Kontrola z úradu práce počas PN

10. máj 2023

Je pravda, ze prvý mesiac PN nechodí kontrola z úradu práce?

mima1608
10. máj 2023

Kontrola chodí zo sociálnej poisťovne a nie z UPSVaR po prvé. A sociálka bežne neposiela prvých 10 dní, keďže tie platí zamestnávateľ (ale to neznamená, že poslať nemôže - či už na podnet zamestnávateľa, poprípade náhodne, keďže tie zoznamy kam idú na kontrolu sú vraj náhodne generované systémom).

markaterka
10. máj 2023

Ak si vedená na upsvar, tak áno oni chodia náhodne na kontroly. A hocikedy počas pracovnej doby, a aj v prvý mesiac. Je síce pravda, že oni až tak často nechodia, ale na to sa spoliehať nemôžeš.

srdeenko19
10. máj 2023

Z ÚPSVaru chodí kontrola jedine vtedy, ak si poberateľkou Hmotnej núdze a išla si na Peenku. Inak vždy chodí Sociálna poisťovňa.

nafka0483
10. máj 2023

Nie je to pravda

zuzka1.
10. máj 2023

@srdeenko19 z UPSVR sa vykonávajú kontroly liečebného režimu aj pri UOZ a rovnako aj pri poberateľoch DVHN. Kontrolu vykonávajú poverení zamestnanci .
@mima1608
Kontroly sa nevykonávajú počas doby vychádzok uvedených na potvrdení o dočasnej PN.

mima1608
10. máj 2023

@zuzka1. ja som nikde nenapísala, že kontroly chodia počas vychádzok. A autorka tu tiež nič také nespomínala. Nevieme akú má diagnózu a teda nevieme, či má alebo nemá vychádzky (keďže nie všetky diagnózy povoľujú vychádzky).

autor
10. máj 2023

Nie som zamestnaná, som evidovaná na UP, bola som u svojej doktorky sa vypisat, mam problémy s chrbticou, ale nedala mi vychadzkove hodiny. Tak som dnes sla na UP zaniest PN a opýtala som sa ze kedze som sama, ako si mam riešiť nakupy, a bolo mi povedané ze môžem hocikedy keďže prvý mesiac kontroly neposielaju.

mima1608
10. máj 2023

Autorka, radšej si vždy odlož bloček z nákupu v tomto prípade. Ísť do obchodu a lekárne môžeš aj počas PN, to je ospravedlniteľné.

autor
10. máj 2023

@mima1608 naozaj akceptuju aj blok z obchodu? To som netusila. A ked som na dedine, a potrebujem niečo co u nas nemaju, nebude vadiť ze som sla do ineho mesta?

mima1608
10. máj 2023

No, kamoške sociálka akceptovala. A teda do iného mesta... No to neviem. Ty si môžeš ísť nakúpiť veci nevyhnutné pre život, ale či budú akceptovať aj nákupy v nejakom inom meste, to by som klamala. Skús zavolať na UPSVaR a spýtaj sa.

zuzka1.
10. máj 2023

@mima1608 celé to platilo aj pre teba, že konzoly chodia aj z upsvr

zuzka1.
10. máj 2023

Ak žiješ sama a nemá ti kto nakúpiť, ak by bola kontrola v čase tvojho nákupu, predloží im bôčik, to možné je

nafka0483
10. máj 2023

Kto je osamely, cize zije sam a nema nikoho kto by mu mohol nakupit, tak ano, ten moze na nevyhnutny cas ist do potravin a lekarne. Vtedy si treba nechat blocek pre pripad kontroly.

Neznamena to labzovat po meste a nakupovat hocico, ale idealne najblizsi obchod, nevyhnutne zivotne potreby a domov.

floki1994
10. máj 2023

Kontrola môže prísť kedykolvek...popros si lekarku nech ti da vychadzky raz denne co si aspon pojdes nakupit ;)

autor
10. máj 2023

@floki1994 vraj nemôže dať

mamina7070
10. máj 2023

neakceptuju blok z obchodu, kontroly robi socialna poistovna a aj v prvy tyzden a na to ze upsvar nechodi prvy mesiac sa nespoliehaj
ak mas problem s chrbticou taky akutny ze si PN tak asi nenosis domov nakupy tak niekoho popros alebo objednaj cez net

mamina7070
10. máj 2023

a mas vlastne platenu PN ked si na UP? si sla z ochrannej lehoty ? lebo UP nie je povinny mozes sa dat vyradit😉

nafka0483
10. máj 2023

@mamina7070 Akceptuju ak je niekto osamely.
A PN nemusi mat platenu, aj tak na nej moze byt.

mamina7070
10. máj 2023

@nafka0483 ano musi byt osamela tj nezdielat bydlisko s inou dospelou osobou a do najblizsieho obchodu (potravin) a nie chodit si do mesta na nakupy a s akutnou PN na chrbticu 🙄

autor
10. máj 2023

@mamina7070 tak keď niekto býva sam, a ma dg vertigo, tak bohužiaľ, jest treba.

autor
10. máj 2023

A nemam platenu, staci ze mam ZP zaplatenu

mamina7070
10. máj 2023

vertigo je len priznak nie choroba😉 a nechapem preco si na pn ak ju nemas platenu (teda jediny dovod je asi ze nechces aby ti ponukali pracu) ale mas obmedzenie vo vychadzkach
ale tak tvoja vec 😉

autor
10. máj 2023

@mamina7070 lebo mi je zle, a chodím a aj budem po vyše treniach