Kto platí právnika a kataster pri kúpe pozemku?

mamicka_1993
6. apr 2021

Ahojte, s manzelom kupujeme pozemok a chcem sa spýtať ze ktorá strana znáša poplatky za právnika a vklad do katastra, predávajúci alebo kupujúci?

nafka0483
6. apr 2021

@mamicka_1993 Ako sa vy dohodnete. U nas mal predavajuci svojho pravnika, ktoreho plati kvoli svojmu podnikaniu, cize povedal, ze on pripravi zmluvy, ze tam naklady neriesime a kataster sme platili na polovicu.
Ale je to cisto na vas, ako sa dohodnete, tak bude, nie je to urcene.

paulinkaa2
6. apr 2021

@mamicka_1993 my keď sme kupovali pozemok tak všetko my. Právnik mal už v jeho cene zahrnutý vklad do katastra

vikusjk
6. apr 2021

@mamicka_1993 myslim, ze to nie je striktne dane nikde. Ja som pravnika neplatila nikdy a kataster vzdy kupujuci (akoze vzdy v nasom pripade, t.j. ak sme kupovali, tak my, ak sme predavali, tak druha strana)

veronikaszabova
6. apr 2021

U nas - pravnika predavajuci, vklad my

qetka
6. apr 2021

my sme pri byte kataster platili na polovicu, kedze peniaze boli ulozene na vinkulovanom ucte a predavajuci nechceli na ne cakat. Tak sme sa dohodli, ze ideme dat zrychleny vklad na polku. Keby chceli obycajny vklad, tak ho platim ja a oni cakaju na kataster 🤷‍♀️

mamicka_1993
autor
6. apr 2021

No ďakujem vám lebo nás predávajúci chce všetko hodiť na nas

nafka0483
6. apr 2021

@mamicka_1993 Urcene to nie je ako som pisala. Cize ide o dohodu, my sme to mali aj v zmluve napisane, ze kto plati co.
Je vo vasom zaujme aby boli vsetky nalezitosti spravne, cize aj druha strana nema zaujem o pravnika, tak by som si ho urcite zaplatila. A co sa tyka vkladu, tak tiez je v mojom zaujme, aby bol moj majetok napisany na mna.
Okrem toho, pri kupe nehnutelnosti za desattisice je uz tych par stovak na pravnika a kataster takmer zanedbatelne. Alebo nech si predavajuci navysi kupnu cenu o tieto poplatky...

mamicka_1993
autor
6. apr 2021

@nafka0483 viete v našom prípade ide až o cca 500e takže nie je to len tak par stoviek 😃

nafka0483
6. apr 2021

@mamicka_1993 Ved 500 je par... a nehnutelnost stoji kolko?

qetka
6. apr 2021

@mamicka_1993 kolko ratate za pravnika a kolko za kataster?

engynka
6. apr 2021

@mamicka_1993 ja by som povedala len tolko, radsej si najdite svojho pravnika a nech to urobi podla Vas ako potom vyplakavat ze vas niekto oklamal a okradol. Aj teraz orednedavnom tu bol prispevok ako pani kupila dom a vyplatila ho cez obycajny bankovy prevod a predavajuci mal akoze covid a odovzdaval jej ho 2 mesiace. Takze asi tak. Zmluvu vam urobi aj notar a viete sa dohodnut aby vam urobil v ramci ceny uz aj notarsku uschovu. Vklad na kataster je 66€ pri obycajnim vklade takze to zase nie je taka polozka.
Popravde pri kupe nehnutelnosti musite ratat s takymito poplatkami, 500€ je nic. To este len uvidite pri projekte a stavebnom povoleni nehovoriac potom uz pri stavbe.

mamicka_1993
autor
6. apr 2021

@engynka viete je to trosku iná situácia a áno my so všetkými poplatkami rátame a vieme koľko co bude stáť len nám ide o princíp ze niekto chce s nami "vybabrat" aj keď sa to dá rozumne dohodnúť

dollyzv
6. apr 2021

Mne robila právnicka asi 5stranovu zmluvu na byt za 130€ a kataster tuším 66€..skúste nájsť lacnejšieho pravnika
A nemyslím si že to je vybabranie..to ako kebyže kupuješ auto a chces od niekoho aby ti zaplatil polovicu sumy za prepis 😂 keď niečo kupujem,rátam aj a poplatkami za úrady..

veronikaszabova
6. apr 2021

@mamicka_1993 tiez sa mi to nezda ako vybabranie. Ak ste sa nedohodli, poplatky znasa kupujuci

engynka
6. apr 2021

@mamicka_1993 chapem, ze sa mozno citite ukrivdeno ale teda keby vy predavate tiez by ste ako prve skusili navrhnut naklady na kulujuceho. Aj ked sme my kupovali tiet to tak bolo a to si pan oredavajuci prial zrychleny vklad ktorehi cena je vyssia. Vsetko je vec dohody. Ale ak nechcete najlady na pravnika verim, ze na nete najdete dost vela aj kvalitnych zmluv.

mamicka_1993
autor
6. apr 2021

@dollyzv preto píšem, že je to trosku iná situácia ktorú tu nejdem rozpisovať a chcela som len vedieť skúsenosti ostatných báb 🙂

obcanka123
6. apr 2021

@mamicka_1993 nám zmluvu urobila kamoška - právnička,ktorá robila v realitke... Byt sme kupovali bez právnika a bez realitky.. a vklad sme platili my 😉 aj overenie zmlúv

nafka0483
6. apr 2021

@mamicka_1993 V com je situacia ina? Lebo ak mas pocit, ze niekto s vami chce vybabrat tym, ze vam da zaplatit tieto poplatky, tak neviem ako by s vami vybabral.
Ved predavajucemu moze byt jedno, ze neurobite prepis, papierovo bude nehnutelnost stale jeho, kym kataster nezaeviduje zmenu. Je hlavne vo vasom zaujme aby boli tieto veci na poriadku. A ako pisu, nemusi ist o 500eur, najdtie si ineho pravnika a bude to menej.

mariet24
7. apr 2021

@mamicka_1993 2x sme kupovali pozemok a oba razy sme platili my ako kupujúci tie poplatky

simca06022011
7. apr 2021

my sme zmluvu podpisali aku doniesol predavajuci a poviem ti, ze sice on si platil pravnika, dnes by som si zaplatila vlastneho, nech to da pre nas do poriadku a tu zmluvu prekope.. poplatky za kataster, vklady sme si platili sami, a aj vsetko ostante co uz nieco malo "s nami" spolocne. Zase ono to nie su nejake extra vysoke sumy, ked ide o kupu nehnutelnosti. Ked sme kupovali firemnu nehnutelnost, tak uz sme mali svojho pravnika. Poplatky za prepis vzdy znasa kupujuci, ktory si tie doklady vacsinou riesi aj so svojou bankou a zanasa na kataster... to som ani nevidela, aby niekedy to uhradzal predavajuci (to by musel byt fakt, velmi akcny)

dada0902
7. apr 2021

Aj my keď sme kupovali tak tiež všetko my dokonca predávajúci bol taky lenivý aspoň zmluvu spraviť o kúpe a potom ešte nesúhlasil lebo chcel mať do bodky všetko podľa seba aj keď tu zmluvy vyotovovala právnicka

basska_b
7. apr 2021

Je to na dohode. A čo riešite s právnikom, návrh kúpnej zmluvy? Niekedy idú 50:50 všetky poplatky, niekedy je to tak, že niektorý poplatok zoberie jedna strana, v tomto prípade by som povedala, že vypracovanie zmluvy buď 50:50, alebo čisto len predávajuci a vklad vy ako kupujúci. Hlavne sa vopred jasne dohodnite a píše sa to aj do kúpnej zmluvy.