Kedy si môžeme zmeniť trvalý pobyt?

4. dec 2023

Ahojte práve sme si prebrali kúpený byt ale ešte nie je prepísaný v katastri... zaujíma ma kedy si môžeme zmeniť trvalý pobyt a prihlásiť sa na mestskom úrade na platby odpadu a daní a ostatné veci ktoré treba riešiť po kúpe bytu? Musíme čakať na kataster kým bude byt prepísaný alebo nám na toto všetko stačí kúpna zmluva? Ďakujem.

patka06
4. dec 2023

Musíte počkať na zápis v katastri

autor
4. dec 2023

@patka06 aha takže nebude vadiť keď budeme v byte už bývať bez toho nahlásenia napríklad komunálneho odpadu, daní atď? Kým prebehne ten prepis v katastri?

lenka34k
4. dec 2023

Trvalý pobyt si nedokážete dať dovtedy, dokedy nebudete vlastníkmi na katastri. Pokiaľ už v byte bývate, na poplatok za komunálny odpad sa dá prihlásiť, stačí že užívate nehnuteľnosť. Daň z nehnuteľností (za kúpený byt) budete platiť až v roku 2024, ak budete vlastníkmi k 1.1.2024, ak sa to nestihne, tak až v roku 2025, nezabudnite si podať daňové priznanie.

patka06
4. dec 2023

Zatiaľ oficiálne nie ste majiteľmi bytu
Na trvalý pobyt sa môžete prihlásiť so súhlasom súčasného majiteľa teda predávajúceho.

autor
4. dec 2023

@lenka34k v daňovom priznaní sa to má uvádzať? O tomto som nepremýšľala ešte? Ďakujem za informáciu

lenka34k
4. dec 2023

Pri kúpe alebo predaji nehnuteľnosti sa na mestskom/obecnom úrade podáva daňové priznanie k dani z nehnuteľností do 31.1. kalendárneho roka (čiže ak bude už vlastníkmi k 1.1.2024, tak do 31.1.2024)

autor
4. dec 2023

@lenka34k aha aha to áno ja som vás zle pochopila , ďakujem budeme sa ešte informovať na úrade 😊

micusa2222
5. dec 2023

akonáhle dostaneš papiere, že si vlastníčka bytu..

autor
8. jan 2024

Tak baby na katastri máme napísané že sme nehnuteľnosť nadobudli 2.1.2024 ale užívali sme ju už v decembri minulého roku takže to daňové máme podávať alebo nie? Ďakujem

patka06
8. jan 2024

Daňové podávaš až na budúci rok do 31.01.

autor
8. jan 2024

@patka06 takže nevadí že sme kúpne zmluvy podpísali ešte minulý rok a aj sme užívali byt už minulý rok? Riadi sa to podľa toho kedy to prepísali na katastri?

patka06
9. jan 2024

Vlastníkmi sa stávate až zápisom do katastra