Mám nárok na byt v prípade rozvodu?

babulik10
18. júl 2013

Prosim Vas surne potrebujem radu. Manzel si vybavoval uver za slobodna schvalili mu ho za slobodna a za slobodna podpisal uverove zmluvy. Ale samotny byt nadobuduz pocas manzelstva. Mam aj ja narok na polovicu ako jeho manzelka nezostanem na holickach nedajboze pri rozvode? Dakujem

ifkael
18. júl 2013

@babulik10 splacat budete zo spolocnych penazi... takze klud

babulik10
autor
18. júl 2013

@ifkael som nezamestnana. Konci mi md . Byt je pisany na jeho nie na mna, takze ma zaujma to co som pisala vyssie

bubbles
18. júl 2013

rozhodne mas narok na byt.. 🙂

raszuz
18. júl 2013

@babulik10 ak je písaný len na neho, tak máš v prípade rozvodu smolu, bude to len jeho dobrej vôli, či niečo dostaneš ... kámoška, tak nejak dopadla pri dome, začali stavať za slobodna, vrazila tam nejaké peniaze, dom kolaudovali buď tesne pred, alebo tesne po svadbe, na liste vlastníctva iba on ... prišiel rozvod a nemala nárok na nič, iba na zariadene, čo kupovali preukázateľne spolu, našťastie on mal trochu rozumu ....

ifkael
18. júl 2013

@raszuz ak nadobudol byt pocas trvania manzelstva- ma narok na polovicu.
Splacali zo spolocneho

raszuz
18. júl 2013

@ifkael ak je na liste vlastníctva iba on, tak asi ťažko, pretože vlastníkom je výlučne on ... to bude potom buď na ich dohode, alebo na súde ... to mi chceš povedať, že kúpila som byt pred manželstvom, úvery a podobne je na mne, ja som na liste vlastníctva, platím byt cca 5 rokov, potom sa vydám a môj manžel bude mať nárok na polovicu v prípade rozvodu ... nebude ...

raszuz
18. júl 2013

Este som ochotna pripustit, ze ma narok na nejaku ciastku, ale urcite nie na polovicu ...

mima4
18. júl 2013

@raszuz
ale je rozdiel brat si uver a nadobudnut byt. On si vzal sice uver za slobodna, ale byt nadobudol uz v manzelstve.

A teda moze byt na liste vlastnictva sam, ale byt uz spada do bezpodieloveho vlastnictva manzelov, pretoze ho on nadobudol az po svadbe.

raszuz
18. júl 2013

@mima4 no, to si myslela aj kamoska ...

mima4
18. júl 2013

@raszuz
nevidim do pravnej podstaty u tvojej kamaratky, ale ak byt kupis a das sa napisat na list vlastnictva po vstupe do manzelstva - den podpisu kupnej zmluvy... darmo si tam len ty... byt je spolocny s manzelom.

sisaha
18. júl 2013

@babulik10 kto je uvedeny v LV? Ak iba on, mas smolu. Mohol by urobit to, ze ta necha napisat ako polovicneho vlastnika a ty preberies polovicu uveru ako spoludlznik..

ifkael
18. júl 2013

@raszuz pise, ze nadobudol byt v manzelstve...

ifkael
18. júl 2013

@mima4 suhlas

ifkael
18. júl 2013

@sisaha Veru nemas pravdu...ked nadobudol byt v manzelstve- je v bezpodielovom spoluvlastnictve manzelov

01fialka01
19. júl 2013

Samozrejme mas narok. A kludne moze byt, ze ti ho aj cely prisudia, no bud ho vyplatis, alebo budes splacat uver ty, alebo sud nakaze byt predat a peniaze rozdelit.... Ale neboj, mas ako jeho manzelka 50% podiel + sa prihliada na to, ci mas kam s dietatkom ist... Drzim palce 🙂 Len nechapem, preco sa na to pytas, ked sa zatial nerozvadzas....verim, ze ani nebudes....nie to nic prijemne...

emogeon
19. júl 2013

ved kukni na kataster ci je to v BSM

anos18
19. júl 2013

@01fialka01 Ale dotazovatelka pise, ze byt je jeho, to znamena, ze aj na LV je zapisany sam ako majitel. Dalo by sa potom uz sudnou cestou riesit, ze uver na byt splacali zo spolocnych penazi. Ale to je na dlhe lakte ☹
@babulik10

01fialka01
19. júl 2013

Na LV ty vobec nemusis byt uvedena. Si jeho manzelka, byt je kupeny po svadbe. Uz zo zakona, ked ste nieco kupili spolu, je to jeho ale aj tvoje. Bolo by ine, keby ten byt zdedil pocas manzelstva, vtedy ty narok nemas.

lavazzake
19. júl 2013

ak je na LV zapisany len on, byt nepatri do BSM-ka... pri vyporiadavani mozes maximalne namietat, ze ste byt splacali zo spolocnych penazi a on by bol zaviazany nahradit ti vynalozene naklady, aj to len v urcitom pomere, aj to je predmetom dokazovania, aj to bude na uvahe sudu, ci a kolko bude zaviazany platit...nie je mi zrejme, preco ked byt nadobudol pocas trvania manzelstva, nie ste na LV zapisany obaja...vychadza mi to len tak, ze navrh na vklad sa podal pred uzatvorenim manzelstva a zapis bol vykonany po uzatvoreni manzelstva...

ultra
25. júl 2013

Na to aby sa dalo konkretne vyjadrit k tejto otazke je tu malo informacii. Doplnte prosim informacie aby sa dalo k veci fundovane vyjadrit.

Aky typ uveru si manzel za slobodna vybavil -??????? Islo o bezny spotrebny uver alebo islo o hypotekarny uver. Ak islo o bezny spotrebny uver resp. uver bez urcenia nakupu konkretnej nehnutelnosti a banka previedla na ucet ziadatela peniaze a nasledne tieto boli pouzite po svadbe na nakup nehnutelnosti tak v tom pripade pojde sa da z dobrym pravnikom zahrat to ze nehnutelnost bude patrit do bezpodieloveho vlastnictva manzelou aj napriek tomu ze je zapisany na katastri na liste vlastnictva iba jeden z nich.

- Pokial je na katastri na nehnutelnosti zapisany ako vlastnik iba jeden z manzelov neznamena to ze neptari do bezpodieloveho vlastnictva manzelov.

Ak islo o hypotekarny uver je potrebne prestudovat si uverovu zmluvu ci je v nej pisane ze je urcena na nakup tejto konkretnej nehnutelnosti. Ak bola uverova zmlouva uzatvorena este za slobodna (dolezity je datum) a je tam uvedene ze je urcena na nakup konkretnej nehnutelnosti tak je to dost osemetne a nieje mozne sa vyjadrit iba tak od brucha a v tomto pripade je mozne ze sa majitelom nehnutelnosti stane iba jeden z manzelou (ten kto vybavoval uver.)

Ale chce to viac faktov a blizsi rozbor veci.

Poziadam tych ktory tu pisu vyjadrenia ako keby poznali vsetky fakty aby sa trosku zamysleli ci ich vyjadrenia stoja na nejakom pravnom zaklade alebo iba na "vode"
- myslim ze je korektne uvadzat dotazovatelovy iba fakty a nie domienky - potom je tu zbytocne vela balastu a "jalovych reci" jedna babka povedala.

kaktusik007
26. júl 2013

@ultra a ty si kto?
sa pytam, lebo prave riesim vyporiadanie BSM a mam z toho hlavu jak mrakodrap 😀 😀 😀

ultra
26. júl 2013

som ten kto sa rad opiera o fakty, realne skusenosti a prax.

anatalia77
3. aug 2013

@kaktusik007 aj ja teraz riešim BSM,a je to záhul ☹

fazulka345
5. aug 2013

Nespoliehaj sa na pol na pol. Určite to rieš aj s právnikom . Totižto sud môže rozhodnúť aj inak nielen že všetko pôjde pol na pol a budú rozhodovat rôzne faktory, Napr. kto platil šeky na byt . Preto sa skús ak máš takého EX s ním dohodnúť 🙂

Môj otec je ozralec, mal za sebou sestru exekútorku a vymyslel si pôžičky a uz 3 rok sa ťahá Bsm a chcú nás obrat aj o byt aj pozemok ktoré sú uz v dražbe . Takze radšej sa súdu vyhybaj. Sudcovia sú tiez taka bagáž ;) že rozhodujú podľa nálady....