Invalidný dôchodok

bale1rinka
26. jan 2017

Ahojte, neviete či je pravda, že ak moja mama je na čiastočnom invalidnom dôchodku budú jej stav posudzovať až po ročnej PN-ke? jej stav sa zhoršil, prišli daľšie diagnózy...chceli by sme to už teraz riešiť aby dostala plný invalidný, ale doktorka povedala, že musí byť vypísaná z PN-ky a ona ju nevypíše a ani neodporúča...až po roku.

pribinak
26. jan 2017

@bale1rinka vsak to povedala dobre tak doktorka

oli18
26. jan 2017

@bale1rinka prečo tu dávaš takúto odbornú otázku? Tu nie sú posudkové lekárky za sociálnej poisťovne , ani lekárky, ktoré poznajú zdravotný stav tvojej mamy.

bale1rinka
autor
27. jan 2017

@oli18 možno vie niekto o tom či je to pravda, že musí byť rok niekto chorý a až potom ho posudzujú, nepochopila si ma.

zalka
27. jan 2017

@bale1rinka SP nebude posudzovať počas trvania PN,
prepáč ale môj názor že PN + ID za čiastočné bude viac, ako len plný ID .. myslím finančne
a ak je mama zamestnaná, a lekárka jej ukončí PN vráti sa mama do práce? alebo pôjde na UP? alebo bude len doma?

bale1rinka
autor
27. jan 2017

@zalka moja mama mala porážku ako 20 ročná, takže čiastočný invalidný má pod úroveň životného minima, takže v jej prípade bude plný invalidný lepší ako čiastočný+PN-ka...to som chcela vedieť, že musí byť vypísaná z PN, tak je to pravda...no po ukončení 1 roka jej PN, do práce určite nepôjde, to jej doktorka neodporúča, takže bude sa musieť so zamestnávateľom dohodnúť o výpovedi a bude doma a ako čiastočne invalidná nemusí ísť na úrad práce, budeme vybavovať plný invalidný...

zalka
29. jan 2017

@bale1rinka ako čiastočne invalidná má nárok na podporu v nezamestnanosti ,
ako plne invalidná už nie ..
nemyslím že je to výhra ... lebo
ak jej pred rokmi vyrátali ID čiastočný napr. 100e pri 50% invalidity ... a za tých 20 rokov sa jej dôchodok dvihol o 100e .. a teraz má 200e
a zmenia jej invaliditu na 71%tj plný ID tak jej ID ak dobre rozumiem zákonom bude 100+100 tj. 200e za plný ID + zvýšenie za tie roky 100e .. dokopy 300e dôchodok ...

bale1rinka
autor
30. jan 2017

@zalka to si zistím, či môže ísť na úrad práce keď sa jej skončí PN a či môže poberať podporu v nezamestnanosti lebo ako čiastočne invalidná nemusela chodiť na úrad práce a dokladovať, že si hľadá prácu, štát za ňu platil zdravotné.
za tých 34 rokov čo je čiastočne invalidná jej bohužiaľ nezdvihli o takú sumu ako píšeš dôchodok a nezarátali jej odpracované roky lebo firma vyhorela aj s dokladmi a sociálna poisťovňa vraj tie doklady nemá.smola. v tej dobe čiastočný invalid nemohol robiť viac ako 4 hodiny.moc si tým svoj dôchodok nezvýšila-myslím, teraz ak by jej dali plný, ale určite je to lepšie ako žiť z menej ako je životné minimum pre 1 človeka...ďakujem.

zalka
30. jan 2017

@bale1rinka ak má teraz čiastočný ID a bola zamestnaná 2 roky a viac, tak na UP ked pôjde vyčerpe podporu 6 mesiacov .. a potom požiada o plný ID ale nie spätne aby nemusela podporu vracať ..

bale1rinka
autor
30. jan 2017

@zalka lenže mne účtovníčka povedala, že nie. ona neodvádza ako čiastočný ivalid dane ako normálne zamestnaná osoba preto nemá nárok na podporu v nezamestnanosti.

zalka
30. jan 2017

@bale1rinka akú zmluvu má mamka? má pracovnú zmluvu alebo má dohodu o pracovnej činnosti alebo o vykonaní práce?
lebo z dohody sa jej neodvádza nič ..
ale z PP sa jej odvádza

bale1rinka
autor
30. jan 2017

@zalka bola upratovačka, normálne na 4 hodiny zamestnanec. tak to sa musím opýtať ich účtovníčky čo odvádzali.

zalka
30. jan 2017

@bale1rinka ak mala PZ určite mala platené odvody na poistenie v nezamestnanosti a nárok na podporu má

bale1rinka
autor
31. jan 2017

@zalka nemá nárok na podporu v nezamestnanosti lebo poistenie v nezamestnanosti sa takým neplatí kvôli tomu, že poberá č.ID.
pýtala som sa všetkých možných účtovníčiek-mzdových.
aj keby mala tak je to nanič lebo PN má do septembra 2017,v 7/2017 ide pred posudkovú komisiu ak jej schvália plný ID hneď bude od toho dátumu v 07/2017, nedá sa vypísať z PN, potom poberať podporu v nezamestnanosti a povedať im, že od napr. od 03/2018 chce poberať plný ID.☹

zalka
31. jan 2017

@bale1rinka http://www.socpoist.sk/489/1212s?prm2=62550&swo... čítaj tu ... a neviem aké to mzdárky si oslovila, ale asi nemajú dobré znalosti a vedomosti ...
ja sa už nestarám, detto ak by skončila PP, a prihlásila sa na DNP a šla na PN z DNP tak by dostala PN vo výške 220e bajočkom čo je asi viac ako teraz dostáva PN- nemocenské dávky ..
a ak dostáva PN tak má platené určite aj poistenie v nezamestnanosti ... ako fakt nepochopím niektkoré "mzdárky"

bale1rinka
autor
1. feb 2017

@zalka čo myslíš tým DNP?

zalka
1. feb 2017

@bale1rinka dobrovolné poistenie v SP

gordon148
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martin122
12. apr 2021

Zdravim ,mám otázku .. mám 23 rokov a už od školy ako 18rocny som chorý ,žiadosť o invalidný mám podanú 3roky a v nej sú nálezy od 18rokov takže bude mi posudzovaný ID od 18tich alebo od vtedy od kedy mám podanú žiadosť to je od 20rokov ,doteraz mám odpracované pol roka tak ma zaujíma či má niekto stymto skúsenosť

tramtada31
13. apr 2021

@martin122 odkedy si podal žiadosť. A tu máš info o potrebe počtu rokov poistenia(odpracovania) a tvojho veku na vznik nároku na dávku v invalidite.

martin122
13. apr 2021

@tramtada31 tak od 20tich mám podanú a mám pol roka odrobene tak to vyzerá že mám nárok ale ako je možné že poznám človeka celý život nepracoval a od 36mu uznali a nemá ani rok len na čierno tak hraje tam rolu diagnóza a stav ?

tramtada31
13. apr 2021

@martin122 ale teraz máš 23? A už tá zavolali pred posudkovu lekárku sociálnej poistovne? Lebo to zvyknú pozvat človeka do 2-3 mesiacov. Ak tá nepozvali, niekde je problem. Aké máš diagnozy?

martin122
13. apr 2021

Trz nemá nikto komisiu kvôli vírusu tak mi príde trz v máji rozhodnutie tak mi to povedala lekarka už čakám 2mesiace od podpísania žiadosti tak dúfam že mi niečo vyplatia lebo ja som nemohol ani nočné ani vo výškach tým pádom som nemohol robiť ani to čo som študoval keď v treťom ročníku som ochorel psychicky aj to ďakujem že mi ptm pomohli to už dotiahnuť aby som mal aspoň papier keď som nevedel sa zobudiť aj s tych liekov

martin122
13. apr 2021

@tramtada31 no neviem jak to trz posúdia bol som aj v roku 2018 prvý krát v nemocnici to som mal 20 a podal som si žiadosť ale pol roka som odrobil až v 21tke a ptm po tej robote druhý krát som bol vyhorety no proste strašne fu že by to malo byť na čiastočný aby som mal dajaku istotu

tramtada31
13. apr 2021

@martin122 nepises diagnózu, oni sú % ohodnotené, čiže podľa toho si to už vieš teraz vypočítať, koľko mozes očakávať. Len keď nebudeš mat odrobeny rok podľa tej tabulky, nepriznajú ti dávku.

martin122
13. apr 2021

@tramtada31 trz som to počítal keď mám mať menej ako rok v mojom prípade pol rok tak to je podľa čiastočného 45 50percent 0,67x0,5x14,2107xmiera poklesu dajme 45 212e

martin122
13. apr 2021

Lekárka to zhodnotila že mal by to byť čiastočný tak ak som dobre počítal tak dostanem za 30mesiacov väčšiu sumu diagnózu nechcem písať ale pozeral som že od 35 do 45 na tu hlavnú a ptm sa pripočíta Max 10percent

martin122
13. apr 2021

@tramtada31 teda ak ide o poistenca do 20 rokov musel som mať 19 aha tak neviem v prechode od 19 do 20 som bol v nemocnici kvôli tomu na psychiatrii na narodeniny ale je to nespravodlivé keď nebol som schopný pracovať s halucinaciami no to sa opýtam doktorky keby som bol zdravý tak mam odpracované uvidím o mesiac keď neuznajú treba odvolanie

martin122
Autor odpoveď zmazal
Zobraz