Kúpa bytu na prenájom

18. máj 2021

Popisem nasu situaciu, otazka je ci by ste za danych okolnosti isli do toho a kupili byt na prenajom :

- byvame vo vlastnom, bez hypoteky
- manzel zamestnany, ja na materskej
- zvazujeme kupit maly byt na prenajom, dostavany bude cca o 2 roky
- financovanie by bolo cez hypo pricom ja by som musela nastupit do prace (aspon na 3/4 uvazok, mozno by stacil 1/2) skor ako mi skonci rodicak, iba z manzeloveho platu by nam to nevyslo (dieta bude mat cca 2,5 roka)
- z prenajmu by sme hradili hypo + poplatky na byt - mesacne by sme z toho nemali ziaden zisk, islo by len o dlhodobu inevsticiu kedy by nam vpodstate niekto cudzi (najomnik) splatil (kupil) byt
- kym bude dostavany jeho cena este vzrastie (na zaklade situacie na trhu s realitami, ceny proste rastu) ale mi ho kupime za sucastnu cenu, ak chceme mozeme ho hned potom predat a mame zarobenych par tisic € (samozrejme budeme musiet zaplatit dan zo zisku)
- byt bude treba zariadit takze minieme aj nieco z nasich uspor
- ked nastupim do prace tak splacanie hypo (v pripade ze nebude hned prenajaty, nenajdme hned najomnika atd) by bolo ltt, ak by vobec vyslo, ratam so sukromnou skolkou kedze s umiestnenim malych deti je problem

Isli by ste za danych okolnosti do toho?

martinka13
18. máj 2021

Nie, nešla by som do toho. Príliš veľa rizík. Počkala by som až po nástupe do prace po rodičovskej a kupila by som už jestvujúci byt. Ale v prvom rade zistiť dopyt po najmoch v danom meste. To je alfa omega. Za bežných okolností jedno nájomné nepokryje splátku hypotéky. Funguje pri min.2 a viac bytoch.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
berenika39
18. máj 2021

Nejlepší investice do budoucna, držím palce.

tncka
18. máj 2021

Isla za predpokladu ze na to mam. Ale vy zjavne na to nemate v tomto komente ked budes musiet kvoli tomu nastupit do prace

evaachesa
18. máj 2021

Do 5 rokov od kúpy nehnuteľnosti musíš zaplatiť daň z predaja, čiže na to pozor, nezarobia by si na tom toľko. Inak by som išla do kúpy už existujúceho bytu.

domiklik
18. máj 2021

Áno išla by som do toho... Prinajhoršom budeš musieť nastúpiť do práce, keď bude mať malý 2 a pol roka, ak tomu dobre chápem

tanisha
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
18. máj 2021

@martinka13 bezne sa byty kupuju resp rezervuju este pred dostavanim, vyplatit a teda splacat hypo treba po kolaudacii, uz jestvujuci byt bude za 2 roky o cca 15tisic drahsi, mame vypocitane ze jedno najomne pokryje spaltku hypo a najomne

kitycat
18. máj 2021

Ono ak dokazete vykryt tu hypo z vasich platov teraz, tak ano. Investicia vyborna, pripadne pre potomka na osamostatnenie... Vtedy by tu hypo platilo vase dieta. Cena nehnutelnosti rastie stale.
Ak by mal najomnik vykryt hypo a svoje realne naklady tak nie je o com.

Ak ale ste na tom teraz tak akurat a byt by bol viac prazdny ako olny, teda problemovy najomnik odchadzajuci casto ci ine premyslajte ci vam to za tie nervy stoji. Jedine co by ten byt mal mat je ten zaklad teda kuchyna, podlahy, svetla vypinace dvere a sanita v kupelni. Inak to mozete prenajimat nevybavene a s cim najomca pride, s tym aj odide

autor
18. máj 2021

@tncka prosim ta a kto ma v dnesnej dobe na kupu bytu bez hypo? Resp komu dnes daju hypo cez 100 000€ z jedneho platu ked ma doma dieta a zenu na materskej/rodicaku?

autor
18. máj 2021

@evaachesa ako pisem vyssie - momentalne byt rezervujeme a hypo zoberieme a byt vyplatime az ked bude kolaudacia - bezny postuo pri novostavbach. Ak ho nerezervujeme teraz tak o 2 roky moze rovnaky byt stat o 15 ticis viac ... dan viem ze budeme platit ak predame skor ako o 5 rokov ale to je 20% zo zisku co bude pri raste cien nehnutelnosti par tisic aj tak

elizabet173
18. máj 2021

ak je byt v lokalite, kde nie je problém ho prenajať a ty máš prácu, do ktorej sa môžeš vrátiť, určite by som do toho išla. Ceny nehnuteľností rastú a rásť budú. Je to veľmi dobrá investícia, ale investovala by som do bytu, ktorý je dostavaný už dnes. Finančnú rezervu by som nedala do zariadenia bytu, ale ju nechala ako rezervu, môžeš byt prenajať ako nezariadený.
@tncka a čo keď bude musieť nastúpiť do práce? Keby nastúpila aj od budúceho mesiaca, v iných krajinách úplne bežné. Preto, že na ten byt nemajú, tak si berú naň hypo, oni vlastné bývanie majú, nie je zaťažené hypotékou, nevidím tu problém, iba rozumné rozmýšľanie.

tanapeta
18. máj 2021

treba aj rátať s tým, že 20 % musíš uhradiť hneď v hotovosti ako zálohu. K tomu samozrejme ďalšie výdavky pri prevzatí bytu.

autor
18. máj 2021

@domiklik nie prinajhorsom ale to je podmienka inak manzel nedostane zo svojho platu hypoteku

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
18. máj 2021

@kitycat momentalne som na materskej takze iba z manzelovho platu hypo nedostaneme v takej vyske preto ak byt bude treba vyplatit o tie cca 2 roky tak budem musiet nastupit do prace aby nam banka tolko pozicala

autor
18. máj 2021

@elizabet173 byt ktory je dostavany uz dnes nemozeme kupit lebo z manzelovho platu nam banka tolko nepozicia.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
18. máj 2021

@tanapeta nie nemusim, teraz iba zalohu a podpisat zmluvu o buducej zmluve, zvysok po kolaudacii ked sa byty budu realne odkupovat (mame nestandardne podmienky)

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
18. máj 2021

@tanapeta nie hypo neberieme teraz, naco by mi bola? Teraz zaplatime iba zalohu (na nu mame), podpiseme zmluvu o vudcej zmluve a po dostavani resp. kolaudacii doplatime zvysok teraz stanovenej ceny a teda vtedy budeme brat hypo

jana005
18. máj 2021

Banka materskú ako príjem neráta, ale ak si na rodičaku, tak banka ho ráta ako príjem.

tanapeta
18. máj 2021

Hypo sa berie teraz, len sa načerpá až po kolaudácii.

autor
18. máj 2021

@tanapeta manzel robi pre developera takze ma ine podmienky, ich nezaujima odkial budeme mat za 2 roky na vyplatenie, teraz si len byt staci rezervovat + zaloha a zmluva o buducej zmluve, dokonca moze aj rezervaciu zrusit

momager
18. máj 2021

Aj my tak fungujeme. A to mame hypo aj na dom aj na byt. Byt od kedy sme ho kupili isiel hore o 50tis. V zivote by dom za 10 rokov tolko nenasetrila. Keby mi dala banka vacsi uver kupim dalsi byt. Samozrejme je to o lokalite. Nas je v okoli BA. Na ucte vzdy treba drzat rezervu min na 6 mesiacov ak by nebol byt prenajaty. Zatial sme najomnika nasli tak do 1 mesiaca.

autor
18. máj 2021

@jana005 to vazne? Mala som ine info, zajtra skusim zavolat do banky aj ked za 2 roky sa podmienky este mozu zmenit

guiseppinka
18. máj 2021

Rezervacku sme podpisovali v 2018, v januari 2020 nam bol byt odovzdany, hypo sa riesila skor, ale dokladovala som rodicak, medzitym som nastupila do roboty. Ja by som sla do toho vtedy, keby mam tych 20% k dispozicii a ak by som veda, ze ak nebudem mat najomnikov pol roka, tak hypo mi nebude robit problem... Zatial sme na tom "stratovi", lebo sa nam po kratkej dobe menili najomcovia, trebalo zaplatit dan z prenajmu. Ale hypo a naklady sa byt sa platia same. Rozmyslali sme nad dalsim bytom, ale nenasli sme nic zaujimave a kedze som zase na materskej, tak mame urcity fin. Strop...

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
18. máj 2021

@tanapeta pisem to v uvode aku mame situaciu

guiseppinka
18. máj 2021

@tanapeta ani my sme nebrali hypo pri rezervacii... Dohodli sme si kontakt s pani z banky cez developera, ale dala nam dost smiesne podmienky, tak sme si to riesili sami... Hypo sme podpisovali v sept 2019... Peniaze sa prevadzali niekedy okolo silvestra 2019