Má otec nárok na nejaký príspevok?

16. aug 2024

Ahojte, vie mi niekto prosim poradit? Moj oco je dochodca s dochodkom cca 550 eur. Zije sam, v starom dome, ktoreho je vlastnikom. Z dochodku ale nevyzije. Neviete, ci nema narok na nejaky prispevok/pridavok od statu? diky

natalienka12
16. aug 2024

Ma narok na vyzivne od deti.

anjelicek26
16. aug 2024

No jo otec ma hlavne narok na primerane vyzivne od svojich deti, ked mu to nevychadza... ake ma naklady? 550e je malicko, to ano, ale ake ma vydavky? Predpokladam 120e energie, 200e strava, 35e mobil a telka...co este? Ak vlastni dom - nech ho preda, ide do maleho bytu s nizkymi nakladmi. Alebo dom prenajme a s toho plati byt, nieco proste musite vymysliet.

egonsk
16. aug 2024

ano, ma narok na rodicovske vyzivne od svojich potomkov.

zmrzlinka2021
16. aug 2024

Nech predá dom a ide do jednoizbového bytu

bublinka1426
16. aug 2024

nechapem

ma svoje byvanie
pekny dochodok, vela ludi ani tolko nema !
a nevyzije?

v com je problem?

autor
16. aug 2024

Ma jedno dieta, mna, o ktore sa moc nestaralo a ja som momentalne na rodicovskej a s chorym dietatom, takze moja vyzivovacia povinnost smeruje skor na moje ratolesti ako na niekoho, kto sa o mna velmi v detstve nezaujimal a nestaral. Myslim, ze ten dom nema velku hodnotu, podla mna to nevykryje ani ten jednoizbak. A nemyslim si, ze po 40 rokoch chcel opustit svoj domov, to by bolo posledne, na co by som ho asi nahovorila. Nemam presny rozpis jeho vydavkov, ale pyta odomna peniaze a ja ho teraz dotovat neviem. Preto by som chcela vediet, ci ho viem poslat na nejaky urad, nech pyta peniaze odtial ...

szdan
16. aug 2024

Presne ako ostatní píšu, možnosti sú predať dom a ísť do bytíku, čo chápem, že by bolo pre neho veľmi ťažké, ak v dome prežil celý život. A druhá možnosť, aby mu prispeli deti.
Ľudia, ktorí na Slovensku zarábajú minimálnu mzdu tiež bohužiaľ nezarábajú oveľa viac a nie je ich veru málo.

bublinka1426
16. aug 2024

nema. niekde robi problem, ked nevie hospodarit.

zmrzlinka2021
16. aug 2024

A prečo nikde nepracuje? Aspoň vrátnika niekde.

anjelicek26
16. aug 2024

Niekde ma dlhy,pije,stávkové, doplň vhodné.. proste nevie hospodáriť. Ano ta suma je nízka, chcelo by to občasné brigádu k tomu.. ale nie,ze by nevyzil.. moja mama ma menej🫣Ale tu dotujeme dobrovoľne nedobrovoľne my...

lukbe
16. aug 2024

Za byt by asi zaplatil viac než za dom. Bud nech si nájde brigádu alebo sa uskromní.

bublinka1426
16. aug 2024

@anjelicek26 vela ludi ma ovela menej.

stanulienkat
16. aug 2024

Jednému staršiemu človeku by to malo stačiť. Predpokladám, že nepije a nefajčí= nevyhadzuje von oknom peniaze. Zaplatí za byt, za stravu cestovať necestuje do práce. Nové oblečenie si nemusí tak často kupovať, obedy si nemusí platiť v práci, nemá toľko výdavkov ako aktívny človek. Mnohí ľudia za to pracujú a živia a deti. A hádam si počas aktívneho života niečo nasporil na staré kolena. Ja si na dôchodok šetrím už od mojej dvadsiatky.

autor
16. aug 2024

Ma 72 rokov a aj zdravotne problemy, dnu a problemy s pohybom, pochybujem, ze by si este nasiel nejake zamestnanie

mamina7070
16. aug 2024

nema narok a ani ty mu nic nedavaj 550€ na jednu osobu hypoteku neplati musi z toho vyjst

anjelicek26
16. aug 2024

Tak ako píšem vyššie budeš mat ty výživovaciu povinnost voči nemu a budes musiet pracovat... Ale pochybujem,že pri takej sume a vlastnom bývanie sud niečo začne riešiť.. najprv si sadnite nad jeho vydavky,kam tie peniaze odchadzaju.

zmrzlinka2021
16. aug 2024

Tak nech v dome prenájme izby, aspoň jednu

autor
16. aug 2024

no ked sa vratim (dufam) buduci rok do prace a budem mat prijem, urcite mu uz budem vediet nejako prispievat ... tak zatial nieco vymyslim s tym, co ma ... diky za pomoc kocky

autor
16. aug 2024

@zmrzlinka2021 ten dom ma 2 izby a jednu minikuchynu, podla mna to cele nemoze mat viac ako 50 m2 ... a ver mi, nikto by tam byvat nechcel 🙂

rozculena
16. aug 2024

nestaral sa o teba a teraz od teba pýta peniaze? Neviem,prečo si myslí,že máš voči nemu nejaké povinnosti...Vyzerá to,že sa celý život staral len sám o seba,mal myslieť na zadné vrátka...

autor
16. aug 2024

@stanulienkat nasa generacia je uz ina, neviem ako u inych, ale za aktivne roky mojich rodicov sa ledva zilo od vyplaty k vyplate a nedalo sa moc setrit na dochodok. Hlavne u nas, ked sa aj skoro rozviedli a neviedli spolocnu domacnost. Mal nejaku priatelku, ale aj ta uz zomrela. Pre nas je uz samozrejmost setrit si na dochodok, ked vieme, ze pravdepodobne nic od statu dostavat nebudeme

stanulienkat
16. aug 2024

Aky bol on tebe otec, taká buď ty jemu dcéra. S tym sporením za socializmu.... Je tu veľmi veľká skupina fanyniek socializmu, ktoré by ti tvrdili, že bol úžasný blahobyt a všetko bolo spoly zadarmo. Nuz ..... ja neviem. Ale ten jeho dôchodok naozaj nie je taký zlý, že by nemal vychádzať. Ak má zlozvyky, že pije alkohol a fajčí, treba mu to zrušiť a zostanú mu krásne peniaze. Myslím, že s malým dieťaťom máš dosť starosti, aby si sa starala este aj o otca.

lubmar
17. aug 2024

Ahoj,treba najskor od otca zistit,ako hospodari s tym dôchodkom,ake ma vydavky, pretože nema az tak maly dochodok,su od neho ovela nizsie,kolegyna ma o 100 eur menej,tiez byva sama v malom dome,a nesťažuje sa,ale vela si dopestuje v zahrade,zemiaky,cibulu,kapustu,fazulu,ovocie zavara.Dochodci uz ani vela elektriny neminaju,vacsinou nemajú umyvacku,susicku,nezehlia,PC nemaju,tiez vody vela neminaju,malicko peru. Preto aj na vydavkoch na domacnost usetria oproti rodine s detmi.Zasa ale viac penazi minu na lieky.Preto skus najskor pozistovat,kam tie peniaze realne dava,predpokladam ze mozno na drevo na kurenie a pod.Ak ste z vacsieho mesta,nech sa skusi opytat na mestskom urade,poskytuju taku jednorazovu financnu pomoc 1x do roka,jednorazova davka v HN, v nasom meste ju tiez priznavaju dochodcom,osamelym matkám,ludom s malym prijmom a pod.Poskytuju ju aj bohatsie obce,skuste zistit na obecnom urade ak ste z dediny.

kacena2022
17. aug 2024

Treba si zistiť a spísať kam utraca peniaze a podľa toho sa zariadiť z čoho ubrať a ušetriť.Podla mňa nemá až tak malý dôchodok.Poznam ľudí čo majú ledva 400 eur.

betulinka1
17. aug 2024

Aj moj otec je dôchodca ale este pracuje. Ma zly zdravotny stav, ze nevie tvoj otec este popri dochodku nieco robit?

modrykolibrik
17. aug 2024

@autorka ak ma zdravotne problemy, treba zajst na urad prace a vybavit mu ztp a plus pridavky. Moze dostat nejake financie tam. Invalidny neviem ci sa mu oplati vybavovat to sa treba popytat doktorky. Chodi k lekarom. Inak ak by tatko bol hajzel moze ta dat na sud a ziadat vyzivne sudnou cestou. Nedavno tu bola tiez podobna diskusia. Prip. ked sa nevie o seba postarat zvazit nejake zariadenie pre seniorov

autor
17. aug 2024

diky baby, skusim sa popytat na uradoch, mozno nieco najdeme este
nemyslim si, ze je zdravotne az tak zle na tom, aby bol ZTP alebo aj ten invalidny, len proste vekom a mozno aj nespravnou zivotospravou ma problemy s tym pohybom a ma skrz tu dnu aj bolesti a zapaly
a pochybujem, ze by bol taky hajzel, ze by to skusil sudnou cestou ... a keby nahodou aj hej, no neviem, co by odomna teraz vedel vysudit, ked nase byvanie je na hypoteku, ja dostavam len rodicovsky a pridavky, a mozno keby sa nas celkovy prijem s vydavkami rozratal na clenov rodiny, tak zistime, ze by nas mohol skor on este dotovat 😅