Dobrý deň v mesiaci júl prechádzam k novému zamestnávateľovi,chcem sa spýtať či mi znovu vzniká nárok na 7 paragrafov na seba a 7 na rodinných príslušníkov
Dakujem
Viem ,ze zamestnávatelia majú problém rešpektovať paragrafy🍀,ale teda zákonník práce je postavený ,že max 2 paragrafy na mesiac?
Nový zamestnávateľ ti môže krátiť paragrafy. Nepočula som nič o max 2 paragrafoch za mesiac.
@gribka1
@lilianka28 na základe čoho krátiť? Kde je to definované?
Normalne mas narok na 7 dni, paragrafy sa nekratia
@zmrzlinka2021 Je to na zamestnávateľovi. To že jeden zamestnávateľ uzná 7+7 dní, aj keď zamestnanec nastúpi v priebehu roka, druhý už nemusí.
Zákonník práce §141
(6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor
Nikde v ZP nie je definované, že sa môže čerpať len 2 paragrafy na mesiac.
Ešte aby som dodala, myslím, že u terajšieho zamestnávateľa môžeš vyčerpať 7+7 kým odídeš.
Ja si tiež myslím že to nebude 7+7. Podľa mňa máš nárok na alikvotnu časť.. keď nastupujes 1.7. tak do 31.12. máš nárok na 3,5+3,5... Aspoň ja som to vždy tak prepočítavala... Napr teraz keď mám zmluvu napr do 31.8. tak od 1.1. do 31.8. nemám nárok na 7+7 ale na 4,5+4,5.... Alebo je to inak? Vie niekto?
ja som o krátení doteraz nemala potuchy. každý a jeden zamestnávateľ mi automaticky "dal" 7+7. aj keď som nastúpila v októbri... nebol problém. samozrejme, nezneužívala som to.
ano novy zamestnavatel ti moze pripisat alikvotne pocet Peciek. to kolko ti uzna za mesiac, je na nom, za sebou iduce mozu byt max 2ks
Zkonnik prace definuje pocet paragrafov za rok, niejake 2 za mesiac sa tam neuvadza
@bublinka1426 nie, nie je to na nom a ani to, ze max. 2ks po sebe nie je pravda, odkial mas tieto informacie? Zo Zakonnika prace urcite nie.
@bublinka1426 ja som mala už aj 4 za sebou v týždni. choré dieťa... zamestnávateľ to vôbec neriešil....
Vidím, že tu píšu rôzni ľudia svoje názory, neznalí zákona. Skúsim to dať na pravú mieru.
§ 141 ods. 2 definuje 7 dní na ošetrenie alebo vyšetrenie:
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
....
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Tých 7 dní je platených. Ak si ich zamestnanec vyčerpá, zamestnávateľ poskytne ďalšie voľno, ale neplatené. Rovnako aj to sprevádzanie je platené.
Ak prac. pomer trval od začiatku roka a zamestnanec ho ukončí v priebehu roka, tak ZP neumožňuje zamestnávateľovi krátiť tento nárok. Takže aj keby vyčerpal 7 dní a skončí v máji, tak zamestnávateľ mu nič nekráti, nič nemusí zamestnanec vracať.
Iné je to, ak prac. pomer vznikne v priebehu roka. Vtedy môže zamestnávateľ priznať menej, ako 7 dní (správne napísala lilianka). Upravuje to tiež ZP v § 141 ods. 6):
6) Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.
Je tam, že "môže", takže kľudne sa môže stať, že z-c nastúpi v júli a bude mať nárok na 7 dní. Ale zároveň sa môže stať, že pri nástupe v júli bude mať nárok len na 2/3 zo 7 dní, t. j. 5 dní. Pritom v predchádzajúcom zamestnaní mohol zamestnanec čerpať kľudne aj 7 dní.
Zároveň treba uviesť, že týchto 7 dní slúži na "vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení" a nie je to náhrada za PN. Takže zamestnávateľ by nemal uznať také prípady, že zamestnanec ide ráno k lekárovi a on mu vystaví 2 priepustky na 2 po sebe idúce dni. Na to slúži práceneschopnosť. Tým ale netvrdím, že nie je možné mať za sebou 2 celodenné priepustky. Niekto môže ísť jeden deň na komplexné vyšetrenie do nemocnice, kde strávi celý deň a a druhý deň môže ísť napr. na ortopédiu, kde mu urobia nejaký zákrok a tiež tam strávi celý deň. Celodenná priepustka ale neslúži na to, že ráno ide zamestnanec na odber krvi a potom už nepríde do práce. To už je zneužívanie priepustky, lebo ZP jasne píše, že voľno sa poskytuje na "na nevyhnutne potrebný čas", ktorým sa myslí cesta do zariadenia, vyšetrenie alebo ošetrenie a cesta naspäť. Nie na to, aby si potom niekto doma celý deň váľal šunky.
@lonely66 ako pisem zo zakona maju uznat 2 za sebou ani ten moj nerobi problem. potom je otazne ci je to ale zas mudre. no.
@bublinka1426 žiaden zákon nehovorí o tom, že majú uznať 2 za sebou.... alebo nemajú uznať 2 za sebou. o počte za sebou idúcich dní sa nikde nehovorí... presne ako uvádza príspevok vyššie. ak máš priepustky, že si jeden deň u svojho OL, ďalší deň máš gynekológa, potom máš kardiológiu a potom máš LV s dieťaťom, normálny zamestnávateľ nerobí problémy. ak o tebe vie, že je to proste situácia. že inak si seriózny zamestnanec, ktorý je snaživý, zodpovedný a svedomitý. tak ten pochopí, že sa proste môže raz za rok-dva stať taká situácia a nerieši.... celé je to o zamestnávateľovi. a o jeho posúdení zamestnanca...
Ono asi závisí aj od toho, ako menis to zamestnanie a najmä kedy nastupujes.
Ak napr.v decembri, tak si snáď nebudeš uplatňovať 7+7 dní do konca roka, hm?
Inak nastupovala som rôzne počas roka a vždy som mala 7+7 aj v novom zamestnaní. Ale samozrejme, lekara som čerpala len keď som potrebovala, nie tak, ze vsak odchádzam tak to beriem ako 7+7 dní "dovolenky".
@lonely66 presne ako pises, normalny to neriesi.
@lonely66 samozrejme ,že to myslím seriózne ,ani o predchádzajúceho zamestnávateľa som nikdy nevycerpala všetkých 7+7.Napr.za predchádzajúci rok som vyčerpala len 3 +1 a pol ,avšak trosku sa mi zmenila situácia osobná aj čo sa týka rodinných prislusnikov,len som si to chcela preveriť.Snazim sa dr.riesit dovolenkou ,lenže tej bude tiež menej od júla do decembra.
Dakujem
preco dr riesis dovolenkou?
@gelifil tak to rieši väčšina kolegov,tie paragrafy nám v práci vždy opindaju
hm, smutne, ze sa nechate takto zneuzivat...
@gelifil čo počúvam je to skoro všade
to urcite nie
Teoreticky áno.
Ale väčšina zamestnávateľov má teraz nastavené čerpanie paragrafov podľa dĺžky trvania PP v roku. Takže môže sa stať, že ti uznajú len pomernú časť.