Kedy si môžem vybavovať uznanie otcovstva ?

sejsheli
10. okt 2011

Chcela by som sa informovat o tom ako je to s uznanim otcovstva. Mozme to vybavovat uz teraz ? myslim pocas tehotenstva ? Uvítam každú radu. Ďakujem 🙂

abbie
10. okt 2011

pokial viem, tak to robia na miestnom urade tvojho okresu

seminkads
10. okt 2011

my sme vybavovali tak mesiac a pol pred porodom u nas na matrike, musite prist osobne,doniest obcianske preukazy a za 5minut hotovo, a potom ak chcete aby malo babo od narodenia otcove priezvisko musis to tam hned predlozit-este pred porodom

kaby
10. okt 2011

Ak s partnerom nie ste manželia, môžete urobiť priznanie otcovstva pred narodením dieťaťa alebo po nom. Ak tak urobíte vopred, v pôrodnici otca zapíšu do hlásenia o narodení a pre rodný list dieťaťa môže ísť len otec, inak budete musieť ísť na matriku obaja, a tam podať súhlasné vyhlásenie o otcovstve (otca v pôrodnici do hlásenia o narodení nezapíšu a bez súhlasného vyjadrenia ani do rodného listu).
Priznanie otcovstva musí byť urobené ústnym vyhlásením urobeným pred matrikárom, ktorý vedie knihu narodení. K vyhláseniu však nemusí dôjsť súčasne obidvoma rodičmi.

ava11
4. jan 2012

Chceli by sme toto mať s priateľom vybavené už pred pôrodom, vie mi niekto poradiť, na ktorú matriku je potrebné ísť? Podľa môjho trvalého bydliska, priateľovho alebo predpokladaného dieťaťa?

henulienka
4. jan 2012

@ava11 ak dobre viem, tak je to úplne jedno

rora
4. jan 2012

my sme to stale odkladali az sme to nakoniec stihli den pred porodom 😀 vybavovali sme to na matrike v mieste mojho trvaleho pobytu a taktiez je to v meste kde som rodila. ale myslim si ze je to jedno kde to vybavis, ide o to asi kam ti je lepsie ist, a keby nieco, tak ti v danej matrike povedia co a ako

milacik0106
4. jan 2012

a to ti dajú nejaký papier z matriky o potvrdení otcovstva? 🙂

kacsik
4. jan 2012

Mne na matrike povedali, že je lepšie vybaviť si to ešte pred pôrodom, aby potom v pôrodnici nebol s tým problém,a aby otca hneď zapísali do rodného listu. ja som v 18.tt a už to máme vybavené, vybavovali sme to na matrike v mieste trvalého bydliska, stačilo len drahého rodný list a občianské preukazy a dali nám to 🙂

antuanet
3. okt 2013

mne tentokrat na matrike povedali, ze sa to robi az po porode a musia byt pritomni obaja rodicia...chcela som sa tomu vyhnut a poslat priatela, ale pred porodom nam to vybavit nechcu...ze o tom ani nepoculi...prvy krat ked som to riesila bolo to na matrike v okrese Zilina cca pred 3rokmi a nebol problem, teraz je to okres SNV a uz o nicom takom nevedia...asi zalezi od gramotnosti tetusiek na matrike...🙂 este sa tam do porodu planujem zastavit a prsvedcit ich, len by som asi potrebovala to tlacivko, neviete kde ho najdem?

jagajaga
29. okt 2013

Pozor: Keďže toto je Otázka, každý môže odpovedať iba raz.

havana_frost
30. okt 2013

@antuanet Tlačivko neviem či existuje, ale presvedčiť pani na matrike by mohol § 92 zákona o rodine: "Súhlasným vyhlásením rodičov možno určiť otcovstvo k dieťaťu ešte nenarodenému, ak je už počaté."
Máš pravdu, otcovstvo možno uznať už pred narodením, ale pravdu majú v tom, že prítomní musíte byť obaja (či pred alebo po narodení).

kookie
15. jan 2014

Nám na matrike kde mám trvale bydlisko povedali že tam to spraviť nemôžu že musíme isť na matriku pod ktorú spadá pôrodnica v ktorej budem rodiť

tyssa
15. jan 2014

matrikarka ma vzorove tlacivo a moze sa to spravit na hociktorej matrike, nemusi byt v mieste bydliska a ani v mieste porodnice, musia byt pritomni obaja rodicia, mat obcianske, vypisat tlacivo, matrikarka to hodi do pc , podpise a stym tlacivom potom do porodnice /potrebne k rodnemu listu/

pula_paulina
1. sep 2016

Chystame sa na matriku pred narodenim a zaujimalo by ma, ci uz musim mat vybrate meno (myslim krstne) pre dieta. Dakujem

petra1916
28. sep 2016

Chcem sa spýtať. Som maloletá matka a chcem s priateľom uznať jeho otcovstvo na súde. Neviem či sa má napísať nejaký list alebo tam treba ísť osobne s priate. A ak sa má niečo písať ohľadom toho tak by ste mi mohli prosím poradiť čo tam približne mám napísať? Vopred ďakujem za odpoveď.

miissellaa22
3. feb 2017

ahojte, chcem sa spytat popripade poprosit o radu, kamarat ma s jeho expriatelkou babetko, ale ona ho nezapisala ako otca dietata, no on by nim chcel byt aj na papiery,ale ona nesuhlasi, viete ako treba postupovat aby sa mohol dozadovat otcovstva napriek jej nesuhlasu? na internete nic nemozeme najst, ak mate niekto skusenosti, vopred vdaka za odpovede ☺

draik
4. feb 2017

@miissellaa22
Návrh na určenie otcovstva súdnou cestou.

bogdanovska
19. júl 2017

@miissellaa22 určite súdnou cestou

denusiq1211
6. okt 2017

Potrebujem poradit som v 28tt a od pravoplatnosti rozvodu je 9 mesiacov. Ale byvali manzel nieje otcom .... Po porode este nebude 300 dni po rozvode.... Musi byt zakonne urceny otec moj byvali?? Nemozem dat otec neurceny alebo moj novy partner??

draik
6. okt 2017

Ak je splnená prvá domnienka otcovstva (manžel resp. narodenie dieťaťa v určenom čase po rozvode), tak nie je možné určiť otcovstvo iným spôsobom a zapísaný ako otec bude (ex)manžel.

dominika959
2. jan 2018

Ahojte. 🙂 Chcela by som sa informovať...
Do pôrodu mi zostáva pár dní, a chceme už teraz vybaviť na matrike uznanie otcovstva aby naša malinká, mala hneď priezvisko po priateľovi ... platí sa na matrike niečo zato?
Ďakujem za odpoveď 🙂

zuzanka252
3. jan 2018

Dobry den musi byt otec na matričnom urade pri mne

denusiq1211
3. jan 2018

@zuzanka252 ak nieste manzelia ano musi.

zuzanka252
3. jan 2018

Dakujem pekne a ked je v nemocnici

bogdanovska
3. jan 2018

Musí byt partner s tebou, obaja musíte podpísať na matrike. Niekde sa platí okolo 5€, my sme napr neplatili nic na mestskom urade.

majka2
17. jan 2019

Ahoj. Chcem sa spýtať není som rozvedená zatiaľ z manželom žijeme už niekoľko rokov od seba mám priateľa čakáme bábo a chceme aby dieťa nosilo priezvisko po mojom priatelovi. Dá sa to dako vybavit? Ďakujem

denusiq1211
17. jan 2019

@majka2 len sudom chces ci nie dieta po narodeni bude mat manzelove priezvisko a az ked das na sud a budes mat dna testy tito uznaju... znama tak mala 3x boli na testoch dna ze je jeho rok trvalo tahanie sudu a le podarilo sa ... to je dlhe tahanie...pomoze potom na sud ak manzel da papuer ze dieta nieje jeho

draik
17. jan 2019

@majka2
Najskôr musí dôjsť k úspešnému zapretiu otcovstva manžela, ktorý bude automaticky zapísaný ako otec, bez ohľadu na to, či je biologickým otcom.