Exekúcia zo zdravotnej poisťovne

12. apr 2022

Dieta má priznaného otca na rodnom liste. Otec má dlhy v zdravotke. Môže takéto neplnoleté dieťa zdediť dlh a exekúcie otca zo zdravotnej poisťovne keby sa mu niečo stalo? A čo žena s ktorou má dieta - ale nie sú manželmi?

alenah31
12. apr 2022

matka dieťaťa pokiaľ nie je manželkou v čase úmrtia povinného - nie. Dieťa samozrejme áno.

andrea_86
12. apr 2022

@alenah31 Ak prevyšujú pasíva ako sú napríklad dlhy nad aktívami, tak je najlepšie odmietnúť dedičstvo. Takže nie, nemusí vtedy zdediť, ale ak je výhodnejšie, tak treba odmietnúť prijať také mínusové dedičstvo
https://ficek.sk/dedenie-a-dlhy-porucitela-31561

andrea_86
12. apr 2022

@autor Pozri moju odpoveď vyššie

luccija
12. apr 2022

Ako dlho má tie dlhy?po neviem koľkých rokoch sú premlcane..

acrobaleno
12. apr 2022

Dieťa áno. Partnerka, ktorá nie je manželka alebo nemajú vysporiadané bsm tak nie.

acrobaleno
12. apr 2022

@luccija Zo socky po 10 rokoch a pri všzp som si nie istá.

luccija
12. apr 2022

@acrobaleno ono stačí, že by mal splátkový a aspoň sa snažil čo to platit.Niekde som čítala, že dôvera tuším 5 či 7 r.

alenah31
12. apr 2022

@andrea_86 a prečo mi to píšeš? Ja to viem. Autorka sa pýta či neplnoleté dieťa dedí aj exekúcie rodiča - a áno dedí. Zvyšok - to čo píšeš záleží od ostatných okolností - a tie nepoznám takže sa k nim nevyjadrujem - na to sa autorka nepýtala.

alenah31
12. apr 2022

@luccija ak má dlhy dlho - ale bola v zákonnej lehote vydaná exekúcia - je platná a spadá do dedičstva. Premlčané dlhy sú vtedy ak v zákonnej lehote ja ako oprávnená osoba nebudem voči povinnému dlh žiadať splatiť.

acrobaleno
12. apr 2022

@luccija ak je to nová exekúcia, teda po 1.4.2017 ten splátkový musí aj dodržať.