Má majiteľ právo vstúpiť do bytu za účelom obhliadky bez môjho dovolenia?

ivankatomasko
14. júl 2023

Ahojte,

budúci mesiac sa sťahujem do nového bytu, keďže v tom terajšom mám problém s majiteľom.
Je to dlhá história nevyžiadaných pozvaní na kávu atď... Nejdem sa tu o tomto rozpisovať.
Problém ale nastal tento mesiac, kedy niekoľkokrát do týždňa musíme s deťmi strpieť návštevy potenciálnych záujemcov o byt. Mám pritom svoju prácu a víkendy chceme stráviť v prírode, pri vode... Majiteľ bytu nie je ochotný mi v tomto vyhovieť, obhliadky si určuje, kedy to jemu vyhovuje. Dnes som naňho nakričala, že predsa nebudeme cez víkend sedieť doma kvôli jeho obhliadkám. Jeho odpoveď bola, že aj v zmluve je uvedené, že ten posledný mesiac musím umožňiť možným záujemcom obhliadku bytu. Lebo on potom stratí ľudí a byt neprenájme blablabla.... Nedá mi vedieť ani dva dni dopredu, že vtedy a vtedy mám zostať doma. Často zavolá na poslednú chvíľu a ja musím tomu prispôsobiť svoj program. Potom mi dá vedieť, že obhliadka nebude, lebo záujemca nemá čas. Jedna pani už takto trikrát zrušila termín. Vyhovára sa pritom na ľudí....
Ten byt nie je totiž v najlepšom stave (aj keď sľuboval, že to dá do poriadku, dodnes sa tak nestalo), možno aj preto oň ľudia nemajú záujem. Stretli ste sa niekedy s niečim podobným?

karinka223
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
banalu
14. júl 2023

V anglicku prisiel landlord alebo clovek co mal dom/byt na starosti s potencionalnym najomnikom, aj ked sme boli v praci. Mali sme to v zmluve, upozornili nas spravou - ze pridu vtedy a vtedy a my sme doma nemuseli byt, mali kluce. V ten mesiac samozrejme udrziavat maximalny poriadok. Na svk nemam skusenost s prenajmom, ale pride mi to logicke 🤷‍♀️

mirkava
14. júl 2023

@ivankatomasko je to na dohode na ľudskosti a ta zrejme majiteľovi chýba 🙄. Ak je to v zmuve tak už to nejako len vydržať a tešiť sa do nového 😊. Držím palce

alickapusinka
14. júl 2023

Ked si videla ako máš napísane v zmluve mala si vtedy povedať tomu chlapovi že s tým nesuhlasiš a nie teraz toto ked to nastalo.

sasa1310
14. júl 2023

@ivankatomasko áno má právo.

patka06
14. júl 2023

Máš to v zmluve, ktorú si podpísala, čiže áno má právo robiť obhliadky za tvojej prítomnosti,

Ak si to nepodpísala v zmluve, tak nemá právo vstúpiť do bytu bez tvojho súhlasu a prítomnosti za účelom obhliadky

lvulik
14. júl 2023

Pozri, podpisom zmluvy si súhlasila s právami a povinnosťami v nej, teraz nanho kricis zbytočne. Evidentne máte zle vzťahy, takže nejaký ústupok by som z jeho strany uz necakala.
Odchádzaš, tak by som to pretrpela, neriesila.
Pri novom podnájme si dobre precitaj nájomnú zmluvu, aby ta tam opäť niečo nezaskocilo.

zuzanockamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
drake122
14. júl 2023

Má na to nárok, je to bežná súčasť nájomnej zmluvy. Nemusíte ale byť doma, len mu musíte umožniť vstup.

ivankatomasko
autor
14. júl 2023

Máte pravdu. Je to v zmluve, takže to môže spraviť.
Ja som to však myslela skôr z toho etického hľadiska, že mohol vyjsť v ústrety niekomu, kto u neho dlhšie býval. Napríklad majiteľ nášho nového bytu, kam sa sťahujeme, mal problém s posledným nájomníkom, ktorý mu neplatil nájomné. A napriek tomu si nedovolil vstúpiť do svojho bytu bez dovolenia, a na obhliadku som mohla prísť, až keď sa dotyčný vysťahoval. Samozrejme, neviem, čo mal v zmluve, možno to tam vôbec nemal upravené.

Keď je majiteľ normálny, je to v pohode. V mojom prípade to tak nie je. Preto sa necítim komfortne, keby vstúpil do bytu bez môjho súhlasu.

anjelicek26
14. júl 2023

Ano a ano... on si potrebuje najst noveho najomnika...

sasa1310
14. júl 2023

@ivankatomasko takto. Tvoj nový majiteľ mohol mať toho nájomníka tak darebného, že radšej to potreboval po ňom poriadne upratať, aby tam mohol robiť nejaké obhliadky. nevieš čo tam bolo. A keď sa necítiš komfortne, keď vstupuje do vlastného bytu majiteľ, tak prepáč, ale v tom prípade si treba obstarať vlastné bývanie. Aj my máme v zmluve, že môžeme chodiť kontrolovať svoj byt raz mesačne bez súhlasu nájomníka. Iba s upozornením, že tam prídeme.

ivankatomasko
autor
14. júl 2023

@sasa1310 Môže byť.

januska12323
14. júl 2023

Pri obhliadke bytu predsa nemusíš byť aj ty. Určite má kľúče aj majiteľ.

zuzanaete
14. júl 2023

Bola by som prekvapena, ak by niektory prenajimatel toto do zmluvy nedal. Je dost drahe mat prazdny byt. Je samozrejme, ze hlada najomnikom, kym tam este ste. Bud sa casovo prisposobis alebo mi umozni vstup aj bez tvojej pritomnosti.

martinka13
14. júl 2023

Co je psáno, to je dáno. Ak je to v zmluve, podpísala si to, musíš to strpieť

erikavesela
14. júl 2023

My byty prenajimame a nikdy by som nevodila na obhliadku bytu novych ludi....ja by som nechcela, aby mi to niekto robil, tak to nerobim ani ja....v zmluve to nemame

evkamotka
15. júl 2023

Ano ma na to pravo, buducu zmluvu v novom si dobre precitaj.
Eticke hladisko-ano slusalo by sa dat vediet den vopred ale dlhsie vopred to ani majitelovi druha strana nepovie, ved byty a terminy sa zhanaju zo dna na den. Musite tam byt? Ved cenne veci schovaj a nech pride aj bez vas

eternity24
16. júl 2023

@ivankatomasko ja to mám tiež v zmluve, že počas 3 mesačnej výpovednej lehoty je nájomca povinný sprístupniť byt za účelom obhliadky pre potencionalneho nového nájomcu. To , že majiteľ nieje ochotný prispôsobiť termín obhliadky vášmu času? Ako si to predstavujete zladiť vás čas, čas záujemcu a cas prenajímateľa? Predsa ja sa vždy snažím prispôsobiť čas obhliadky zaujemcovi. Tzn. obhliadka sa koná kedy to vyhovuje jemu. Termín zase ja vždy oznámim aktuálnemu naiomcovi deň, dva vopred. On nemusí byt v byte prítomný v čase obhliadky, pár krat sa stalo, že bol v praci alebo jednoducho keď sa mala konať obhliadka šiel sa prejsť. A tiež sa mi veľa krat stalo, že ľudia dohodnutú obhliadku odvolajú aj tesne pred termínom. Ja a ani vás prenajímateľ za toto nezodpovedá a ani to nemôže ovplvnit. Jednoducho ľudia sú taký. Ja sa ale vždy svojho nájomcu snažím informovať o konajúcej alebo nekonajucej obhliadke.

ivankatomasko
autor
18. júl 2023

Ďakujem všetkým za odpovede.
Nikdy predtým mi také niečo nevadilo, len s týmto majiteľom sme si po ľudskej stránke nesadli. Dnes som pri obhliadke prepočula ako jednej babe na otázku, či dohodnuté nájomné zahŕňa aj energie, povedal áno. Ja som im do toho skočila a veci uviedla na pravú mieru. A teda, že táto suma zahŕňa len meter kubický teplej a o trošku viac studenej vody. Elektrina je tiež obmedezená. Všetko navyše sa dopláca. Nato mi povedal, že mám pravdu, ale on vie tie obmedzenia po dohode o trochu zvýšiť. Baba len gúlila oči, bola by podpísala zmluvu bez toho, aby si niečo tak zásadné všimla. Klamal tiež o dobrých susedoch, pokazené dvierka, ktoré som reklamovala pár mesiacov dozadu, predstieral, že vidí po prvý krát....

Baby, keď si budete prenajímať byť, dávajte si pozor. Sú takí ľudia, ktorí chcú na iných len zarobiť.

eliska13
18. júl 2023

@ivankatomasko nestaraj sa do toho viac ako je nutne.Aj ty si podpísala zmluvu a nevedela si, že musíš sprístupniť byt.Nech chodí na obhliadky veď ty nemusíš byť doma

liusa82
18. júl 2023

@ivankatomasko v tomto máš pravdu lebo by mu biznis utiekol to sa mi páči ako si jej povedala a uviedla veci na pravú mieru😀len nechápem čo chcú niektorí tým klamaním dokázať ked potom tam nebude skoro nikto spokojný a bude sa mu to tam v kuse len striedať.Tak ako píšu aj iné išla by som vtedy von nebola by som tam