Je potrebný pas do Prahy?

katieg85
25. júl 2013

ahojte babenky.chystame sa z manzelom a detmi na par dni do prahy,mislite ze nam treba pre deti pas?ja si nemislim ze mozno by stacili rodne listy,ale manzel ze nie,boji sa velmi ze by sme mali problemi s tym.

dm1
25. júl 2013

@katieg85 musi byt pas pre vsetky deti od narodenia

harper
25. júl 2013

@katieg85 ak by vas co i len pri beznej dopravnej kontrole zastavili a pytali pas dietata bol by problem, kedze neznalost zakona neospravedlnuje, a ty navyse vies ze potrebuje pas, inak by si sem asi tuto otazku nedavala 😉

asocial
25. júl 2013

Kazde dieta musi mat svoj cestovny pas...ja by som neriskovala

zaza218
25. júl 2013

ano,musite mat pas

katieg85
autor
25. júl 2013

@harper ahoj no praveze neviem ci treba pas lebo ked sa otvorili hranice tak sme chodili na obciansky 🙂 tak nic budeme musiet daco s tym robit 🙂

harper
25. júl 2013

@katieg85 no a maju tvoje deti obciansky, alebo ich mas zapisane v tom tvojom obcianskom? 😉 odpovedat ani nemusis, podla veku vidim, ze nemaju.

katieg85
autor
25. júl 2013

@harper nie ja mam malicke deti do 6 rokov.nechapem ,ked ja mozem ist na obciansky tak preco deti musia mat pas.a este jedna otazocka,ja pas mam tak moze stacit ked si tam deti zapisem?

terezka1947
25. júl 2013

my sme s babom boli v Polsku a cely cas trpli...co ked?hroooza,no lenze nas vooobec nenapadlo doma,ze ma mat pas 😒 ...ja nechapem doteraz ako sa to stalo...ako sme presli hranice,tak sme na seba s manelom pozreli a naraz obaja...paaaaas....nechce zazivat ten stres ☹ ....

crazybabenka
25. júl 2013

my sme síce boli v Poľsku....ale však tam tiež chodíš na občiansky......brali sme aj malú (vtedy 1,5r) a keď nás zastavili....hneď pýtali malej pas.....takže áno ...musíš

crazybabenka
25. júl 2013

@katieg85 dieťa musí byť identifikovateľné....musí tam byť foto.....a na rodnom liste foto nemáš

hajajanka
25. júl 2013

@katieg85 Jednoznacne kazde dieta musi mat svoj pas. To je jeho doklad, nie rodny list (aj ked 100x overeny). Bez pasu vlastne dieta pasujes cez hranice.

1177
25. júl 2013

Ahoj, zapis do tvojho pasu uz nestaci, deti musia mat vlastny

harper
25. júl 2013

@katieg85 co je na tom nepochopitelneho? aj dieta musi byt identifikovatelne tak ako ti to tu pisu aj ine. ale ak s tym mas velky problem, tak ich nechaj doma u niekoho a chod len ty sama s manzelom. ja mam dve deti a obidve maju pas, ta mensia ho dostala sotva polrocna, pretoze sme isli mimo slovenskej republiky. ta starsia ma uz druhy pas.

amadora
25. júl 2013

@katieg85 prečo deti musia mať pas keď tebe stačí ísť na občiansky? no preto lebo deti občiansky nemajú nie? však to ti tu celý čas vysvetľujú. skôr ako v 15 rokoch im občiansky nikto nedá. tebe občiansky stačí ale im nie keďže ho nemajú,chápeš? 😉 a kedže musia mať nejaký doklad totožnosti, s fotkou, trvalým pobytom a tak ďalej tak musia mať pas

moon1979
25. júl 2013

@katieg85 ak nebudeš vedieť deti identifikovať (dokladom, kde majú foto a osobné údaje - teda jedine pas) pri zastavení už len dopravnou políciou v zahraničí Vás rovno odvedú na policajnú stanicu a budú riešiť únos dieťaťa napr. za účelom obchodovania s deťmi v zahraničí prípadne únos ... a po tom asi netúžite, že? ako inak chceš dokázať, že tie deti sú Vaše? len podoba nestačí 🙂

cecil36
25. júl 2013

@katieg85 opakovalo sa to tu na MK uz xy krat, decko musi mat pas, aj ked ides na nakup do hainburgu. Dokladom totoznosti pre male dieta na taketo ucely je pas nie rodny list ani identifikacna karta z kniznice ani cokolvek ine. Preco tebe staci obciansky a ony musia mat pas? No ved im teda vybav obciansky a mozu chodit nan i ony. Ale mam tusaka, ze v ich veku sa ti to nepodari 😀 Inak len tak z praxe, ked chodime do brna (a to sme tam isty cas chodili casto) sa mi nestalo, aby kusok za hrancicami nestali policajti, ci uz v jednom alebo druhom smere. Niekolkokrat nas zastavili na kontrolu dokladov.

sissy27
25. júl 2013

@katieg85 nechcem byť zlá, ale nepozeráte správy, nečítate noviny? už keď nikde inde, tak od minulého roka, kedy to bola novinka, sa len tu na MK popísalo milión príspevkov na túto tému... každá osoba, aj novorodenec, ktorá chce prekročiť hranice SR, musí mať cestovný doklad - v prípade osôb starších ako 15r. stačí občiansky preukaz (v EU samozrejme) a mladšie osoby MUSIA MAŤ VLASTNÝ PAS... Rodný list nie je cestovný ani identifikačný doklad, keď pred teba postavím dve cudzie dievčatá v rovnakom veku a dám ti dva rodné listy na dievčenské mená s primeranými dátumami narodenia, ako zistíš, ktorá je ktorá? 😝 to by sa cestovalo na susedin rodný list, že? 😝

lalinko2010
25. júl 2013

@katieg85 ahoj, len majte pas, my sme dali spraviť, za 8€ a do 2 týždňov bol, nestojí to za ten strach. jednej rodine v Maďarsku sa stalo, že ich kontrolovali policajti pri tescu a drobec nemal pas, pokuta 200€ alebo odobratie dieťaťa na mesiac do detského domova, DNA testy! Myslím že toto mi nestojí za to!!!!

katie555
25. júl 2013

tychto tem je tu uz xy ...Ano potrebujes
Ono by to chcelo zmenu zakona ze deti od narodenia by mali obcianske preukazy (ako viacere krajiny EU - francuzko, spanielsko, holandsko a isto sa najde aj viac) A bolo by po probleme ..

katieg85
autor
25. júl 2013

@katie555
@lalinko2010
@sissy27
@cecil36
@moon1979
@amadora dakujem za info,,z detmi som nepotrebovala ist do zahranicia tak ma take nezaujimalo a pritom som si mislela ze ked sa otvorili hranice tak do susedou nebude treba.a po niektore nemusite mat hned zle poznamky len zato ,ze chcem nieco vediet,teraz to uz viem na 100 percent ze ho treba tak hned zajtra idem robit.dakujem za pochopenie 🙂

moon1979
25. júl 2013

@katieg85
otvorené hranice sú, ale treba sa vedieť legitimovať 🙂 a jediným dokladom, ktorým sa dokážeš preukázať, že si to ty, je doklad kde máš fotografiu teda občiansky alebo pas 🙂

nika1020
25. júl 2013

Dieta potrebuje pas.vcera sme boli na policii vybavovat.
Do 30 dni zadarmo do 10 dni-my sme platili 16 eur.nie 8eur ako sa tu pise.
Ziadne obcianske, rodne listy a nebodaj zdrav.karticky...nefunguju.

A ten prispevok v kt.sa pise o pokute,zadrzani dietata plati..
Predstavte si ze nejaky blbec vam tukne do auta.policajt pyta doklady a vy musite ist v rakusku do nemocnice..
S cim...? S rodnym listom?...

Takze PAs.

ivett1
25. júl 2013

@katieg85 ahoj, nemusela si zakladať hneď tému...stačí zadať do fóra pas pre dieťa .... a áno, každé dieťa - už od narodenia-potrebuje pas....zápis dieťaťa v pase rodiča nie je po 26.6.2012...platný resp. akceptovaný v EÚ...
a prečo ...
sme v EÚ a v Schengene tak "pasová a colná kontorla" ako voľakedy už síce neexistuje (na bývalých hraničných priechodoch ťa predsa už nikto nezastaví... pomaly to bude 7 rokov) ... ale ... POZOR... štáty svoje územné hranice predsa nezrušili ... (zrušené sú len kontroly osôb a vecí na HRANICIACH😉....)
ale každý štát si na svojom území v rámci svojej bezpečnostnej politiky vykonáva klasické "POLICAJNÉ KONTROLY"(alebo aj colné...lebo colníci predsa nie sú policajti) .... to znamená, že vás môžu ZASTAVIŤ napr. českí DOPRAVÁCI a ak budete mať dieťa v aute, tak, okrem vašich dokladov a dokladov od vozidla môžu (nemusia) požadovať aj nejaký DOKLAD TOTOŽNOSTI pre DIEŤA a ak deti nemajú ešte občiansky preukaz (ako vy-rodičia), tak musia mať VLASTNÝ PAS ...
keď ste "doma"- vo vlastnom štáte, nie je problém dokázať, že v aute je dieťa, ktoré je tiež občanom toho štátu alebo že to je vaše dieťa ... ak by to teda od vás niekto požadoval ... ale ...
keď ste v zahraničí, potrebujete mať doklad, na základe ktorého pri kontrole dokážete totožnosť dieťaťa - že to dieťa v aute je občan štátu EÚ, akého a že legálne prekročil hranicu - v pase to všetko je ... a keďže pas pre dieťa vlastne vybavuje zákonný zástupca dieťaťa (obvykle matka, otec...), tak je predpoklad, že dokážete aj to, že to dieťa v aute, ktoré má vlastný pas, je vaše ....

A prečo teda ten pas (alebo občiansky preukaz) a nie rodný list? ... lebo z právneho hľadiska sú pas a občiansky preukaz všeobecne platné a záväzné identifikačné doklady totožnosti uznávané nielen v EÚ, aj vo svete a nie je treba ich preklad do úradného jazyka štátu, do ktorého chcete vycestovať... rodný list by ste museli dať preložiť "certifikovanému" prekladateľovi úradných listín...čo je teda určite drahšie ako nejaký "kolok" na pas pre dieťa ... a myslím, že to aj dlhšie trvá ...

Je to síce dlhá odpoveď, ale hádam sa oplatí prečítať do konca....lebo, či s tým už budete súhlasiť, alebo sa vám to bude zdať zbytočné, záver je jednoznačný ... dieťa musí mať vlastný pas... (kým sa nenájde nejaké iné "vhodnejšie" riešenie...) 😉

959touareg
25. júl 2013

kolko takychto zbytocnych otazok uz na fore bolo 😠 . nechapem, naco sa dookola pytate na to iste. raz ked je to povinne, tak co spekulujete. ked to treba tak to treba. nic ine nevymyslite.
pas je povinny pre dieta od jeho narodenia a je jedno kde mimo SK s nim idete . akonahle prekrocite hranice SK tak pas dieta musimat hoc sa narodilo par hodin pred vycestovanim.

katieg85
autor
25. júl 2013

@959touareg ked uz tu takych otazok bolo tak naco sa ku tomu stale vracas,len aby si nekoho pourazala?ja som nepozerala ci tu dajaka otazka je nechce sa mi to hladat.vetsina zien tu vie byt len na ustipacne poznamky a nic viac

zaza218
25. júl 2013

Do tvojho pasu sa uz nedaju zapisat deti,kazde dieta musi mat svoj vlastny pas....mas ho spraveny do dvoch tyzdnov, my sme malej teraz davali robit

zuzka38
25. júl 2013

@katieg85 suhlasim s @959touareg to je ten problem ze sa ti nechce hladat a potom je to tu cele zaspamovane... ved ked mas cas polozit otazku, urcite mas cas na nastudovnie si temy.. staci chciet..

cecil36
25. júl 2013

@katieg85 " z detmi som nepotrebovala ist do zahranicia tak ma take nezaujimalo a pritom som si mislela ze ked sa otvorili hranice tak do susedou nebude treba.a po niektore nemusite mat hned zle poznamky len zato ,ze chcem nieco vediet,teraz to uz viem na 100 percent ze ho treba tak hned zajtra idem robit.dakujem za pochopenie" A preco do susedov nie? To by sme si mohli laro faro chodit do ceska, polska, madarska, rakuska a na ukrajinu a oni sem. No spanom bohom 😀 Ja len mala rada, ak potrebujes na nieco odpoved, zadaj do vyhladavaca na MK, ak nenajdes, potom zaloz otazku alebo diskusiu, lebo zbytocne sa tu kopia duplicitne temy. Rovnako na tento tvoj dotaz bola ked uz vhodnejsia otazka. Opytas sa a hotovo. Teda pokial si nechcela diskutovat o zmysluplnosti pasov 😉 Kazdopadne prijemnu cestu 🙂

lalinko2010
25. júl 2013

@nika1020 syn má tri roky, platila som 8€ / kolok /, pani mi povedala že do 2-3 týždňov ho máme, včera bol manžel poň, dali sme ho robiť 10.07., včera bolo 24.07..

marylis
25. júl 2013

@katieg85 zapisat deti do pasu sa uz neda. A je to dobre, ze maju mat pas. Ak by ti niekto ukradol dieta, tak s nim nemoze cestovat. Nato to je dobre ;) Vybavenie pasu je hracka. My sme malemu urobili pas, ked mal 4tyzdne. Keby sme chceli ist do Rakuska nahodou alebo co, aby nebol problem 🙂