Je OČR na škôlkara?

18. aug 2023

mám otazku: kolegyňa v práci mi povedala, že v prípade škôlkarov (náš ma 3) ak nemáme otvorenú škôlku v obci môžem zo zákona ísť na OČR.
Nenašla som to na nete, neviete niekto či to je naozaj pravda?

alenah31
18. aug 2023

tzv. pandemická OČR. Táto možnosť končí a od 1.9.2023 nebude existovať. Už ude možno čerpať len OČR pre chorobu dieťaťa resp. ak bude nariadená karanténa v škôlke - napr. pre ovčie kiahne alebo vši bude škôlka zatvorená - vtedy ti lekár vystaví klasické fialové tlačivo.

tanyan
18. aug 2023

Áno, je to pravda do 31.08.2023.
https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/mimo...
... Rovnaká situácia pri starostlivosti je aktuálne aj v prípade detí, ktoré navštevujú materskú školu. Podľa zákona o sociálnom poistení má poistenec, ktorý poskytuje starostlivosť dieťaťu nárok na ošetrovné iba v prípade, ak je materská škola uzatvorená na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
* Ako "príslušný orgán je v predchádzajúcom odstavci v článku na stránke uvedené: minister, zriaďovateľ, riaditeľ školy, hygienik

lilinka88
18. aug 2023

@alenah31 lekár bude fialové tlačivo vystavovať už iba v prípade choroby, nie v prípade uzavretia, karantény škôlky/školy

andreakotesova
18. aug 2023

@lilinka88 ale bude. Tato možnosť tu bola roky (chrípkové prázdniny a pod.).

lilinka88
18. aug 2023

@andreakotesova ja som nepovedala,že tá možnosť nebude,ale že lekár bude vystavovať očr už iba v prípade choroby

alenah31
18. aug 2023

@lilinka88 lekar moze vystavit ocr aj pri nariadenej karantene ako roky pred pandemiou. Oznaci sa na tlacive v casti B.

lilinka88
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilinka88
18. aug 2023

@alenah31 ak by bola nariadená karanténa iba dieťaťu, tak áno, lekár. Ak bude uzavretá škôlka,škola, tak lekár už nie

alenah31
18. aug 2023

@lilinka88 aj ked prisl. organ napr. hygiena - uzavrie skolu, skolku ci niektoru jej cast, ktoru dieta navstevuje. Aj ja som mala v maji doma dieta zdrave dieta - 1. stupen bol 8 dni zatvoreny kvoli salmonele. Moje ju nastastie nemalo, testy museli podstupit vsetci a boli doma. Ja som sice mala HO, no svagrina ocr, synovec bol nastastie tiez ok. V tychto pripadoch sa uz uzavera zariadenia oznamuje pediatrom elektronicky.

lilinka88
18. aug 2023

@alenah31 od 1.9. už lekár nie

alenah31
18. aug 2023

@lilinka88 ved v poriadku, pani riesi situaciu teraz. Tie nove tlaciva zo SP kedy sa budu pre narok na ocr potvrdzovat priamo zatvorena skola/skolka este ani nie su vydane. Momentalne je napr. zatvoreny kvoli kiahnam na 10 dni detsky denny stacionar pri TN....normalne sa ide do konca prazdnin po starom.

lilinka88
18. aug 2023

@alenah31 pani rieši situáciu teraz a teraz jej stačí na tento prípad pandemické ošetrovné. Váš prvý pkomentar je práve o tom,že od 1.9. pand očr končí a tieto prípady bude potvrdzovať lekár na finálovom tlacive. Reagovala som to a od 1.9. platí čo som písala vyššie, uzavretie jaslí,škôlky a školy lekár nebude potvrdzovať