Je reálna, aby mi banka požičala peniaze počas materskej dovolenky?

19. jún 2020

Ahojte.
Som na materskej dovolenke. Mám dom na hypotéku. Chcem ho predať a kúpiť byt. Banke treba ešte splatiť okolo 70 000. Je reálne aby mi banka ešte požičala?

babulina
19. jún 2020

Hypo sa da navysit alebo aj preniest na inu nehnutelnost, pokial ma dostatocnu hodnotu, treba sa informovat vo svojej banke a na zaklade konkretnej situacie

autor
19. jún 2020

@babulina ďakujem 🙂

s_a
19. jún 2020

to chcete požiadať sama? alebo s partnerom? všetko závisí od výšky príjmov, vám samej z rodičovského príspevku asi neschvália vyššiu hypotéku, ak nemáte aj iný príjem

autor
19. jún 2020

@s_a ano sama...
Napríklad.
Dom predam za 100 000eur
Byt kupim za 80 000eur...
Hypoteka je 70 000eur...

s_a
19. jún 2020

aha, ja som to pochopila tak, že si chcete ešte 70.000 požičať.. tak treba sa popýtať v banke

autor
19. jún 2020

@s_a niee. To by mi nedali 😁😁 dakujem zavolam

amonet
19. jún 2020

na materskej sa vam ako prijem rata vyssi rodicovsky takze sama na novu hypo nie

fokuska
19. jún 2020

Ak predas dom, tak zrejme bude banka ziadat aby kupujuci najprv uhradili zostavujucu hypoteku - tych 70 000 a zvysnych 30 000 pojde tebe. A ked nepracujes tak asi tazko dostanes novu hypoteku na byt.

tanapeta
19. jún 2020

no treba ísť do banky. Pri predaji a kúpe sa neprenáša hypotéka, ale berie sa nová na novú nehnuteľnosť. Novú hypotéku dostanete max. vo výke 70 % z ceny bytu. A ak vlastníte dom menej ako 5 rokov, treba rátať aj s daňou z príjmu, ak by ste ho teda predávali za viac ako kúpili. Takže je úplne reálne, že vám banka novú hypotéku v terajšej situácii (materská, neskôr rodičovský príspevok) nedá.

tanapeta
19. jún 2020

@fokuska áno tak. Kupujúci vyplatí časť rovno v banke, aby sa zrušila prvá hypotéka, a ďalšia časť pôjde jej na účet. A ona potom berie novú hypotéku na novú nehnuteľnosť. Otázne, či ju dostane a či jej vôbec vyjde, lebo sú úplne iné podmienky ako pár rokov dozadu. Takže tak ako píšete.

ajka0207
19. jún 2020

Kedze materska sa nerata do prijmu ktory sa posudzuje na hypoteku, tak ti podla mna nedaju nic, kedze pre nich mas nulovy prijem.

autor
19. jún 2020

Takže mi zostáva len podnájom..

macekovam
20. jún 2020

a preco chces dom predat a ist do bytu resp. ti zostava podnajom?

arabeska
20. jún 2020

Určite by som dom teraz nepredavala a nešla do podnájmu. Je to pre teba nevýhodné. Rovnaké peniaze budeš platiť za podnájom ako za splátku hypo. Nie?

sebastianmichal
21. jún 2020

Skus najst niekoho na vymenu byt za dom a v prvom rade sa treba obratit na banku este aj dobry financny poradca by mohol pomoct

matabb73
22. jún 2020

Ak nevychádzaš s financiami a máš v dome voľnú izbu, môžeš zobrať niekoho do podnájmu. Sesternica mala takto dve študentky, keď sa rozviedla a to bývala v trojizbovom byte.

simca06022011
22. jún 2020

No poviem ako sme to riesili v bankach my, ziadne platenie jednej banke,druhej banke a co ja viem co. Banky si to pekne medzi sebou poslali, ked sa prepisovala nehnutelnosť, vydala banka doklad, ze je schvalena hypo, pri podpise zmluv sa vyplati spolu s prepisom bremena a nova banka poslala napr. 100t kupujucemu na ucet, z toho si hned stara banka stiahla svoju cast, tj 100t. Pri vypoctoch si ratala s tym, ze nehnutelnosti isli rapidne hore za poslene 2-3 roky? Mozno by si ten dom vedela predat za vyssiu cenu. A potom o schvaleni novej hypo, uz iba v banke ti poradia. Ale napr. ak mas velky dom, a volnu izbu dve, ja by som isla do ubytovania niekoho, podla moznosti a lokality samozrejme. Ako pise matabb73.. babka tak mala v 2i dievcata🙂