Invalidný dôchodok a vrátenie pandemického rodičovského

evahovanovafoto
22. feb 2022

ahojte zienky, viete mi niektora poradit? uznali mi ID od marca 2021, aj ked som ziadala od januara 2022 z dovodu aby som nemusela vratit pandemicky rodicak za rok 2021. ID bude o dost nizsi ako pandemicky, ale sucasne sa nesmie poberat. Dakujem za kazdu radu.Eva

kacena4
22. feb 2022

@evahovanovafoto skus sa obratit na posudkoveho lekara ze si ziadala k takemuto datumu ci ti to vie v sprave upravit

evahovanovafoto
autor
22. feb 2022

@kacena4 😔problem je, ze uz to zaslali do Ba, ale pokusim sa s nim nejako skontaktovat, i ked neviem ci sa k nemu nejako dostanem

kacena4
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenah31
22. feb 2022

@evahovanovafoto jedna vec je odkedy si ziadala a druha vec odkedy ti vznika narok. Ucelovo si ziadala az od 1/2022 a tak to bolo aj uradmi vyhodnotene.....pos. komisia to priznala spatne odkedy narok vznikol. To, ze je to nizsia suma nemaju dovod riesit, to je bohuzial tvoj problem. SP ti vyplati sumu ID celu odo dna naroku. P RP budes musiet cely vratit UPSVaR - su to dve rozne institucie, neda sa to medzi sebou zapocitat.

evahovanovafoto
autor
22. feb 2022

@alenah31 ano ja tomu rozumiem, ja som preto neriesila ani ID hned, vedela som, ze to nemozem poberat sucasne, na PN som nemala narok a clovek popri boji o zivot je rad za ten PR, ja skor hladam riesenie ako sa vyhnut tomu aby som musela PR vratit, je vraj este riesenie noveho posudenia invalidity s novymi lekararskymi spravami.

cickamon
22. feb 2022

@evahovanovafoto ako nevyznám sa ale nedáva mi zmysel aby ti nové posúdenie nejak ovplyvnilo dátum začiatku invalidity, nový posudok ti max zvýši % postihnutia a teda možno dostanes vyšší ID...s dátumom sa už asi nedá nič robiť...rodicak asi budeš musieť vrátiť...

evahovanovafoto
autor
22. feb 2022

@cickamon som uz po liecbe a v remisii, cize pre nich aj lepsie, daju mi menej % . nuz system neratal s covid situaciou a nejakym pandemickym rodicakom 😂

cickamon
22. feb 2022

@evahovanovafoto neviem aká choroba presne ale môj otec napr. po onkologickom ochorení dostal ID celkom vysoké aj keď on mal aj zo Slovenska aj z čiech, a veru aj keď bol v remisii len pridal ročne posudok od psychiatra a veru že mu zdvíhali ešte. Čo viem poberal spolu viac ako keby mal klasický dôchodok...

lalenka33
22. feb 2022

@evahovanovafoto platí to, čo napísala
@alenah31 , aj keď dáš znovu posúdiť ID s novými správami oni to v systéme uvidia, toto rozhodnutie ti dali na zaklade toho, kedy ti vznikol nárok na ID podľa tvojej diagnózy a to už nezmeníš. SP a UPSVaR sú prepojení a vedia si overiť, že to robíš účelovo. Je maličká pravdepodobnosť, že nebudeš musieť vracať pandemický rodičák.

lienka.7
22. feb 2022

@evahovanovafoto zial, bolo s tým treba počítať. Ty si nemôžeš len tak meniť a žiadať odkedy ty chceš. Mas odkedy ti vznikol nárok, to je podstatne. Preto to aj spätne doplácajú. Si vezmi opačne garde, ze by si mala narok od minulého roku, ale zacali by to to vyplácať az tento rok. Asi by si spokojná taktiež nebola.

alenah31
23. feb 2022

@evahovanovafoto ty si okrem iného nespĺňala to čo si podpisovala v čestnom vyhlásení z ÚPSVaR - a to, že v čase poberania pandemického RP si nemala nárok na inú dávku či príjem. A ty si nárok mala, to, že si o ňu nepožiadala je považované za účelové konanie. To isté sa postupne zrejme udeje s tými čo mali po ukončení PP nárok na podporu, ale nešli sa evidovať nakoľko chceli ešte poberať pandemický RP - dosť sa to začiatkom februára rozoberalo.

evahovanovafoto
autor
23. feb 2022

@alenah31 v cestnom vyhlaseni nieje ci mam/nemam narok, ale ci som/niesom poberatelom ID, v tom case som realne nebola. V SP ma vysmiali, ze narok mam az po roku, nuz v pripade ak clovek nieje na PN, tak ma narok hned, ale to mi nikto nepovedal, preto som to ani neriesila. Uprimne, ucelove to nebolo, firma kde som pracovala pred MD sa zrusila, preto som nemala narok na PN, co by si robila na mojom mieste? chodila do prace pocas chemoterapii? cakala rok bez prijmu? ja niesom clovek co je na urade a pobera davky, mam 34 rokov a odpracovanych 10 rokov,
ver, ze by som radsej pracovala ako riesila rakovinu, ale dakujem za vase pohlady.

lienka.7
23. feb 2022

@evahovanovafoto bohužiaľ, ako pise
@alenah31 ty si narok mala na inú dávku. To ze ti ju stále nevyplácali lebo to bolo v procese, je druha vec. Zial SP ma svoje postupy, lehoty a pod.
Viem, trosku odlišné, ale napr.moja mama čakala 6 mesiacov na vyplatenie dôchodku (bola ten ročník, co doratavali roky), hoci vsetko odovzdala v poriadku vo februári, tak choroba a maju cas a bla bla bla. Všetko jej vyplatili naraz v auguste. Žila zatial z úspor a pomáhali sme aj my.
A predpokladám este aj ďalšie, co sa tešili a budu musieť vracať príspevky co im nepatrili. A ked vezmem ze len ten nižší rodicak, tak 6x300€ cca. No pre niekoho balik peňazí

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evahovanovafoto
autor
23. feb 2022

@alenah31
@lienka.7

Dakujem, ukoncujem tuto diskusiu. Vsetkym vela zdravia

bublinka1426
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
29467
12. jan 2024

Prosím vás vedeli by ste mi poradiť som evidovaná na úrade práce podpora mi už skončila a teraz mi uznali čiastocni ID 45%pridim vás kde treba ísť nahlásiť že mi uznali čiastocni ID ak niekto vie poradiť budem veľmi vďačná.