Kataster a rodné priezvisko

20. jún 2024

Ak sa ide prepisovat podiel kde je osoba v katastri zapisana iba s rodnym priezviskom, ale uz je vydata, treba to na katastri najskor zmenit?

Zmenene je aj trvale bydlisko, ale nie aktualizovane v katastri.

Ci v zmluve aj tak musi byt priezvisko aj za slobodna tak si to budi vediet spojit aj na zaklade datumu nar. a pod.?

patka06
20. jún 2024

S návrhom na vklad priložíš žiadosť o zmenu údajov a kopiu OP.

maranco
20. jún 2024

Údaje v katastri si môžeš kedykoľvek bezplatne aktualizovať elektronicky
https://navody.digital/zivotne-situacie/zmena-t...

koniarova
20. jún 2024

Nič netreba zmeniť. Kataster to sám opraví podľa kúpnej zmluvy, kde bude mať už osoba nové aktuálne údaje.

plamienka555
20. jún 2024

Predminulý rok som kvôli sobášu menila údaje zapísané v katastrálnom úrade. Majú k tomu tlačivo (aspoň u nás) a doložila som kópiu sobášneho listu.

peter0123
20. jún 2024

Bolo by super keby takto postupoval každý, 3/4 mojich známych nemá aktuálne údaje v katastri (priezvisko, tvralý pobyt) suseda má uvedené napr dokomolené priezvisko

andaluzia12
20. jún 2024

@koniarova neopraví, musíš si požiadať o zmenu údajov. Spracovávam katastrálne dáta, pri niektorých vlastníkoch mám 3 rôzne zápisy (3 rôzne adresy, kde mali počas nadobudnutia nehnuteľnosti trvalý pobyt), pripadne rodné priezvisko a priezvisko po manželovi …

maranco
20. jún 2024

@andaluzia12 keby to bolo urobené normálne ako sa patrí a údaje o vlastníkovi napárované na register fyzických osôb, tak by sa automaticky preniesla zmena mena/adresy TP a nie že ručne žiadať a aktualizovať údaje v každej možnej inštitúcii

aj adresy tam dovolia zapísať vymyslené aké v obci neexistujú (názvy ulíc), nie sú napojené na register adries

Niektoré banky si sami dokážu zistiť a aktualizovať zmeny údajov, dodávateľ energie zmenu adresy, ale katastru a sociálnej poisťovni treba vypisovať žiadosť o zmenu údajov a zbytočne zamestnanec míňa svoj čas na tieto zmeny.

evelyn_lia
28. jún 2024

Ahoj. Pri vklade to nie je potrebné. Na kúpnej zmluve musia byť uvedené aktuálne identifikačné údaje podľa OP. Keď zistí vkladár nesúlad s údajmi katastra, overí si ich cez register obyvateľstva podľa rodného čísla a výpis založí do spisu. Nie je to dôvod na prerušenie konania. Pokiaľ máš ale viacero nehnuteľností, ktoré nie sú predmetom vkladového konania, tam si už o zmenu údajov požiadať musíš, nakoľko sa neprepisujú automaticky na zaklade jednej zmluvy. Preto sa stáva ako to tu bolo spomenuté, že pri rôznych nehnuteľnostiach ma rovnaká osoba stále trocha iné údaje, adresu atď.