Kataster - nedodržanie lehoty na zápis nehnuteľnosti.

katkaba1
15. mar 2020

Dobrý večer, dňa 22.1.2020 bol podaný návrh na kataster na zápis/prepis nehnuteľnosti z developera na súkromnú osobu-majiteľa. Lehota 30 dní nebola dodržaná, o týždeň to budú 2 mesiace a nehnuteľnosť stále nie je prepísaná - tým pádom nie je možný ani ďalší predaj danej nehnuteľnosti - kupec čaká na prepis už takmer 3 týždne, reálne je tu možnosť, že od kúpy odstúpi.
Sťažnosť podaná písomne mailom 2x - nič, bez reakcie. Čo môžeme ešte spraviť? Je možné podať tretiu sťažnosť s predžalobnou výzvou ak sa do istej lehoty, napr. do konca týždňa, nehnuteľnosť neprepíše?
V prípade, že kupujúci odstúpi od kúpnej zmluvy je možné žiadať od katastra odškodné na súde?
Ďakujem za rady.

patka06
15. mar 2020

ak to bol zápis je lehota 60 dní

milanm_
15. mar 2020

V BA sa čaká na zápis bežne aj pol roka! (ten obyčajný za 66€). Ak ste vedeli, že budete hneď predávať tak ste si mali dať zrýchlený za 266...
Nabudúce nešetriť...
Smola

marysa21
15. mar 2020

Máte nárok na vrátenie peňazí 66 eur ak nie je dodržaná lehota na zápis ak si o to požiadate písomne.

katkaba1
autor
15. mar 2020

@milanm_ o šetrenie vôbec nešlo, pred rokom takýto problém nebol, zápis prebehol do 3 týždňov.
Informovali sme sa, nie sú zapísané ani zrychlené zápisy, chceli sme to spraviť už po mesiaci.

katkaba1
autor
15. mar 2020

@marysa21 to vieme ale situáciu nám to nevyrieši.
Skôr by ma zaujímalo či nemá niekto skúsenosť s tým, že 3.sťažnosť podá už ako predžalobnú výzvu napríklad.

marysa21
15. mar 2020

Takéto problémy so zápisom sú už skoro 3.roky.

drozdajkahra
15. mar 2020

Pripnem sa, vie mi niekto poradiť.. Kúpili sme si dom, mame list vlastníctva všetko, len sme tam nebývali(rekonštruovalo sa) teraz sme sa nasťahovali a zmenili si trvalé bydlisko no a moja otázka je... Musím ísť na kataster s tým že som už aj užívateľ nehnuteľnosti, nie len vlastnik? Ak áno platí sa zato?

draik
15. mar 2020

@katkaba1
1. Áno, ale nemala by to byť predžalobná výzva
2. Áno, ale postup nie je najjednoduchší a nenárokuje sa priamo od daného OÚ

@drozdajkahra
Musíte aktualizovať údaje o TP, neplatí sa

katkaba1
autor
15. mar 2020

@draik ďakujem za reakciu.
1. čo by to malo byť? Klasickú sťažnosť ak napíšeme ako tie predošlé dve tak to pravdepodobne znova ostane bez želaného efektu.
2. prosim, čo znamená, že postup nie je najjednoduchší? Samotný postup alebo dosiahnutie odškodnenia? Za čo konkrétne sa dá teoreticky (aj prakticky vlastne) žiadať odškodné (mimo vrátenia tých 66€) ?

drozdajkahra
15. mar 2020

@draik ďakujem krásne

draik
15. mar 2020

@katkaba1
Angažujte schopnejšieho právnika, ten Vám to celé vysvetlí, prípadne aj pripraví príslušné podania.

franka211
15. júl 2020

@katkaba1 ahoj, prosím ťa, ako ste to riešili? My máme rovnaký problém, na podateľni mi povedala že pol roka a viac sa čaká na vklad 🤣🤣🤣 idem ešte raz zavolať a pošlem budúci týždeň sťažnosť ale počítam že neuspejeme.

steanly
Odpoveď bola odstránená
Zobraz