Je možné zhotoviť projekt na domček, ktorý je už postavený?

23. feb 2021

Dobrý večer,
Možno sem táto téma veľmi nepatrí ale verím že sa nájde niekto kto mi bude vedel poradiť.
Máme postavený menší domček, je to "kvázi" prístavba k rodinnému domu . Prvý plán bol postaviť väčšiu garáž a technickú miestnosť, ale zvrtlo sa to a je z toho menší domček ( rozmer 6x8 , a poschodie ). Problem je v tom že sme na začiatku vôbec netušili že sa z toho stane dom . Tým pádom ako je známe nemáme stavebné povolenie ani projekt. Je to momentálne ešte holostavba, ale chceme to zlegalizovat. Súpisné číslo nepotrebujeme keďže sme napojený na dom ktorí súpisné číslo má. Taktiež všetky prípojky ( plyn , elektrina ... vodu máme vlastnú zo studne ) sú prostredníctvom domčeka na ktorí sme napojený... viete mi poradiť??? Je možné zhotoviť projekt na domček ktorí je už postavený? Ako máme postupovať led to chceme zlegalizovat....

Ďakujem za vaše odpovede

moniika190
23. feb 2021

Samozrejme sa da zhotoviť projekt, ktorý bude slúžit k dodatocnej legalizácii prístavby, okrem projektu budete potrebovat geometrický plán prístavby a dalšie vyjadrenia k stavbe. Blizsie info o vyjadreniach k stavbe na vasom stavebnom urade. Ak planujete v prístavbe byvat a mate vsetky prípojky vlastne vznikne vam rodinny dom s 2 bytovými jednotkami, ale to sa riesi pri kolaudacii. Hlavne je teraz riesit zlegalizovanie uz postavenej prístavby.

becyn97
23. feb 2021

ano je to mozne,ale asi dostanete pokutu😣 my sme robili plot na cierno a bummm 300€ pokuta,a to byvame na dedine...cize ratajte aj s tym

nafka0483
24. feb 2021

Nie ze je mozne urobit projekt, ale je nutne urobit projekt ;) bez toho to nezlegalizujete.

@becyn97 Pravidla platia rovnako v meste aj na dedine. Byvanie na dedine nic nemeni na tom, ze za stavanie na cierno su urcite sankcie.

simca06022011
24. feb 2021

Vy ten projekt musite urobit, aj vsetky pripojky budete riesit v projekte a stavebne konanie (do drobnej stavby sa nezmestite 25m2). A nie je to, ze vy nepotrebujete, lebo... vy to vsetko musite vybavit. Neviem aky mate stavebny urad, nam so vsetkym radia tam, napisem co mi treba, vybavim. Ak mate ok susedov, aj urad, tak viete postupovat,t ak ako keby ta stavba tam nebola, od zaciatku.

autor
24. feb 2021

Mne je jasné že to je potrebné vybaviť... preto sa Informujem. Pretože to plánujeme zlegalizovať aby sa tam dalo neskôr bývať. Dakujem vam za informácie...

A ešte by som sa chcela opýtať, na mieste kde staviame . V minulosti (pred 5r.) stala stodola ktorá mala základy. My sme tie základy opravili a na to postavili. Aj v katastri je to ešte stále zakreslene. S tým rozdielom že naša stavba je do šírky o 2m väčšia. Ale to asi sa všetko rieši na úrade 😒

- Ale aj tak vám všetkým ďakujem za odpovede ...

becyn97
24. feb 2021

@nafka0483 jasne ze nie,ale myslim si ze v meste to beru ovela vaznejsie ako na dedine kde byva ledva 500ludi..a to mam od kamosky ktora pracuje na stavebnom urade;)

nafka0483
24. feb 2021

@becyn97 Ano? To su podla mna individualne pripady, ked je urad benevolentnejsi ale to su individualne zlyhania. Pravidla platia rovnako.

moniika190
24. feb 2021

K tej stodole, mate na liste vlastnictva napísane, ze je na pozemku stavba bez supisného čisla, teda ta stodola? Ak ano je to mensi problem, lebo tam kde stavate by nemalo byt nic. Viem z vlastnej skusenosti, ze z katastra ide tazsie vymazat taku stavbu, nakolko potrebuju buracie povolenie.

simca06022011
24. feb 2021

@moniika190 mozu to riesit ako prestavbu, rekonstrukciu, pri kolaudacii sa potom zmeni aj ucel stavby aj sa znovu zameria geodetom.

moniika190
24. feb 2021

Ano mate pravdu ale po mne chceli na SU aj starý stav pred rekonstrukciou a to bol trochu problem aj u mna, kedze stavba dlhsie nestala. Ale je to asi na kazdom stavebnom úrade.

nafka0483
24. feb 2021

@moniika190 To je presne tak, ze vzdy si treba vopred zistit co je potrebne ohlasit, na co treba povolenie a pod. Lebo ked sa najprv do niecoho clovek pusti a potom zisti, ze treba dokladovat nieco co uz neexistuje, tak su z toho problemy.

Ked uz niekto zacne bez povolenia a dodatocne chce legalizovat, tak musi pocitat s tym, ze to bude zlozitejsie.

simca06022011
24. feb 2021

@moniika190 no to ano, to je tak.. my ked sme toto robili, tak samozrejme tu staru barabiznu sme mali aj nafotenu, dokonca aj daaka dokumentacia bola. Ale napr. teraz mame obrovksy sklad, ktory sa ani nekolaudoval nikdy, a vysvetlit 30-40r uradnikom, ze ta budova nikdy kolaudaciu nemala, je starsia ako oni a vtedy sa to nerobilo, preto im nemame co dolozit, je na hlavu :D a to chceli k novej rekonstrukcii, cize to tahame nejaky rok uz... 🙂

moniika190
24. feb 2021

@simca06022011 neviem sice aky stary mate sklad ale nepomohlo by vam cestne prehlasenie, ze bol postaveny pred rokom 1976 od kedy plati aktualny stavebny zakon?

simca06022011
24. feb 2021

@moniika190 jasne urcite, len to nie kazdy vedel vtedy, teraz to vieme a momentalen sa to taha z inych pricin uz :D mna to len sokovalo, ked naozaj s vaznym vyrazom to od nas ziadali na urade, a mame si to zohnat... a keby mi to byvaly majitel nepovedal hned, ked som nejake "doklady" pytala od neho, tak by som bola ako vyorana mys tam a v panike najvacsej :D On bol realne este skor postaveny, niekedy po v 50-60rokoch

moniika190
24. feb 2021

@simca06022011 tiež niekedy nechápem prečo to ľuďom skor stazuju, namiesto aby pomohli, samozrejme v rámci zákona 🙂

autor
24. feb 2021

Áno stodolu máme aj nafotenu aj sú doklady k nej . My sme boli aj na obecnom úrade za starostom. On nám povedal že pri tichosti je to ako prerabka. Ale my si to chceme zlegalizovat a mať všetko tak ako má byt ,,,, tak ďakujem za informáciu. Chcela som len zistiť čo všetko nás čaká a na čo pripraviť. Verím že to bude zložité ale taktiež verím že sa to dá do poriadku. Dakujem vam ešte raz 🙂

09041986
24. feb 2021

No autorke držím palce, ak ste stodolu burali bez povolenia a ako uvádzate je zakreslena v GP spätne vám ho žiaden stavebný úrad nevydá... Najprv si musíte vyriešiť toto (povolenie na odstránenie stavby, vyjadrovacky, životné prostredie, doklady o uskladnení a vyvezeni stav. odpadu) a až tak môžte riešiť samotné stavebné povolenie (PD, vyjadrovacky, geomatrak atď.)

autor
24. feb 2021

@09041986 tak osobne neviem ako tú stodolu manžel a svokrovci zbúrali. Pretože to sme ešte spoločné nebývali. Ale musím si to zistiť a verím že je všetko po právnej stránke v poriadku aby nám ti nespravili zbytočne problémy ešte viac .

simca06022011
24. feb 2021

Urobte to ako prerabku. Nesnažte sa byť príliš aktívny v dávani na poriadok. Ak sa na stavebnom úrade (u vás asi obec so starostom) viete dohodnúť buďte radi

h2
24. feb 2021

Ahoj, ak tam v minulosti stála stavba a bola aj zapísaná na katastri a zakreslená v katastrálnej mape, úplne v pohode to môže byť rekonštrukcia. Takže aj stavebné povolenie by som podávala na rekonštrukciu. Nie na stavbu, lebo potom by ste najprv museli odstrániť pôvodnú stavbu (viem, že už tam nie je, myslím odstrániť papierovo), čiže vybavovať dodatočné búracie povolenie. Je úplne jedno, že nová stavba bude mať iné rozmery.

09041986
24. feb 2021

Ak je stále zakreslena v geometrickom pláne tak to znamená že odstránená nebola 🤷 starosta síce môže pomôcť ale na katastri a geodezii už taký zhovievaví byť nemusia. Držím teda palce

h2
24. feb 2021

@09041986 Preto radím, robiť to ako rekonštrukciu. A kataster s tým nič nemá, je to vec stavebného úradu. Kataster to zapíše, ako mu to geodet zakreslí.

09041986
24. feb 2021

@h2 aj v prípade rekonštrukcie musia pred vydaním SP najprv požiadať o povolenie na odstránenie časti stavby. Pri rekonštrukcii musí byť zachované určité percento pôvodnej stavby, no v tomto pripade už samotné základy vyrazne zmenili rozmerove pomery takže si naozaj neviem predstaviť ako by toto (v rámci stavebného zákona) mohli poriešiť.

shakiraripoll
31. júl 2021

Dobry deň . Mám otázku ., mali sme velku terasu , jednej časti sme urobili 10 m2 malu izbičku .
Potrebujem projektovú dodatocnu dokumentáciu .
Prosím viete mi poradiť ,? 🙏🙏🙏