Kto by po priateľovej smrti zdedil jeho dom?

1. aug 2023

dobrý deň, chcela by som sa opýtať na jednu otázku. Keď je dom napísaný len na priateľa s ktorým sa plánujeme vziať, nemáme ani deti, ale plánujeme tak po jeho smrti by dom zdedili deti? Alebo keby,že nemáme deti vôbec v tom prípade by to zdedila jeho rodina? keďže ja na katastri nie som napísaná ,alebo ako to je? Ďakujem

patka06
1. aug 2023

Pokiaľ by zomrel ako priateľ - dedili by deti, ak by ste deti nestihli, tak jeho rodičia
Ak by zomrel ako manžel dedíš ty + deti rovným dielom

Tu je presne všetko popísané právnikom
https://ficek.sk/dedicske-skupiny-118

sasa1310
1. aug 2023

pokiaľ by bol iba priateľ a bývala by si s ním viac ako rok a nemali by ste deti a zomrel by, dedíš spolu s jeho rodičmi.
Pokiaľ by si bola iba priateľka a mali by ste deti, tak dedia len jeho deti.
Pokiaľ by si bola manželka, dedíš rovnomerne spolu s deťmi
Občiansky zákonník § 475

autor
1. aug 2023

@sasa1310 myslela som si,že by som nedelila keďže to nadobudol ako slobodný a tým pádom by som nemala nárok

autor
1. aug 2023

pretože dom sme kupovali za spoločné peniaze

lubkavargova1
1. aug 2023

hlboky omyl..ak je dom vo vylučnom jeho vlastnictve pred manzelstvo tak ona nema narok na nic. Jedine ze investovala do domu a vie to preukazat. Alebo vie preukazat ze prispela do kupy domu vtedy vie preukazat pred notarom svoju pohladavku.

autor
1. aug 2023

@lubkavargova1 tiez si tak myslím,lenže my máme spoločný ucet ktorý je práve na toho priatela

sasa1310
1. aug 2023

@lubkavargova1 aký hlboký omyl? bavíme sa o smrti. Nie o rozvode

sasa1310
1. aug 2023

no s tým účtom tiež treba dávať pozor. Spoločný účet máte ako? Obaja ste plnohodnotní majitelia? Lebo ak je on majiteľ a ty len disponent, tak po smrti sa účet zablokuje a nemáš prístup k peniazom až do dedičského konania.

autor
1. aug 2023

@sasa1310 nie ucet je len na neho

sasa1310
1. aug 2023

no tak peniaze z účtu (aj tvoje, lebo je to jeho účet) sa budú dediť rovnako ako som písala vyššie o 16.58

autor
1. aug 2023

@sasa1310 aha..takze musím byt spolumajitel uctu

patka06
1. aug 2023

@lubkavargova1 hlboko sa mýliš
Dom nie je v BSM /nadobudnutý pred manželstvo/ dedí manželka a deti /aj nejaké sú/ rovným dielom

sasa1310
1. aug 2023

to ti nepomôže tiež. Ideálne mať vlastný účet.

autor
1. aug 2023

@sasa1310 preco

chiccco
1. aug 2023

@sasa1310 prosím ta a ako sa dokazuje že bývajú spolu rok ako priatelia ?Musi tam mat trvale bydlisko ?

majka99999
1. aug 2023

A preco nie si v katastri, ked su to spolocne peniaze? Kym budes priatelka, bez deti, tak budes musiet sa natahovat s priatelovymi rodicmi. Najlepsie by bolo byt manzelka a mat deti alebo mat aspon deti, vtedy by tie zdedili 100 %, resp. ty ako manzelka rovny diel. Cize manzelka a 1 dieta 50:50, priatelka a 1 dieta, dedi iba dieta.

autor
1. aug 2023

@sasa1310 veď keď by som bola spojumajitelom úctu tak mám rovnaké práva ako partner a mozem tiez nakladat s financiami

autor
1. aug 2023

@majka99999 pretože moji rodicia maju dlhy a priatel sa bál,ze po ich smrti by som to zdedila ja a vzali by nám dom

majka99999
1. aug 2023

Ak by trebars 30 % bolo napisane na teba, tak dieta zdedi 70 %, resp. manzelka a dieta po 35 %, ty by si mala 65 % spolu.

emily_666
1. aug 2023

Po smrti majitela uctu tvoje dispozicne pravo rovno zanika a vsetko ide do dedicskeho konania.

autor
1. aug 2023

@emily_666 takze musím mat vlastný ucet?

sasa1310
1. aug 2023

ja neviem, pre mňa je ideálne mať vlastný účet. Dedičstvo po rodičoch môžeš odmietnuť

majka99999
1. aug 2023

Dlhy tvojich rodicov mozes odmietnut, cize vzdas sa aktiv aj pasiv, ak su pasiva (dlhy) vyssie ako trebars hodnota ich bytu (aktiva).

sasa1310
1. aug 2023

@chiccco nie je to písané v zákone ako, ale určite trvalý pobyt

luccija
1. aug 2023

Vždy je najlepšie mať svoj ucet

majka99999
1. aug 2023

Neuci sa toto na skole? Ja nie som pravnik, ale taketo zaklady mam este zo skolskych cias. Ani vlastny ucet nemat... Si myslis, ze v momente, ako tvoji rodicia umru, ti zablokuju ucet alebo co? To ti tvoj priatel nahovoril?

lucia147852
1. aug 2023

No dobre ta pán priateľ odzubal. Fakt parádne. Prišla si o peniaze a ešte máš aj holú rit. Tvoje peniažky na jeho účet… no fakt priateľ na zaplatenie. Nie, pre dlhy rodičov by si o dom neprišla, pre vychcaneho priateľa bohužiaľ áno.

maranco
1. aug 2023

Príklad ak by rodičia mali byt/dom v hodnote 100 000€ a dlhy vo výške 80 000, tak predáš dom/byt od rodičov, vyplatíš dlhy a ostane ti 20 000.

Ak by mali byt/dom v hodnote 50 000€ a dlhy 80 000€, tak sa vzdáš dedičstva nič nezdedíš ani majetok ani dlhy.

Keď ste kupovali dom s priateľom, spočítaj si koľko dal priateľ a koľko ty a v takom pomere by si mala byť zapísaná na liste vlastníctva. Keď celý dom patrí priateľovi, teraz by ti mal priateľ "darovať" tvoj podiel.

Príklad:
ak ste kúpili dom za 100 000€, priateľ dal 60 000 a ty 40 000, tak priateľ má vlastniť 3/5 domu a ty 2/5 domu.

maranco
1. aug 2023

K tomu "spoločnému" účtu na priateľovho meno máš platobnú kartu vydanú na svoje meno? Máš k nemu internet banking/mobil banking?

Keby priateľa zrazilo auto a on zomrie, tak banka zablokuje jeho účet a k peniazom sa nedostaneš.

sashabb
1. aug 2023

Prosím ťa otvor si google a študuj! to vážne nemáš ani základné vedomosti? Čo urobíš ak ťa ten tvoj priateľ zajtra pošle do p@dele? má tvoj majetok aj všetky tvoje peniaze. Nevadí ti to?