Je možné, aby mužove dlhy neprešli po jeho smrti na ženu a deti?

anja27
1. nov 2021

Ak je tu niekto znaly ci riesil podobnu vec ze ci je mozne sa poistit aby muzove dlhy nepresli po jeho smrti na zenu a deti. Napriklad odmietnutim dedicstva alebo inak da sa to vobec? Dakujem

ivkazba
1. nov 2021

Áno, dá sa odmietnuť dedičstvo, ale celé, čiže ak sa odmietnu dlhy, tak potom aj aktíva. Ak je muž aj vlastníkom nehnuteľnosti, v ktorej žijete a ktorá by bola predmetom dedičstva, ideálne riešiť vlastníctvo nehnuteľnosti počas života ako aj riešiť dlhy počas života.

dollyzv
1. nov 2021

Tak buď prepísať celý majetok na teba/deti alebo zriadiť vysokú životnú poistku ktorá by v prípade úmrtia pokryla všetky dlhy,poprípadne ostane aj na vyše..myslím že poistenie(pokiaľ určí teba ako oprávnenú osobu) ani nieje predmetom dedičstva..takže na jeho mieste by som urobila oba tieto kroky..prepísať majetok a zriadiť poistku

ivkazba
1. nov 2021

@dollyzv myslím, že pojmom "poistiť" nemyslela komerčnú poistku. Myslím, že autorka myslela obrazne, ako si poistiť to, aby nezdedila s deťmi dlhy.

anja27
autor
1. nov 2021

@ivkazba my nechceme nic ale neviem ci vobec nieco ma lebo kym zil s nami nemal nic uz 4 roky o nom nevieme dokopy nic len ze ma dlhy. A v zmysle poistit som myslela tak aby to nepreslo na nas dobre to chapes

anja27
autor
1. nov 2021

@dollyzv on mal poistku to nam vravel ze ked daco tak aby sa to z toho zaplatilo ale neviem ako teraz. Nechceme nic keby aj daco mal a myslim ze je mozne aj preukazat leby nidco ze dlhy si spravil sam nezije uz s nami ale aj tak pocula som ze zvykne okolo toho byt prietah. Mama sa chce rozviest ale znami jej taktiez povedali ze ani to nie je zaruka takze neviem

ivkazba
1. nov 2021

@anja27 a bývanie máš ako riešené? Bývaš vo vlastnom - ak áno, je nehnuteľnosť iba tvoja alebo aj manželova?

anja27
autor
1. nov 2021

@ivkazba mne je to otec cize mamin muz a byvanie ma kazdy svoje on teda otec je v podnajme prakticky majetok ziadny spolocny nemaju

ivkazba
1. nov 2021

@anja27 ak nemajú spoločný majetok, tak potom odmietnuť dedičstvo, tým sa odmietnu dlhy aj prípadný jeho majetok, o ktorom s mamou neviete.

pieksamaki
1. nov 2021

@anja27 odmietnut dedicstvo mozes bud do 30 dni... od zacatia dedicskeho konania tusim...treba overit....alebo vyhlasenim pocas konania....ak nedochadza k dohode.....ale to vie lepsie pravnik...toto su laicka rada

andrea_82
1. nov 2021

Ak su ale stale zobrati a nemaju rozdelene BSM, mozu siahnut aj na manzelkin majetok, ci?

maris5
1. nov 2021

Ak su manzelia tak ona je sucastou dlhov tak ci tak, toho sa neda zbavit. Aj keby bral tak, ze o tom nevie.
Jedine ak su to dlhy, ktore vznikli pred manzelstvom

euka210
1. nov 2021

@anja27 ja som myslela, ze dlhy sa nemozu dedit.

anja27
autor
2. nov 2021

@euka210 jasne ze mozu. Do vysky zdedeneho majetku max ken neviem ako v pripade ak nie je majetok iba dlhy

anja27
autor
2. nov 2021

@andrea_82 do bsm nepatri majetok ktory niektory z manzelov nadobudol napr dedenim. Tam sa podla mna rata len spolocny a taky nie je

andrea_82
2. nov 2021

@anja27 áno, dedenie je z BSM vyňaté. Ale ak napr. mama počas manželstva kúpila nejakú nehnuteľnosť alebo pozemok, tak ten do BSM patrí, aj keď je na liste vlastníctva napísaná len mama. To len pre doplnenie, nevidím do toho, ako to je vo vašom prípade.

anja27
autor
2. nov 2021

@andrea_82 ano jasne to viem zatial nic take neriesila vsetko ma po rodicoch takze mozno to nebude az taky problem uvidime