Konateľ s.r.o. a zamestnanec - evidencia na ÚPSVaR

26. feb 2024

Dobrý deň prajem, prosím o pomoc, objasnenie ak bude niekto znalý a ochotný.

Je možná evidencia na ÚPSVaR ako uchádzač o zamest. ak :

- som konateľom s.r.o.
- s.r.o. je "mŕtva", t.j. negeneruje zisk, aktuálne "len je"
- zároveň som v danej s.r.o. aj zamestnaný na 1/2 úväzok

Za predpokladu, že podám v danej s.r.o. výpoveď (sám sebe)?
Bez nutnosti poberania dávky v nezamestnanosti. Ide len o to aby som po dobu neaktivity s.r.o. kedy negenerujem zisk nemusel platiť za seba odvody.

Ďakujem
Pekný deň

majusqa77
26. feb 2024

nieje. ani konatel, ani spolocnik nebude zaevidovany

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marci77
26. feb 2024

ak sa nemylim, nemozete byt v case zahlasenia na urad prace konatelom s.r.o.

teda mate asi taku moznost, ze s.r.o. prepisete na ineho konatela
a tak pojdete cerpat podporu

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
26. feb 2024

Prepisovať s.r.o. nechcem, predpokladám, že toto je stav dočasný, max. pár mesiacov. Škoda. Moja škoda.

Ďakujem pekne za odpovede.

autor
26. feb 2024

Respektíve ešte sa spýtam - teoreticky, ak by som prepísal s.r.o. na mamu, ktorá je ale už poberateľom starobného dôchodku - musela by platiť nejaké odvody? Nebola by zamestnancom len konateľom s.r.o.
Ďakujem

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
26. feb 2024

@taynee ďakujem za dovysvetlenie, skúsim teda túto cestu.
Prajem pekný deň

lienka.7
26. feb 2024

@autor nie

3petka
26. feb 2024

Neevidujes sa nikde a na nič nemáš nárok. Musíš si ale platiť dobrovoľné zdravotné, to necelých 80 Eur (79,5) neviem presne teraz.

luccija
26. feb 2024

@3petka ale on nechce platiť odvody ako podnikateľ, keď teraz nepodniká ani ako dobrovoľne nezamestnany tých 90 eur

katenka858
26. feb 2024

@marci77 musi prepisat sro na ineho spolocnika/vlastnika, prepisat len na ineho konatela nestaci..rovnako treba dat pozor aj na to, kto je konecny uzivatel vyhod, aj to sa zapisuje do orsr

autor
26. feb 2024

@3petka čiže ak by som dal sám sebe výpoveď a bol by som len konateľ vo vlastnej s.r.o. bez akejkoľvek odpaty tak by mi stačilo aby som si sám platil zdravotné odvody? Čiže do SP by som nemusel odvádzať nič?
Ak by naozaj stačilo hradiť si len ako samoplatca ZP tak by som to ani neriešil, tých 80-90€ mesačne by ma nezabilo.

3petka
26. feb 2024

Áno tak to je

3petka
26. feb 2024

konateľ bez nároku na odmenu platí len zdravotku.

3petka
26. feb 2024

@luccija ale to sa bohužiaľ nedá. Musel by zrušiť svoj status konateľa. A byť len dobrovolne nezamestnaný. Teda chodiť na UPSVAR sa pravidelne hlásiť a "hladať" zamestnanie, vtedy to všetko za neho hradí štát. Alebo si platiť minimálne odvody ako dobrovelne nezamestaný bez evidencie na UPSVAR

autor
26. feb 2024

@3petka skvelé, tak to nebudem ani komplikovať prepisom.
Ďakujem