si,čo hovoríš. Teraz som tam volala. Ona má nárok na Slovensku a otec si síce uplatňuje v ČR neoprávnene,ale načo to riešiť? Je to jeho zodpovednosť,nie jej. A napriek tomu,že on bude naďalej poberať bonus z ČR,aj keď neoprávnene, tak matka na 100 percent má nárok poberať bonus na SK. A nikoho nič do toho nie je. A matkinho zamestnávateľa musí zaujímať iba to,či niekto iný nepoberá bonus na Slovensku. A to nikto nepoberá.