Kto dedí dlhy?

damira90
22. feb 2024

Dobrý ak má syn 16 rokov a jeho biologic. otec sa nestaral len platil výživné a zomrel v 51 tke a má hypotéku(dlhy) tak prenáša sa po smrti hypotéka na syna?syn ho nepozná..odmala podotýkam. (Má iného nevlastného ocka)
Matka a otec nežijú spolu od začiatku neboli ani zosobášení ani sa nekontaktovali 15rokov. V rodnom liste je riadne otec syna známy napísaný. Zbabelec..

kat_
22. feb 2024

dedi sa aj majetok aj dlhy, dedicstvo moze odmietnut ako celok

danieli
22. feb 2024

Dedicstvo sa da odmietnut pokial viem, teda prave v pripade ako tento ked dlhy prevysuju to, co by ostalo

damira90
autor
22. feb 2024

@danieli krásne pamätali sme si to ale celé zle. Preto dá radšej pýtam. 😔

viestta
22. feb 2024

@damira90 ten syn este nie je dospely, takze dedicstvo nemoze odmietnut a nemoze tak konat ani jeho matka. Toto sa riesi cez sudy, sud rozhodne co v takom pripade

danieli
22. feb 2024

@viestta ozaj neplnolety, to mi nenapadlo, sud hadam prihliada na nazor dedica a jeho zakonneho zastupcu

damira90
autor
22. feb 2024

Takže ak odmietne dedičstvo tak nemusí mat dlhy? Akoby

damira90
autor
22. feb 2024

A keby je plnolety keby sa to stane v 18? Čo sa už nestane. To už je jedno teraz ale plnolety aj tak by musel platiť asi ako 16 . Súd asi neviete čo robí v takom prípade však v 16 ročnom. Či mu to odloží na neskor alebo čo.

viestta
22. feb 2024

@danieli sud prihliada na zaujmy nezletileho, nie na jeho nazory a nazory jeho zakonneho zastupcu.
@damira90 on odmietnut dedicstvo nemoze, lebo je nezletily

wade
22. feb 2024

Ale keď ma hypotéku, tak ma aj nehnuteľnosť nie? Naozaj je v mínuse?

simca06022011
22. feb 2024

A tie dlhy sú viac ako nehnuteľnosť? Hlavne netreba splasene rýchlo reagovať a odmietať hned. Treba počkať na výsledok dedičského, samozrejme sa k tomu prihlasit a komunikovať. Vyčísliť všetko byt, prislusenstvo, auto, zostatky na uctoch, zostatky uverov... Hypo sa vyplatí napr z predaja bytu, mohol mst poistku...
A ak ten byt vlastnil dlhšie rozdiel nemusí byť zanedbateľný.
S rozumom treba postupovať a krivdy nabok odložiť, synovi určite dobre padne finančná pomoc v dospelosti, či pri štúdiu alebo inde... najmä ak doteraz od otca nevidel nič.

ibrunova
22. feb 2024

@damira90 ak ti príde niečo, tak môžeš za syna dedičstvo odmietnuť, ale ak nemá 18 rokov, musí to schváliť súd.

salamistka
22. feb 2024

@viestta Zákonný zástupca môže odmietnuť v mene maloletého dedičstvo, keď sú dlhy, priamo u notára na konaní.

viestta
22. feb 2024

@salamistka tak ci tak ale to musi ist cez sud. Ci?

lulu0123
22. feb 2024

Ale premyslite si to.Ak ma nejaky byt,dom a nejaky zostatok hypoteky mozno bude lepsie dedit.

ibrunova
22. feb 2024

@viestta áno súd. My sme si tým prešli.

salamistka
22. feb 2024

@viestta nie, to už tak dávno nie je...schválenie právneho úkonu v mene maloletého sa deje priamo u notára na dedičskom konaní. Súd schvaľuje len zmluvy (darovacie, kúpne).

salamistka
22. feb 2024

@ibrunova určite nie

salamistka
22. feb 2024

@ibrunova ak je potomok plnoletý, odmietne sám za seba, ak je maloletý, tak zákonný zástupca

alickapusinka
22. feb 2024

Ale ak odmietne dlhý tak aj majetok Príklad ma majetok sto tisíc eur. A dlhý 15 tisíc eur tak vtedy sa neoplatí odmietnuť dedičstvo. Lebo dlhý sú menej ako hodnota majetku. Tak ale nemôže urobiť tak že dlhý odmietne dedičstvo príjme. Musí aj jedno aj druhé.

ibrunova
22. feb 2024

@salamistka my sme mali kvôli tomu súd, pred 3 rokmi. Vlastne kvôli tomu, či odmietnutie dedičstva je v záujme dieťaťa, bola tam aj kuratela.

daniela2202
22. feb 2024

@damira90 ten, kto prijme dedičstvo

damira90
autor
22. feb 2024

Rozumiem je to tak ďakujem budú brať aj dlh aj dedičstvo. Vďaka :/

Dobrú noc vám zelam

andreatytler
23. feb 2024

To vazne sa na Slovensku dedia dlhy?
Ved ak niekto, kto ma dlhy umrie, jeho majetok je pouzity na vyplatenie tych dlhov. Ak je dlh vacsi ako majetok, maju ti ludia smolu. Nikto iny nemusi ten dlh zaplatit (jedine clovek co podpisal tu dlzobu spolocne s neboztikom). Ak je dlh mensi ako majetok, tak co zostane po vyplateni dlhov, ide pozostalym.

mk1111111111
23. feb 2024

Ved to je tak isto aj na SK.

Mozes sa rozhodnut, ze, ak je majetok v mensej hodnote ako dlh, tak dedicstvo odmietnes a z toho sa splatia dlhy, samozrejme, do vysky majetku. Ale, ak prevysuje majetok dlh, tak si dedic premysli, ci splati dlhy a majetok mu zostane, alebo tiez odmietne dedicstvo.

luccija
23. feb 2024

@damira90 treba si premyslieť či nie je lepšie dom, byt predať a vyplatiť dlhy či predsa nebude nejaký zisk

annm81
23. feb 2024

@andreatytler To nie je len na Slovensku, ale snáď všade platí, že dlhy po zomrelom sa splácajú z jeho majetku. Nemôžeš si jednoducho vybrať, že chceš dediť majetok, ale nepreberáš dlhy. Nanajvýš môžeš dedičstvo ako celok odmietnuť.

andreatytler
23. feb 2024

@annm81 Ale ten dlh sa ako dostane k tomu pozostalemu? Ja som v tom ze ako prve sa vyplatia z majetku zosnuleho vsetky dlhy a az to co ostane ide do dediskeho konania. Banka podpisala hypoteku s Janom. Po jeho smrti ta zmluva konci. Ci sa ta hypoteka automaticke prenasa na jeho syna Petra?

damira90
autor
23. feb 2024

@andreatytler áno:/