Kontrola - sociálna kuratela

22. apr 2023

Dobrý deň. V najbližšom období ma čaká kontrola kurately. Chcem sa opýtať, ako tu u vás prebiehalo? Mám trošku strach. S deťmi mám veľkú spoločnú izbu, majú v nej postele, skriňu, hračky, atď...všetko ako má byť. Dom máme starší, z vonka je fakt v horšom stave , ale vo vnútri je to dobré. Čisto atď. Keďže je to starší doma, kuchyňu máme riešenu tak, že musím vyjsť von a zísť dole do kuchyne. No a mám obavy, pretože manželov dom je v lepšom stave... Môžu zveriť deti manželovi za to, že má krajší dom a lepšie vybaveie ?

pribinak
22. apr 2023

Pokial máš čisto, neprší vám dnu, máte vyhovujúce hygienické štandardy ako kúpeľňa a wc, funguje kúrenie a tepla voda, nebehaju vám potkany po dvore, deti majú kde jesť a spat, tak sa to považuje za vyhovujúce podmienky na bývanie

Nemaj vo vnútri nafajčené, aby tam neboli ľudia, ktorí tam nemajú co hľadať.

Bývanie nie je všetko, hodnotí sa aj kto má s deťmi aký vzťah, kto bežne zabezpečuje starostlivosť o deti.

autor
22. apr 2023

@pribinak všetko to čo si spomínala majú, v dome sa nefajčí , tak dúfam že to dobre dopadne, ďakujem za odpoveď

doriiis
22. apr 2023

No pre lepšie vybavenie domu určite nie.U nás to už roky vyzerá jak na stavenisku a ešte roky aj bude.To by už moje deti museli byť bohvie kde🤣
Ale k veci.....kým sú deti čisté,najedene,darí sa im normálne v škole,nie sú psychicky alebo fyzicky týrané,majú sa kde učiť,hrať,spat a nemáte šváby po dome tak neboj.A ako sa píše vyššie,ak bude domácnosť normálne upratana a je tam všetko,čo človek potrebuje k životu ( voda,záchod,kúrenie,kúpeľňa) tak nie je o com

autor
22. apr 2023

@doriiis a čo budú všetko kontrolovať? A dajú mi dopredu vedieť že prídu ?

doriiis
22. apr 2023

@autor...neviem,či sa ohlási.Zvykava sa.Neboj,nebude chodiť s bielou rukavičkou po poličkách a kukať do skríň.Dobre to bude.

dilino
22. apr 2023

Neohlasuju sa prídu to máš ako kontrolu ked niekto podnika.Neboj nevezmu TI deti prečo by mali ak budeš splňať všetko čo tu píšu ženy tak TI ich nevezmu.Oni nehodnotia v akom stave je z vonku dom.Hlavne či je navarene, či majú teplo teplu vodu, elektriku.To ich zaujima či si majú čo obliecť.

pribinak
22. apr 2023

@dilino niekedy sa ohlasujú, však nemá pre ne zmysel behať hore dole, keď je matka v práci, či sprevádza dieťa k lekárovi alebo na krúžok
Toľko času kurátorky nemajú, najmä ak matka žije vo väčšim meste

domkakvet
22. apr 2023

Nie nezveria mu ho len preto, ze ma krajsi dom, ak mas vsetko ako pises, malo by byt vsetko v poriadku a do predu ako to tu niekto pisal sa nezvyknu ohlasovat.

tosomja
22. apr 2023

U nás bola kuratelka neohlásene, ale nebola som doma, tak nechala lístok, že mám prísť ja aj s dcérou. Pýtala sa na pomery, či má vlastnú izbu, vlastný priestor, a potom už len majetkové pomery a dcéry sa pýtala či vie že sa rozvadzame a s kým chce bývať.
Potom boli druhýkrát keď sa rozišiel priateľ s ex, tak vôbec nič nepozerali, len sadli do obývačky, spísali vyššie uvedené info, či má vlastnú posteľ, skriňu, oblečenie, a odišli.

tosomja
22. apr 2023

@dilino nám vôbec do hrncov ani do chladničky nešli. To čo je za blud? Ani upratané sme nemali, lebo sa deti hrali a dokonca som im musela odpratať z gauča deky, lebo si robili deti bunker. Ani nepozerali na zariadenie, ani teplú vodu neskúšali, ani či sú teplé radiátory

mojemeno57
22. apr 2023

Ahoj.Moj príbeh je chlapský.Ale stal sa a bol na túto tému.Bývalej pocit o nedotknuteľnosti a všetko možnosti som vyvrátil.Ona mala peniaze,peniaze zaplatili právničku,tá právnička dala na súd návrh predbežného opatrenia o zverejnenie detí do jej starostlivosti.Strarší syn v tom čase nič neriešil,aj keď mu bolo smutno.Mladsi,o rok zato zlizol aj smotanu.Nesuhlasil s tým,že sme sa rozišli.Rozchod bol jednostranný.Byvalá mi oznámila mailom vypadni,do konca roku si pober svoje veci.Tie boli vyhádzané pred domom.O deti som sa staral od 0 do 8 a 10 rokov.Bývalá robila kariéru v zahraničí.5 ka mesačne na účet.Jej účet...Ja som si našiel prácu takú,aby som stíhal jasle,škôlku,školu.Prílezitostnú.Až keď chodili chlapci do školy,trochu som zarobil.Zacali výčitky.Schopný, neschopný...Ona nevedela mlieko pripraviť.Keď ju psychické problémy zapríčinené dedičským konaním po smrti jej otca (zanechal značný majetok,o ktorý ju matka a brat chceli pripraviť)pomaly vyradili v práci v zahraničí,navrhol som,idem konečne aj ja pracovať.Aj ja chcem zarobiť a prispieť.Tyzdnovky,nevyplatených 8000 eur,čím viac som chcel,tým horšie to dopadlo.Ona sa starala,aj keď nevedela,ako sa má o deti postarať.Vedel som,že chodí s mladším po psychologoch.Čas bežal,až raz začala písať volať pani učiteľka.Je problém.Nechce sa učiť.To som už zmenil zamestnanie a mohol som mať aspoň cez víkendy chlapca pri mne.Kľud,do toho školské karantény.Pracoval som,syn si robil úlohy.Spokojnosť.Raz prišiel mail od pani učiteľky:nechce sa učiť,odmieta pri matke sedieť pred počítačom.Dava mu neospravedlnené hodiny.Tá zobrala chlapca a dala ho hospitalizovať na detské oddelenie.Ten im odtiaľ ušiel,naháňali ho po nemocnici.Rajsky plyn a už som začal robiť poriadok.Ked som pred lekárkou povedal skutočnú príčinu hospitalizácie jeho matka sa postavila z značne rozrušená pri odchode mi povedala:Si to posral...Odišla.To už nastúpila sociálka.Kuratela,výsluchy.Este jedna hospitalizácia.Pytal som sa prečo.Matka predbehla syna,bolela ho hlava.Syn už pod vplyvom psychiatrických liekov,oblbnuty tíško zaprotetstoval.Neklam,Len trochu.Ja som sa nahlas pýtal,na Slovensku chodí záchranka k pacientovi pri bolesti hlavy a volá sa polícia?????To mi ho už začala liečiť na psychiatrii aj trojtýždňová hospitalizácia v blazninci.Zacal som robiť cirkus.Prva bola prdopsychiatricka.Mal som otázku.Preco sa nepýtala,či má chlapec otca.Ze bolo to akútne,preto nasadila lieky.Matka chcela.Plakal som,nevedel čo a ako.Napokon som sa vyhrozil sociálke,psychiatrom atď,že ďalšie pokusy výhradne s mojím dovolením.Teraz už k tej otázke,čo treba mať ,čo netreba.Aby kuratela....Mali sme šťastie,že súd rozhodol o dočasnom zverení do opatery chlapca mne.Byvame na chate.Kuratela bola 2x na kontrolu.Na prvej som nemal kúpeľňu,v kuchyni betón,stavba....Že ako sa sprchujeme.Tak som poskladal: kuchynský stôl,naň stolička,na stoličku hliníková mliekarenska kanva(mladšie neviete ako sa kedysi mlieko predávalo),z kanvy sprchová hadica,sprcha.Vanicka bolo detské pieskovisko.Wc,latrina.Automaticka práčka,vedľa nej nádoba plnená hadicou zo studne!Súd mi na odporúčanie kurately chlapca dal.Nasledovali noci do druhej som muroval,obkladal,staval,betónoval atď.O piatej som vstával,otriasol som sa,pripravil veci do školy.Dalsia kontrola z kurately bola: skutočnosť predčila očakávanie....Mali sme sprchovacie Wc,sprchu, teplú vodu,aj v kuchyni.Zniceny som sedel v novej obývacke,ale som stihol.Matka má krásny nový dom v exkluzívnej časti kúpeľného mesta.Peniaze,právničku.Ale chlapec je tu šťastný,aj keď sme sami.Sorry,koncom môjho príspevku som odpovedal na otázku.Nie materiálne hodnoty,ale pocit bezpečia je dôležitejší.Syn už je bez liečby na psychiatrii.Jeho matka je bez syna,debila na špagátku.Tak si predstavovala výchovu,len aby sa nemal dobré.Prepacte za to slovíčko,ale tak som opísal chlapcovu matku...Krásny slnečný podvečer prajem.

dilino
22. apr 2023

@tosomja kamarátka mi hovorila že ked k ním prišli na kontrolu či sa môžu pozrieť do hrnca či ma niečo uvarene a mala im aj otvoriť chladničku.A skrine či majú dostatok oblečenia.To asi zaleži od toho asi aj kto príde na kontrolu.

dilino
22. apr 2023

@pribinak neviem že či s aohlasuju kedy prídu v tom je asi to že prídu namatkove ak by prišli ohlasene samozrejme že vopred navari matka a uprace.Podľa mňa chodia neohlasene.

pribinak
23. apr 2023

@dilino podľa teba, ale skustocnost je v mnohom iná

zafir01
23. apr 2023

@pribinak
@dilino aj nám pozerali do chladničky a hrnca. Ohlásili sa ráno o 8, že o 9 prídu, či budem doma .
Bola som tehotná s treťou dcérou a chodili na kontrolu, koli tomu, že nás odporúčali na náhradnú osobnú starostlivosť pre neter, o ktiru sa jej rodičia starať nevedeli. No bio matka si na nás vymyslala rôzne hlúposti.
Mame postavený nový dom, 2 tis m2 záhradu s detským ihriskom. Neter by mala vlastnú izbu.
Dovtedy bývala v 3izbovom byte s ďalšími 8-9 ľuďmi, s mentálne postihnutým ujom, na rozkladacom gauči s dedom, kde sa pilo, nadávali, kricalo....

Normálne prišli a opýtali sa, vi mi nebude vadiť ak mi pozrú potravinové zásoby, a ci mam navarene ( bolo 9 hodín, deti v škôlke a škole, a obed som sa len chystala navariť, bolo to ok) a vlastne bolo by to ok, aj keby nemám navarené. Ani donáška z restiky nie je hriech 🤷🏻‍♀️

zafir01
23. apr 2023

@dilino áno napr u nás k mojej svagrinej chodili výhradne neohlasene. Lebo vedeli, že vždy keď sa ohlási. Sa ona dokonale pripravuje. Ale aj tak nesplanala, čo mala. Keď došli neohlasene, našli dieťa v zlom stave, doma sa museli cez bordel prebojovať k stolu, aby si sadli vôbec. Zápach, špina. A týždňové špinavé riady na zemi či staré zvratky od nej vedľa postele.....
Takže myslím si, že kurately sama vyhodnotí, kedy a komu sa ohlási vopred.

hrabovo
23. apr 2023

@tosomja krátka mala kontrolu par mesiacov vzad, veru aj do chladničky šli, aj skrine pootvarali.

tosomja
23. apr 2023

@mojemeno57 preboha....ste silný muž a dobrý otec.

tosomja
23. apr 2023

@zafir01 a dali vám ju do starostlivosti nakoniec?

zafir01
23. apr 2023

@tosomja nie. Hoci sám otec dieťaťa bol na súde a prial si, aby jeho dcéra bola u nás. Matku bezdomovkinu umiestnili do centra pre matky s deťmi, aby si upevnila rodičovské zručnosti a porodila ďalšie dieťa od iného muža, a ze nechcú súrodencov rozdeľovať, odtial ušla. Avšak na súde sudkyna povedala, že to bola jej posledná šanca.
Ako sa ma dievča dnes, takmer rok po súde, radšej nekomentujem, lebo sa opäť rozculim na náš sociálny system 😠