Kde môžem ako rozvedená matka žiadať o pomoc počas koronavírusu?

17. mar 2021

Dobry den, som szco,rozvedena matka, opatrujem deti u seba doma.Mam 2synov.Od 7.3. mal mladsi syn koronavirus, takze som nemohla opatrovat deti. A nakoniec som to chytila aj ja a od 15.3.sme aj ja a aj starsi syn pozitiv.Peniaze za opatrovanie, ktore sa nekonalo od 7.3. sa vracia...Tym padom som bez prijmu od 7.3. do konca marca.Tu sa mi naskyta otazka kde vsade mozem poziadat o pomoc...Mam narok na pandemicku pn, szco nejaky prispevok?...Dakujem za odp.🙏

abby11
17. mar 2021

Platíš odvody do SP ?

mogaa
17. mar 2021

všetko záleží od toho ako tie deti opatruješ.....si SZČO a platíš si nemocenské? alebo si na RD či dobrovolne nezamestnaná a deti opatruješ "na čierno"?

autor
17. mar 2021

@abby11 Ano samozrejme povinne

autor
17. mar 2021

@mogaa Samozrejme oficialne. Ano platim kazdy mesiac povinne nemocenske poistenie ako szco.

autor
17. mar 2021

pandemicku mam uz vyplnenu...

hettinka
17. mar 2021

Od 7.3. si mala nárok na pandemicku OCR, od 15.3. na pandemicku PN. Tam potom záleží, koľko tie odvody platíš, vypočítava sa ako 55% z denného vymeriavacieho základu.
Pomoc pre SZCO vypláca UPSVAR, zavolaj si tam, či máš nárok na nejaký príspevok pre “pokles trzieb”.

autor
17. mar 2021

@hettinka to je ziadost o osetrovne?Syn ma 14 a druhy 17...Podla toho co som citala tak mozem si osetrovne uplatnit iba na 14rocneho...??Nemala nahodou jeho lekarka vyplnit, ked som volala ze je pozitiv formular?...

hettinka
17. mar 2021

Ak di chorá aj ty, vzala by som Pn na seba. Súbeh nie je možný, takze buď čerpáš ocr, alebo Pn a výška je rovnaká.
O inú pomoc môžeš žiadať v apríli za marec, zavolaj si na upsvar, presne neviem, čo sa vypisuje, nám to dava vždy účtovnícka.

autor
17. mar 2021

@hettinka Dakujem👍