Je možné napadnúť darovaciu zmluvu napísanú pred 12. rokmi?

danney1
29. jan 2021

Zdravím!
Mám problém, starý otec umrel a počas jeho života pred 12 rokmi spísal darovaciu zmluvu mojej mame kde je 1/2 domu daruje mame tú druhú má babka keďže boli rozvedený. Mali 3 dcéri a tá jedna furt rýpe že ona chce z dedovho dediť pretože má na to vraj nárok, lenže moja mama ho opatrovala po amputacii nohy starala sa o neho a preto jej dal polovicu domu ta druha dcéra dostala od babky druhu polovicu a tretia žije v Rakúsku a chce dediť od deda pritom sa 10 rokou nerozprávali, pomôžete mi prosím? Môže napadnúť darovaciu zmluvu ktorú napísal pred 12 rokmi že po jeho smrti dostáva polovicu domu iba moja mama alebo naozaj môže dojist k tomu že budú dediť všetky tri a nebude sa prihliadať na darovaciu zmluvu? Ďakujem pekne za všetky rady, a pomoc.

26ka
29. jan 2021

skúste položiť otázku v skupine Právne poradenstvo, odpovedajú tam právnici

ivkazba
29. jan 2021

Napadnúť darovaciu zmluvu môže darca, čiže starý otec. Dotyčná v tejto chvíli nemôže dediť polovicu starého otca, lebo ide už o majetok tvojej mamy. Teoreticky to dotyčná dcéra môže napadnúť, lebo veď právnika/advokáta môžeš požiadať o riešenie čohokoľvek. Ale reálna šanca je podľa mňa nulová. Alebo sa mýlim? @draik

ivkazba
29. jan 2021

@danney1 nemusíš už písať do skupiny Právne poradenstvo, už som tu v príspevku označila draika, právnika z danej skupiny, tak potvrdí alebo opraví moju verziu.

danney1
autor
29. jan 2021

Ďakujem pekne Ivka

draik
29. jan 2021

@danney1
Kto je uvedený ako vlastník na liste vlastníctva? Inak povedané, bola daná darovacia zmluva predložená katastru na vklad vlastníckeho práva v prospech obdarovanej?

tanalyn
29. jan 2021

Fu no to radšej sa nejakého právnika spýtať lebo to je ťažko ale myslím, že ak je proste tá darovacia zmluva právne v poriadku tak jej to aj tak neprejde

szdan
29. jan 2021

Ak je dar. Zmluva zapisana na katastri, tak jej sestry už s tým moc neporobia. V Zákone sú presne dane dôvody na napadnutie darovacej zmluvy. A určite nestačí dôvod "chamtivosť"

danney1
autor
29. jan 2021

@draik dobrý deň prajem áno na katastri boli a všetko bolo zapísané, neviem čo je však silnejšie závet či dar. zmluva. Vlastník? Bol dedo po jeho smrti by sa mala stať moja mama, lenže ta jedna dedova dcéra najstaršia čo žije v Rakúsku tak ona vymýšľa že jakých právnikov si ona donesie atď preto sa pýtam či môže sa stať že darovaciu zmluvu ktorá už bola aj na katastri aj všade či sa dá napadnúť? Ďakujem pekne.

danney1
autor
29. jan 2021

@szdan @draik ďakujem, a ešte jedna malá pod otázka dedenie sa robí u notára kde bola dar zmluva s písaná alebo na súde? Vďaka pekne.

szdan
29. jan 2021

@danney1 súdom určený notár. To si nevyberate vy.

ibrunova
29. jan 2021

@danney1 Darovaciu zmluvu môžu napadnúť len zmluvné strany, tiež sme to u nás v rodine riešili, ak to máte už zapísané na katastri, tak sa nemáte čoho báť.

kikavadi
29. jan 2021

@danney1 čiže na katastri nie je zapísaná mama, ale jej otec? 🤔

draik
29. jan 2021

@danney1
Pozrite pre istotu, prosím, ten list vlastníctva. Kataster je dostupný aj na webe. Vyrušuje má totiž Vaša poznámka "...zmluvu ktorú napísal pred 12 rokmi že po jeho smrti dostáva polovicu domu iba moja mama ...".
Ak bola zmluva zavkladovaná, je veľmi veľmi malá šanca ju právne spochybniť, aj to len z veľmi mála dôvodov (v praxi takmer nulová šanca). Takýto dar sa však započítava do dedičstva, ak sa po poručiteľovi nejaký majetok dedí.

danney1
autor
29. jan 2021

@draik áno ďakujem tam som to teraz pozrela a tam je že 1/2 má babka a 1/2 moja mama to čo znamená že to už je jej a nemôžu to napadnúť či ako to mám chápať?

szdan
29. jan 2021

@danney1 nič s tou mamininou polovicou už nespravia.
Moj muž to isté po svokrovi.
Pomahat, dochovat nechcel nikto, ale po smrti tiež jeden brat vykrikoval ešte aj na dedicskom. A pri tom všetci o tom vedeli, keďže darované to bolo cca 10 rokov. A svokor im to všetkým vysvetlil a zdôvodnil.
Samozrejme, že nič z toho. Ale na dedicskom muž uz podpísal, že nič iné nechce /bolo tam dosť pozemkov /.

fokuska
29. jan 2021

@danney1 Stary otec uz ziadnu cast toho domu nevlasti. Po jeho smrti sa dedi jeho majetok v case smrti a ten dom do jeho majetku uz nepatri. Vlastnikom je tvoja mama a ostatne setry nemaju pravo narokovat si na jej majetok.
V pripade, ze po starom otcovi ostal este nejaky iny majetok, tak sa bude brat do uvahy, ze tvoja mama uz pocas dedovho zivota dostala dost hodnotny dar, tak zo zvysneho dedicstva dostane menej.

danney1
autor
29. jan 2021

@fokuska @szdan ďakujem veľmi pekne, čiže ak mal ešte starú octaviu čo ledva už išla a tú nenapísal na nikoho keďže to auto nemá tak veľkú hodnotu a nejazdil s ňou už veľmi dlho keďže mal amputovanu časť nohy z toho tiež bude mama dedit ale menej rozumiem tomu správne? Vďaka pekne všetkým za rady, veľmi ste mi všetci pomohli a ďakujem vážim si to.

fokuska
29. jan 2021

@danney1 V tom si nie som ista, ked auto ma malu hodnotu a dom velku, ci jej "vyjde" aj dedenie casti auta. AJ keby, tak moze sa toho podielu (na aute) vzdat v prospech sestry :D

zuzkaa1991
29. jan 2021

@danney1 moze napadnúť hoc kto darovaciu zmluvu ale nikdy súd nevyhra ;) tak ako ja som darovala fotrovi stali sa veci a zmluvu po polroku/po roku od podpisania neviem zrusit dalo by sa cez sud kde.mam 10% kedze bez trestnych oznameni vyhrazanie na moju osobu tyranie nic z toho nemam len ma.ignoruje 😁😁 a asi uz uplne vydedil

zuzap33
29. jan 2021

@danney1 darovaciu zmluvu môže napadnúť darca do dvoch rokov od darovania. V prípade ak boli viacerí darcovia musia ju napadnúť všetci spoločne. Ak darca dar odmietne vydať, môže to napadnúť na súde o vrátenie daru, kde musí mať svedkov, čo by dokázali, že sa k obdarovanemu alebo členom rodiny spraval neuctivo. Ten, kto nie je súčasťou darovacej zmluvy z jednej alebo druhej strany to nemôže nijak napadnúť. My sme to pred pár týždňami riešili s právnikom, keď tiež tretia strana mala taký pokus a nič im nevyšlo, lebo sa to nedá

draik
29. jan 2021

@zuzap33
Veľmi, veľmi sa mýlite. Vlastne celý príspevok môže iba popliesť čítajúcich.

zuzap33
29. jan 2021

@draik neviem v čom? Ja som tiež bola obdarovana a tretia strana to chcela napadnúť. Neuspeli

draik
29. jan 2021

@zuzap33
1. Nie iba do dvoch rokov od darovania
2. Nie vždy všetci darcovia
3. Nie vždy sú potrební svedkovia
4. V prípade absolútnej neplatnosti zmluvy nemusí ísť o zmluvnú stranu

annamarcela
14. júl 2022

@draik ahoj je nejaka doba dokedy sa dar da zapocitat do dedicstva?ze napriklad darca este zil dalsich 20 rokov a po jeho smrti sa to da zapocitat aj ked to bolo darovane jednemu zo surodencov pred 20r? diki moc

draik
14. júl 2022

@annamarcela
Možno. Nerozhoduje čas darovania.

annamarcela
14. júl 2022

@draik lebo mne sa stala taka vec, ze otec kupil "akoze" za svoje pozemok pred 3 rokmi ...napisal si ho na seba, mama o tom sice vedela ale tak nic nepovedala a o rok dal ten pozemok nevlastnemu bratovi darovacou zmluvou, a dalsi dom a dva pozemky co mal..nemame moc dobre vztahy a brata takto vyriesil za zivota si mysli..cize da sa toto vsetko zapocitat do dedicstva ze..lebo urcite brat si bude narokovat na dom kde byvame moja mama aj otec maju po 1/2 a bojim sa ze mama by musela predat dom potom aby ho vyplatila...diki moc