Epilepsia a vodičský preukaz

ducho30
17. dec 2021

Dobry den, chcem sa spytat ci je na mieste a pravne podlozene podanie navrhu na odobratie vodicskeho preukazu, ked som nedavno stratil doma vedomie, odpadol som, kym prisla sanitka cca 15 min uz som bol pri vedomi, aj ked trochu dezorientovany. Bol som hospitalizovany na JIS a absolvoval som 7 vysetreni s negativnym vysledkom - CT, RTG, MR, EKG, EEG, EEG bez spanku, krvne testy. Aj napriek tomu mi bola urcena iba na zaklqde popisu lekaza zo sanitky diagnoza epilepsia,' aj ten ma ale uz videl iba pri vedomi. Je to takto v poriadku, kedze ziadne vysetrenie epilepsiu nepotvrdilo a nemam predpisane ani ziadne lieky? Nikdy predtym som nic podobne neprekonal. Vodicak potrebujem do prace a tento postup z JIS-ky sa mi nezda byt primerany.

lilope
17. dec 2021

@ducho30 neviem odpovedať na otázku, ale tu je zaujímavý článok. Vyberám dôležité citácie pre teba:
,, Diagnóza môže byť stanovená len na základe nezvratných dôkazov, že ide o opakované záchvaty, ktorých príčina je v mozgu. Preto môže určenie ochorenia niekedy trvať dni, týždne, inokedy dokonca mesiace či roky."

https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/c...

lilope
17. dec 2021

,,Diagnostiku robí neurológ – epileptológ. Určiť ochorenie možno až na základe viacerých špecializovaných vyšetrení, najmä EEG mozgu (vyšetrenie elektrickej aktivity mozgu). Krvné a interné vyšetrenia môžu odhaliť nesprávne zloženie krvi, nerovnováhu minerálnych látok, abnormálnu hladinu krvného cukru, poruchy funkcie pečene a obličiek, prípadne málokrvnosť či zápal."

ducho30
autor
17. dec 2021

@lilope dakujem za odpovede. Je ale mozne na zaklade toho ze zatial neexistuje ziadny nezvratny dokaz, aby lekarka z JIS-ky ziadala policiu o odobranie vodicsleho preukazu?

lilope
17. dec 2021

@ducho30 podľa tohto článku robí diagnostiku neurológ, takže odborný lekár. Neviem akú odbornosť má tá lekárka z JISky. Poradila by som sa o tom so svojím obvodným doktorom a prípadne sa nechala vyšetriť odborníkom, ktorý by zrejme, podľa toho čo popisuješ, túto diagnózu vyvrátil. Ak sa bude dať proti tomu rozhodnutiu odvolať, tak sa odvolaj a daj sa vyšetriť znova. Neviem odpovedať na otázku či na to má právo tento lekár, to je skôr otázka na právnika.

nafka0483
17. dec 2021

@ducho30 To si zas ty? Ak nie, tak tu si vo fore pohladaj podobneho panka, ktory riesi epilepsiu, a podla neho neferove konanie lekarky a odobratie vodicaku 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

tomas115
17. dec 2021

Ano je to standardny postup. Vodicak ti vratia ak budes 1 rok bez zachvatu.

zooeynka
17. dec 2021

@ducho30 otazka je, ci by si riskol ze sa ti zopakuje situacia a odpadnes v aute za jazdy....ako to asi dopadne?

lilope
17. dec 2021

@zooeynka podľa opisu on ale epilepsiu nemá a diagnostikoval mu to neodborný lekár na základe jedného bezvedomia. Do bezvedomia môže človek upadnúť z xy iných dôvodov, bezvedomie nemá nič spoločné s epilepsiou.

nina004
17. dec 2021

@ducho30 Áno je to bežný postup. Väčšinou sa vodičák vráti po roku ak budeš mať negat.výsledky a bez záchvatu. Stretla som sa z dvoma takými prípadmi,kde nebola stanovená dg epilepsie a obaja čakali rok na vodičák.

janinah
17. dec 2021

Bránila by som sa hoc aj s právnikom.dg nie je dokázaná a poznám epileptika so záchvatmi a veselo si šoféruje

maciatkolulu
17. dec 2021

@janinah nezodpovedný človek, vrcholné...

janinah
17. dec 2021

@maciatkolulu vozí v aute vlastne dieťa.tak k tomu už nemám slov

maciatkolulu
17. dec 2021

@janinah...... Viem pochopiť, že je to ťažké a nepohodlné bez auta, ale toto je cez

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ducho30
autor
17. dec 2021

@viestta a vsetci ostatni, ja som uplne niekto iny, aj ked som cital Potkanove forum. Ja nechcem s nicim vybabrat a byt pre niekoho nebezpecny, ja len nechcem prist o vodicak, ktory k praci na 100% potrebujem len kvoli nejakej domnienke lekara bez potvrdenia po siedmich negativnych vysetreniach. Takze ak mam epilepsiu, nech to lekar potvrdi a predpise mi liecbu, ak nemam ziadne pozitivne vysetrenie a nedal mi ani lieky, preco mi hned na policiu podava navrh na pozastavenie vodicaku, bez dokazu, ved to je chore. Jeho netrapi ze ja mozem prist o pracu kvoli jeho domnienke bez hocijakeho potvrdenia hociktorym so siedmich vysetreni? Ak sa niekto vyzna v problematike, rad by som vedel ci sa da proti tomuto rozhodnutiu odvolat, kedze ako pise Lilope, diagnoza moze byt stanovena len na zaklade nezvratnych dokazov, nie len tak ze niekto si nieco mysli a zda sa mu nieco.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ducho30
autor
17. dec 2021

@viestta tak to je uplne vynikajuci system. Najskor cloveka odsudit, urcit mu diagnozu na zaklade domnienok, bez dokazov, zobrat vodicak a potom nech sa clovek obhajuje, beha po doktoroch a trpi.

bolarazjedna
17. dec 2021

@ducho30 samozrejme bez tvojich zdravotných záznamov ťažko sa k tomu vyjadriť, ale predpokladám, že za ten týždeň ta videl neurológ, keďže si bol prijatý pre poruchu vedomia. Pokiaľ nebola preukázaná jednoznačná príčina, prečo si bol v bezvedomí - napr hyperglykemia, tak epilepsia sa nevylučuje a postup, že ti odobrali vodiča je správny. Je super, ze EEG si mal negatívne, ale EEG je iba podporujúca vyšetrovacia metóda, tým nevieš vylúčiť epilepsiu na 100percent. Človek bez epilepsie môže mať ojedinele epileptiformne výboje a taktiež clovek s epilepsiou môže mať úplne negatívny EEG výsledok. CT a MR vyšetrenia tiež nevylucia epilepsiu, vylúčia jeho sekundárnu príčinu - napr tumor na mozgu, ktorý to môže vyvolať. Ale väčšina epilepsii je geneticky podmienená, v takom prípade MR je často úplne negatívne, a veľakrát sa objavuje 1.zachvat až v dospelosti. Práve tá dezorientacia po záchvate je typická pre epilepsiu. Nie vždy musí dôjsť k pohryzeniu jazyka ci pomoceniu pritom, taktiež nie vždy musia byť prítomné kŕče tela - predpokladám ale, že si bol sam a nikto ta nevidel? Akákoľvek porucha vedomia teda (pokiaľ to nebol jednoduchý kolaps resp sa nenašla príčina), ktorá je podozrivá z epilepsie, je indikáciou k odobratie vodičaku. Možno to príde kruté, ale ak by sa to hocikedy stalo za volantom, ohrozuje seba aj okoloidúcich. To ti žiadny lekár nezoberie na vlastné triko. Takže, po roku pôjdeš k neurológ ovi, podpise čestné prehlásenie, že si záchvat nemal za uplynulý rok a keďže si mal výsledky EEG a MR v poriadku, vodiča ti bude vrátený.

bolarazjedna
17. dec 2021

@ducho30 a to není nezmysel, je na to zákon. Takže lekár plní iba svoju zákonnú povinnosť, tým ze nahlási, že dočasne nie si spôsobilý šoférovať.
Po jednom - aj dokazanom - epileptickom záchvate sa lieky na epilepsiu ne predpisujú. Iba ak sa to zopakuje (ak máš aj lieky, epileptickym záchvatov môže dôjsť aj napriek tomu, ide o to, aby sa znížila frekvencia, samozrejme, je veľká časť pacientov bez záchvatu s liečbou). Samozrejme, ak je tam jednoznačný predpoklad, že záchvat sa bude opakovať, napr tumor mozgu, tak lieky sa dajú už po prvom záchvate.

Takze darmo sa rozčuľujes, ja viem, že v dnešnej dobe je ťažké bez auta, ale treba hľadať iný spôsob dopravy do práce, ak sa nedá, tak ísť na PN. Ak si vodič z povolania, tak šoférovať profesionálne aj tak roky nebudeš môcť, po roku ti vrátia vodiča iba na osobné účely.

kacena4
17. dec 2021

nevidim tvoje lekarske spravy ale dr. ma povinnost to nahlasit ak uzna za vhodne. t.j. predpokladam ze tam diagnoza je

cabby88
17. dec 2021

ako pubertacka,priblizne 17rocna som sla do skoly s kamaratkou popri ceste,ked pri nas prudko zastalo auto,potom sa rozbehlo a skackavo pomaly pokracovalo v jazde.Kedze chovanie vodica bolo divne a nebezpecne,s kamoskou sme pristupili k okienku vodica,kde sme uvideli zenu,ktora dostala zrovna epilepticky zachvat.S pomocou okoloiducej zeny sme auto zabrzdili a vodicke zabezpecili ako take bezpecie pocas zachvatu a zavolali sanitku.Privolany zachranar vodicku spoznal,bola to pani ktorej bol uz vodicak kvoli epilepsii odobraty,a nebol to ani jej prvy zachvat za volantom.Chvalabohu ze citila ze to na nu prichadza a stihla ako tak zareagovat,teda nestalo sa nic vazne.Presne kvoli takymto pripadom mi pride odobratie vodicaku aj pri podozreni na epilepsiu spravne...

zesaw
12. sep 2022

neviete prosím aký je postup pri odobratí vodičáku: manžel mal epileptický záchvat, v nemocnici mu iba povedali, že mu odoberú vodičák (nemá o tom v záznamoch, ktoré dostal, nič napísané), keď ho ale prepúšťali, vodičský preukaz mu vydali...to mu príde z polície list, aby vodičák odovzdal alebo aký je postup? či keď mu vodičák pri prepúšťaní spolu s ostatnými dokladmi dali, tak mu ho neodoberú vôbec?

lufusa
18. okt 2022

Ahoj, manžel mal epi záchvat, odviezla ho RZP, priamo z urgentu z nemocnice išlo oznámenie na ORPZ, keďže to bol naozaj epi záchvat. Vodičák nevezmú ihneď " z ruky" samozrejme, je to dlhodobý proces, kým oň naozaj príde.

kusimo
30. mar 2023

@ducho30 ahoj Ducho, smiem sa spýtať, ako si nakoniec dopadol a či ti vodičský zobrali? Momentálne riešim presne takú istú situáciu.

inso
6. máj 2023

@kusimo a ty ako ak mozem vediet? Riesim presne to iste bohuzial

kusimo
6. máj 2023

@inso Dopravný inšpektorát mi poslal oznámenie o začatí konania, zatiaľ nevydali rozhodnutie. Obávam sa, že to už každú chvíľu príde. Môžem sa spýtať, čo sa ti stalo a aký to malo priebeh?

inso
6. máj 2023

@kusimo tak zatial jazdis normalne?? V robote som mal tazky tyzden a nakoniec aj den ani som sa nestihol najest ani vodu som nemal, ani kvapku..poobede okolo 3 som klacal a ako som sa postavil odkvecol som, kolega sa zlakol tak zavolal sanitku, to uz som bol v pohode, v nemocnici vsetky testy v poriadku a po 3 hodinach som odisiel, a povedali mi ze vodicak min. rok nebudem mat..

kusimo
6. máj 2023

@inso tak to je dosť zaujímavé, a bol si dlho v bezvedomí a mal si tras ako pri epi záchvate? Ja zatiaľ jazdím normálne, ale už každú chvíľu čakám, že si ma Dopravný inšpektorát predvolá. Ja som odpadla v kabinke na toalete, bola som asi 15min v bezvedomí, ale nikto ma pri tom nevidel a nevie popísať priebeh.

inso
6. máj 2023

@kusimo ja som bol ze vraj tak max. tri minuty mimo a ruky ze mi skakali, triasli sa..a kedy sa ti to stalo? To si potom isla sama k doktorke pre istotu ci ako?

viestta
6. máj 2023

@kusimo @inso chlapci, vy nemate strach? Ked nie o seba a svojich blizkych, nebojite sa, ze niekto nevinny na vas doplati? Aj ten co na krizovatke v Kosiciach zramoval chodcov na prechode a dve panie skoncili na cintorine mal vraj epilepticky zachvat.