Info o SOS dotácii

22. feb 2021

Ahojte.. pridavam to sem ako INFO. Robim na urade a bola tu kolegyna a dala nam info, že ak mame niekoho, kto stratil pracu od 12.3.2020, čiže počas vyhlasenia mimoriadnej situacie, moze si zažiadať o SOS dotacie, co je cca 300 eur. Po vyčerpaní, moze podať žiadosť na riadne nezamestnanecké, ale ked je možnosť, treba ju využiť. Teda ak to niekomu pomôže, budem rada. Pekny den

marryen
22. feb 2021

Veď to je už známe od neviem kedy...to nieje žiadna novinka😀

autor
22. feb 2021

@marryen možno o tom niekto nevie.

limetka69
22. feb 2021

Prosim ta, ked som od 8.2 na urade evidovana, pracovala som 2 roky a mam narok na podporu, mam narok aj na sos dotaciu? Podporu som ziadala, este somnju nedostala ani raz. Tak ci mam pozisdat o sos, bolo mi povedane, ze je to len pre tych co nemaju narok na podporu.

autor
22. feb 2021

@limetka69 ja robim na inom oddeleni, takze nebudem zavadzat ale ako vysvetlovala kolegyna, podmienkou je skonceny pracovny pomer v case od vyhlasenia mimoriadnej situacie ale pre istotu zavolaj

limetka69
22. feb 2021

Dakujem aj tak za odpoved.

vandica
22. feb 2021

@limetka69 veď si najskôr vyčerpaj podporu, a keď si po 6tich mesiacoch nenájdes prácu, poziadaj o sos.

mattkapd
22. feb 2021

Nedá sa.. Ak máš nárok na podporu musíš čerpať najprv podporu..

marryen
22. feb 2021

@limetka69 Sos dotácia je pre tých,čo nemajú nárok na podporu. Čiže ak splnas nárok na podporu,tak dotáciu žiadať nemôžeš.Jedine žeby si ukončila poberanie podpory a potom požiadala o Sos.Inak nie.

jana005
22. feb 2021

@limetka69 nemáš nárok, hneď v úvode píše, že ak si stratila prácu od 12.3.
Vo februári ešte u nás nebola krízová situácia

marryen
22. feb 2021

Ozaj autorka,Nato že pracuješ na úrade,tak máš riadne pomýlené info.Pokial viem,tak ak je nárok na DvN tak Sos dotácia nieje možná,nakoľko sa tam podpisuje vyhlásenie,že nieje nárok na nič.

marryen
22. feb 2021

@jana005 ale ona prišla o prácu v tomto roku,nie v minulom

jana005
22. feb 2021

@marryen ďakujem za upozornenie, ja som ešte v minulom roku 😁
Tak potom nárok má, len neviem ako to bude s podporou.
Moja teta brala podporu, a povedali jej, že po vyčerpaní si môže žiadať SOS dotáciu.
Ale pani v príspevku píše, že najprv SOS a tak podporu.
Tak to si už musí zistiť na úrade ako to presne je.
A ďakujem ešte raz za upozornenie

limetka69
22. feb 2021

@jana005 ona pise o roku 2020 a po 12.3 a ja som prisla o pracu v decembri.

marryen
22. feb 2021

@jana005 nie takto sa to nedá ako autorka píše.Jedine podporu a potom Soš,ak to ešte bude aktuálne. Sos sa vypláca Max. Pol roka

lubka73
22. feb 2021

radsej nedavajte ziadne informacie ako takto dezinformovat mamicky, to na akom urade pracujete ? plati to co napisala
@marryen staci si pozriet podklady na internete najdete ich na strankach upsvar, alebo SOS dotacia
https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

sendy1977
22. feb 2021

@lubka73 pracujete na UP ?

ivkazba
22. feb 2021

Anonymnej autorke: práve pre toto ľudia často nadávajú na úrady, že neposkytujú správne informácie. Píšeš zle keď píšeš:

počas vyhlasenia mimoriadnej situacie, moze si zažiadať o SOS dotacie, co je cca 300 eur. Po vyčerpaní, moze podať žiadosť na riadne nezamestnanecké.,

Toto nie je pravda ako už spomenula aj marryen a lubka, najprv dávka v nezamestnanosti, až potom SOS dotácia (ak bude aktuálna). Sú to informácie, ktoré človek nájde ako na stránke upsvar, tak aj na stranke pomahameludom. Verím že tento príspevok bol myslený v dobrom, ale vypálilo to žiaľ ako zavádzajúca informácia.

lubka73
22. feb 2021

@sendy1977 nie ja nepracujem na UP, tiez riesim a sledujem info s mojou uctovnickou a jej sestra tam pracuje na centrale cize ak mi nieco nie je jasne overujem si info priamo na stranke upsvar, alebo telefonicky u nich

limetka69
22. feb 2021

Tak som telefonovala s pani co ma ma na starosti a nie nemam narok na sos dotaciu, musela by som ju vracat, a nevie mi ani povedat ci si smiem poziadat o sos dotaciu po skonceni podpory. Tak ked ona nevie, tak uz neviem kto by to mal vediet. 😂 Ale zlata a ustretova pani, radost komunikovat. Kedi skonci podpora potom zistime ci mozem mat sos dotaciu povedala. 🙂 takze mali ste pravdu zenusky a autorka mylne, verim, ze nechtiac zaviedla, nevadi, stava sa. 😊

jana005
22. feb 2021

@limetka69 mojej tete povedali na úrade, že po skončení podpory môže žiadať.
Teraz vo februári má poslednú a potom si chce požiadať, tak uvidíme, či jej to priznaju

ivkazba
22. feb 2021

@limetka69 no nevie ti povedať, či po skončení podpory môžeš žiadať o dotáciu SOS, pretože tebe skončí podpora kedy, v máji? A to nevie možno ani minister, či vtedy SOS dotácie budú.

1andrea111
22. feb 2021

@mattkapd ja som sa informovala a bolo mi povedané že sa nemusí čerpať podpora, nemusí sa o ňu požiadať ale možno požiadať hneď o sos dotáciu, napr keď je podpora menšia ako sos dotácia možno takto postupovať

katka2602
22. feb 2021

No baby ja pracujem na UP ale na inom odd a presne na toto som sa pýtala kolegyni,lebo som bola v tom, že najprv sa musí vyčerpať dávka v nezamestnanosti a a až potom môže žiadať o SOS. A ona mi povedala, že to nie je pravda, kľudne nemusí požiadať o dávku,ale rovno o SOS dotáciu. A po vyčerpaní SOS dotácie si potom požiada o dávku v nezamestnanosti. Hoc mne sa to teda nezdá, ale ona s tým robí a UP nezisťuje či by vznikla dávka v nezamestnanosti, alebo nie. Nemajú to ako zistiť nemajú takto prepojený systém, aby vedel UP zistiť či vzniká nárok na dávku v nezamestnanosti. Takže kľudne ak vedia, že bude dávka nižšia môžu podľa nej požiadať o SOS. Tak ja neviem, hoc teda stretla som sa aj u nás, že jedna kolegyňa tak a druhá onak.

lubka73
23. feb 2021

@katka2602 hej , ale ak o nu poziadas/podporu/ po dotacii tak zistia ze si na nu mala narok a budu od teba ziadat naspat peniaze , aspon moj nazor

Súčasťou žiadosti je aj čestné vyhlásenie oprávneného žiadateľa, ktoré je povinný vyplniť každý žiadateľ. Týmto čestným vyhlásením, žiadateľ svojim podpisom potvrdzuje, že splnil podmienky oprávnenosti žiadateľa na poskytnutie dotácie. V prípade preukázania nepravdivosti údajov uvedených v žiadosti je úrad povinný požadovať vrátenie poskytnutej dotácie v zmysle § 31 ods. 1 písm. g) zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, s následnou sankciou podľa § 31 ods. 6 citovaného zákona.
to je na vasej stranke, je mi jasne ze sa nariadenia menia kazdu chvilku a pracovnicky to maju tazke, ale ak to budu preverovat, tak si myslim ze to dotycna osoba bude musiet vratit, nakolko podla podmienok na dotaciu nemala narok

katka2602
23. feb 2021

@lubka73 ako píšem, ja som na inom odd takže toto ja,nerobím. Píšem čo mi povedala kolegyňa hoc ako píšem ďalej tiež ma to prekvapilo, ale jej odpoveď bola, že UP nemá spätne info či výjde podpora, takže ak o ňu požiada neskôr, UP sa nemá ako dozvedieť, že mu bola vyplatená. UP a SP nie su prepojené v tomto, no čo nieje môže byť. Máme kopec žiadosti, kde ľudia pracovali a o dávku v nezamestnanosti si nežiadali, lebo si myslia že im nevýjde a tým pádom si dali žiadosť o SOS. Ale tak ja osobne by som to pre istotu nerobila, vybrala by som si dávku a až potom riešila SOS. Ešte tu je možnosť, že sa mýli aj kolegyňa 🤷‍♀️

tatiana1617
27. feb 2021

Dobry den,chcela by som poroadit ak sa niekto tomu rozumie 🙂
Chcem si podat ziadost na dotaciu tych 300€
Mam 2 dohody z jeden mam nulovy prijem koli tomu ze je to zavrete z dovodu korony a druhu robotu tam mam odrobeny jeden mesiac v hodnote 32€
Mam narok na dotaciu ?
Tyka sa to asi bodu 2.1 B
Dakujem za radu

radeva2
21. mar 2021

Prosím vás čo treba priložiť k tej žiadosti?Ďakujem

katka2602
21. mar 2021

@radeva2 k žiadosti sa nepriklada nič, len musíš spĺňať podmienky, ktoré tam sú uvedené.

radeva2
21. mar 2021

@katka2602 Ďakujem .

danka1809
12. apr 2021

Ahojky ja by som sa chcela spýtať dá sa to urobiť spätne aj od augusta minulého roku keď som prišla o prácu