Je možné vymazať otca z rodného listu?

20. jan 2023

Dobrý deň, dá sa odstrániť otec z rodného listu? Situácia je taká, že už mám po 18 a moj otec je tyran a nechcem ho tam mať zapísaného. Pre mňa už neexistuje. Da sa to nejak zariadiť? Môže mať ešte dosah na to, že keby sa niečo stane, pride do nemocnice po mňa a takéto veci? Chcem ho úplne odstrihnúť z môjho života.

pribinak
20. jan 2023

Nie

Odstrihnúť ho mizes aj bez toho

sabca_m3
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenah31
20. jan 2023

nie - ostatne si plnoletá - už nemôže nič pokiaľ si svojprávna.

andrea_r016
20. jan 2023

Ako 18 ročná si už svojprávna ..čiže je na tebe s kým a kde pojdeš.....nemocnica a lekári nemôžu poskytovať informácie ohľadom zdravotného stavu bez tvojho vedomia

canany
20. jan 2023

Odstrihnut sa tak lahko neda. Nezabudajme, ze je tam este vyzivovacia povinnost deti voci rodicom.
A ak by autorka zomrela a nemala nikoho, dedicom by bol aj otec. Ale zial pravne je to cele na hlavu.
Skor by som skusila nejakeho pravnika, co by vedel nejako poradit v tomto a nie MK mamicky.

joannita
20. jan 2023

Neda sa odstranit z rodneho listu. Mozes napisat zavet, kde ho "vydedis" cize odkazes majetok niekomu inemu. Ak sa bojis tohto, ze by sa ti nieco stalo...

autor
20. jan 2023

@andrea_r016 Aha, to som nevedela. Ďakujem. Myslela som si, že aj v takom prípade niekomu volajú.

autor
20. jan 2023

@canany Ako funguje tá vyživovacia povinnosť deti voči rodičom?

henrikir
20. jan 2023

s tym nic nespravis, tam ho budes mat uz stale. to jedine, ze by sa pri narodeni nezapisal.

alenah31
20. jan 2023

pokiaľ by bol vo finančnej núdzi - tak ako dieťa môže požiadať o výživné - funguje to aj naopak - o výživné môže požiadať rodič. Ak na súde preukáže, že nie je schopný sa o seba finančne postarať sám. Ale tu to nie je také jednoduché - pokiaľ by si preukázala, že je otcom len na papieri, ale reálne sa o teba nestaral, že žil takým životom, ktorým si svoj fin. a zdravotný stav zapríčinil sám - žiadne výživné mu neprejde.

liljana
20. jan 2023

Zober zmizik a mas to.
Myslis, ze tyran ta pojde pozriet do nemocnice, ked budes chora?

alenah31
20. jan 2023

a ešte jedna vec - pokiaľ pracuješ a nechceš, aby tvoj otec ako dôchodca dostával rodičovský dôchodok viazaný na príjem detí - musíš do lehoty poslať toto vyhlásenie na SP:
https://www.podnikajte.sk/assets/prilohy-v-clan...

koticka
20. jan 2023

si plnoletá, voči doktorom a podobne už si riešiš svoje veci ... vymzanie z rodného listu jedine prehlásením otca o zrieknutí sa otcovstva

alenah31
20. jan 2023

@koticka otcovstva sa zrieknuť nedá. Pokiaľ bol raz zapísaný v RL dieťaťa je možnosť zmeny v RL len ak by bol zapísaný ako otec niekto iný - napr. osvojenie a pod. Pozri si Zákon o rodine.

koticka
20. jan 2023

@alenah31 kamoška mala pri synovi zapísaného otca, po rozvode a vážnych problémoch s vzdal otcovstva, dieťa teraz nemá otca zapísaného v RL. Chlapec má ale už 13 rokov, možno sa to odvtedy teda zmenilo ...

alenah31
20. jan 2023

@koticka nič sa nemenilo - neexistuje, aby bol otec z RL vymazaný - nedovoľuje to Zákon o rodine ani Charta práv dieťaťa. Je to možné len v prípade, že otec zistí, že nie je bio otcom a podá do 3 rokov od dozvedenia sa tejto skutočnosti na súde návrh na zapretie otcovstva , ale zároveň vie kto je bio otec a ten bude do RL zapísaný po preukázaní testom DNA rozhodnutím súdu. Nie je možné zrieť sa bio dieťaťa a zmeniť RL. Kamarátka ti potom klame.

rony2255
20. jan 2023

Existuje možnosť, že sa rodič vzdá všetkých rodičovských povinností a výhod. Ale to by musel on dobrovoľne podpísať. Autorka - poraď sa s právnikom

koticka
20. jan 2023

@alenah31 v poriadku, nehádam sa ... malý mal do 3 rokov, pozerám teraz na nete info o tom, že do 3 rokov sa dá zaprieť otcovstvo. Možno sa oni dohodli tak, že vyhlásia že dieťa nie je jeho. Klamať určite neklame, viem, že dieťa bolo jeho a on sa vzdal otcovských práv ...

alenah31
20. jan 2023

@koticka žiadne vyhlásenie - dokazuje sa DNA testom - ak je bio otcom - ostal na RL - neexistuje, aby vydal súd rozhodnutie s možnosťou vykonania zmeny. Nejde o to na čom sa dohodol s matkou dieťaťa - zákon týmto chráni dieťa, ktoré má svoje práva. Prešla som si týmto v priamo prenose.

tiezjedna
20. jan 2023

@koticka neexistuje. Povedala ti nezmysel.

tiezjedna
20. jan 2023

@koticka to, že sa on vzdá otcovských práv nič neznamená. To, čo píšeš by bolo možné len v prípade, že by si dieťa osvojil iný muž, ktorý by bol následne (po celom procese) zapísaný do RL toho chlapca. Je právne nemožné, aby bol z RL otec "vymazaný" a nenahradený iným.

koticka
20. jan 2023

baby no neviem, ako mne to môže byť jedno, ale tu sú fakty:
boli manželia, keď sa v manželstve narodí dieťa, automaticky je zapísaný v RL otec dieťaťa - manžel

VIDELA som rodný list, na ktorom NIE JE zapísaný otec dieťaťa ... holka sa vydávala lebo "musela"

Evidentne nejaký spôsob existuje, možno nie zapretím otcovstva, ale nejako sa k tomu dopracovala, že tam zapísaný nie je ...

tiezjedna
20. jan 2023

@koticka samozrejme, toto možné je, ale to je úplne iná situácia... Ty píšeš, že otec v RL zapísaný bol a vymazali ho na základe toho, že sa vzdal otcovských práv - to možné v našom právnom systéme nie je.

To čo popisuješ v poslednom príspevku je pomerne bežné - nevydatá žena, bez uznania otcovstva porodí a do kolonky otec sa v takom prípade napíše "neuvedený".

katuskamala1
20. jan 2023

@andrea_r016 realita je ina. Moj muz bol v nemocnici, a jeho mame poskytovali vsetky info, i ked sak uz je davno plnolety a musel razne az povedat, ze si to nezela.
Ja ked som porodila, tak sme chceli mat bonding bez telefonov a samozrejme, ze sme to chceli rodine povedať sami. Realita? Moja mama sa tak bala ze sa neozyvame, ze volala do porodnice a samozrejme jej povedali. A takych skusenosti v rodine mame habadej. Kebyze sa zahrám na manzelku niekoho, povedia mi. Nemaju si to ako po telefone overit a nie je reálne aby poskytovali take info iba osobne to aby si vyhradili denne konzultacne hodiny..

koticka
20. jan 2023

@tiezjedna neporodila ako slobodná matka. Hovorím, že otehotnela, vzali sa, porodila - pri pôrode je automaticky zapísaný v RL manžel (aj keby nie je otec, je tam písaný automaticky). Tak to funguje ak žena porodí v manželstve. Teraz tam otec zapísaný nie je. Takže nejako to vyriešila, možno nie práve vzdaním sa otcovských práv teda, ale nejako to asi šlo keď tam ten muž teraz zapísaný nie je a nie je tam ani nikto namiesto neho ...

ropucha6
20. jan 2023

@katuskamala1 ja ked som bola v nemocnici, nechceli po telefone poskytnut info ani manzelovi…ze len osobne, cize toto asi zavisi od personalu.

katkine_terapie
20. jan 2023

@koticka vyriesila to tak, ze otec zaprel otcovstvo, podal na sud, sud nariadil DNA testy a tie potvrdili, ze otcom naozaj nie je. Ak ona nikoho ineho neuviedla, tak tam samozrejme, ziadny otec nie je. Ale s tym, ze on nebol jediny s kym vtedy mala intimny pomer, sa ti asi chvalit velmi nebude... Toto je totiz jedina cesta ako, ze na RL najskor bol a potom uz nie je. A nie je tam ani niekto iny.

tiezjedna
20. jan 2023

@koticka viem ako to funguje. A nie, nie je to možné. Ak je biologickám otcom dieťaťa, žiaden súd také rozhodnutie nevydá, jednal by protiústavne! Takže ak ti tá kamarátka ukazovala RL s "vymazaným" otcom, tak buď sa nepriznala, že mu zahla a preukázalo sa to DNA testom, alebo má ten RL sfalšovaný. Ale to by musela byť padnutá na hlavu, aby ho niekde použila...

andrea_r016
20. jan 2023

@katuskamala1 áno ako píšeš je to tak, ale ten personál sa má správať profesionálne a neposkytovať informácie na počkanie....toto je pochybenie personálu....mne práveže nechceli poskytnúť informácie o zdravotnom stave po telefóne a dokonca mali problém aj osobne...čiže je to o ľudoch ako sa zachovaju

janage
20. jan 2023

Môže sa, ale stať, že sa stane úraz a bude treba rozhodnúť čo ďalej, kým plnoleté dieťa je napr. v bezvedomí, umelom spánku. Mohol by potom otec rozhodovať o jej osude?