Handmade tvorba a formality na úradoch.

kemka2
15. okt 2019

Ahojte, prosím vedel by mi niekto poradiť? Tvorím háčkované a site veci pre detičky a chcem ich aj predávať... Živnosť sa mi otvoriť neoplatí lebo náklady na odvody presahujú zárobok takže som sa dozvedela o registrácii na daňovom úrade ako slobodný umelec. Len tu je jeden zadrhel. Ja už registrovaná na DU som ako finančný sprostredkovateľ. Zaujíma ma ci mi dajú druhé DIČ na túto tvorbu alebo si budem daňové robiť cez to isté. Problém je ze ak budem mat len to jedno dic tak príjmy z finančníctva spolu s príjmami za hračky mi prevysia tu hranicu do kedy ešte nemusím platiť odvody... Neviem ci sa to teda spočíta a alebo nie. Porodí mi niekto? Dakujem

sara07
15. okt 2019

pri danovom priznaní sa ti sčítavaju všetk prijmy dohromady , ved si pozri danove tlačivo a uvidíš že su tam jednotlivé položky prijmov a potom na konci spolu všetky riadky

kemka2
autor
15. okt 2019

@sara07 áno to viem ale ako sa to berie že keď je už suma nad tu hranicu co sa nemusia odvody platiť? To ze je to z dvoch rôznych činnosti asi nezáleží že? Keď sa to scita tak už platiť budem musieť... To handmade by bolo len také občasné privyrobenie

sara07
15. okt 2019

berie sa cely tvoj prijem zo živnosti, s.ro.
ty môžeš mať napr rôzne typy živnosti napr predaj maloobchodny, vyroba, sprostredkovanie, pečenie, fotenie ale na danovom sa to berie ako príjem celkovo čiže prijem zo všetkých činnosti nie jednotlivo
zbehni do ševtu pozriet ako vyzera danove tlačivo alebo si pozri nejaky vzor aby si ma pochopila
napr kebyže si vedieš učtovnictvo ako živnostnička tak napr máš eshop na šaty a fotiš tak prijem z oboch činnosti vedieš v jednom programe učtovnom , a aj danove podávaš spolu nerozdeluješ

kemka2
autor
15. okt 2019

@sara07 áno rozumiem ti už som to pozerala... A nevieš ci to mam aj nahlásiť na daňovom alebo to rovno iba priznám budúci rok za rok 2019?

sara07
15. okt 2019

@kemka2 nahlasuje to kontaktné miesto kde podavaš žiadost o dalšie pridelenie živnosti a pod, pripadne ti presne poradia na kontaktnom mieste
ako postupovat pri slobodnom umelcovi i ked neviem či hačkované veci do toho spada

kemka2
autor
15. okt 2019

@sara07 dobre ďakujem skúsim tam zbehnúť nech mi poradia presne