Dve priezviska pre dieťa

laurinq
17. máj 2015

Ahojte, neviem či to tu už bolo, každopádne som nenašla diskusiu, ktorá by sa toho presne týkala, preto sa pýtam toutou cestou.
Keď sa s priateľom vezmeme, plánujem si vziať aj ja jeho meno, aj on moje. S tým, že by sme mali poradie rovnaké, príklad; volám sa Jana Nováková, on Jozef Kováč, teda ja by som bola Jana Kováčová Nováková a on Jozef Kováč Novák. Aby boli iniciálky proste v rovnakom poradí.
A to isté by sme chceli aj pre naše deti s tým, že by nemali žiadne koncovky -ová a pod (ani ja už nemám koncovku).
Chceli by sme proste, aby sa naše deti sa volali rovnako ako my, a chceme si ponechať obe mená z dôvodu oboch našich rodín.
Máte s tým nejaké skúsenosti? Hlavne čo sa týka detí, lebo neviem, či nemajú úrady s tým problém, alebo podobne.
Ďakujem.

pribinak
17. máj 2015

Kym sa prvacik podpise na vykres jozef kovac novak, tak sa upise k smeti, pride mi to take dost zbytocne, dve priezviska a dobry terc na srandu a vtipy pre ostatne deti

slniecko77
17. máj 2015

..vy mozete mat dve priezviska, zakon vsak hovori, ze dieta moze mat len jedno priezvisko. A tiez nie je problem, aby dieta malo priezvisko bez pripony -ova.

laurinq
autor
17. máj 2015

@pribinak Plánujeme tak, aby aj ja ked sa budem podpisovať, by to bolo takto napr. Laura K. Novák, a že by to tak praktikovali aj deti a rozhodli sa samy čo budú viac používať, že by mali len oficiálne v papieroch tie dve mená a stredné by písali len ako iniciálu.
A čo sa týka posmeškov detí, tomu celkom nerozumiem🙂 nech sa kľudne podpíše Janka K. Novák. Navyše máme obaja celkom krátke priezviska, bez koncoviek, tak v tom nevidím problém

laurinq
autor
17. máj 2015

Takže dieťa dve priezviska podľa zákona mať nemôže? Neexistujú nejaké výnimky? @slniecko77

slniecko77
17. máj 2015

@laurinq pokial viem tak nie..jedine ak by si mala za manzela cudzinca, tak moze mat viac priezvisk, ale pokial viem tak ti ho na slovenskej matrike nezapisu
Tu si to mozes nastudovat: http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-300#f5356044
Mena moze mat dieta podla zakona tri 🙂

marinablue
17. máj 2015

Podla mna najlepsie urobis ked sa opytas tetusiek na matrike. Lebo neviem ako teraz, ale ked sme sa my brali, tak na matrike nechceli ani pocut a nejakom krateni koncovky - ova a to napriek tomu, ze moje priezvisko ma teraz na konci kopu samohlások a len jednu spoluhlasku " v". Ako dovod uviedli, ze ked sme obaja Slovaci, musíme si to pisat pekne po slovensky. A dalsi problem je, ze zijeme striedavo v zahranici a nasmu synovi obcas napisu priezvisko aj s koncovkou -ova, lebo ved tak sa vola predsa jeho matka 😀

1ivanka1
17. máj 2015

och, naco vsetko komplikovat.....

slniecko77
17. máj 2015

@laurinq skus sa spytat na Matrike, ale tety ta budu urcite odhovarat, lebo je pre nich jednoduchsie to robit standardne..vid vyssie prispevok od marinablue. Pritom priezvisko bez pripony -ova vobec nie je problem. Najlepsie si je nastudovat zakon a potom to na tety vyrukovat.
A vobec nechapem preco niekto komentuje tvoje/vase rozhodnutie...typicky slovensky problem, vsetko okomentovat, ale nenapisat nic k veci 😅 Zi a nechaj zit!

marbalulka
17. máj 2015

mam kamaratky, ktore vydajom prijali muzove meno (aj bez koncovky -ova) a nechali si aj svoje dievcenske (s -ova). ale dieta musi mat jedno priezvisko, zvacsa muzove, moze aj zenino, ale nie obe. nemam nic proti tomu, ak si zeny davaju bez pripony, ale k niektorym priezviskam to vyslovene nepasuje. Katarina Skrúcaný nie. Katarína Marko Augustin takisto. U nas to (s najvacsou pravdepodobnostou) mozne nie je, to si zrejme mozu dovolit len Jolie-Pitt. 😅

laurinq
autor
17. máj 2015

@marinablue no ja som si dala koncovku asi pred dvoma rokmi na matrike preč, nemám ani typické slovenské a keď si vezmem jeho, tak ho chcem bez koncovky takisto, ale je mi jasné, že tu je už naozaj problém so všetkým.. o Česku a Svk inak neviem o žiadnej krajine ktorá by tie koncovky mala, je to aj v zahraničí dosť mätúce podľa mňa..

laurinq
autor
17. máj 2015

@slniecko77 ďakujem, tiež by som potrebovala skôr názory z praxe, ako odhováranie ma :D
No neviem, teraz rozmýšľam nad tým, ak budem mať aj ja aj manžel priezviská dve tak sa bude musieť automaticky prenášať na dieťa, alebo?
Lebo by to bolo v opačnom prípade brané, akoby sa dieťaťu dávalo meno moje za slobodna...

laurinq
autor
17. máj 2015

práve čítam v tom zákone:
(2) Povolenie na zmenu priezviska nie je potrebné, ak ide o zmenu priezviska b) po nadobudnutí plnoletosti spočívajúcu v používaní len jedného z dvoch alebo viac priezvisk,
teda chápem to tak, že dieťa môže mať dve priezviská a po nadobnutí plnosletosti ak bude chcieť, tak si ho zmeniť môže teda si vybrať ktoré z nich bude používať, nie?

marinablue
17. máj 2015

@laurinq Na ja uz som si za tie roky na svoje priezvisko zvykla takze uz ho skracovat nebudem. Len skoda ze vtedy to ta zlata pani matrikarka nebola ochotna urobit. Teraz uz by som to nemenila, velmi si cenim svoj cas a kvôli tomu obiehat vsetky urady a menit vsetky doklady sebe aj detom sa mi nechce. A to ze moje deti maju obcas "problem " ze im niekto v cudzine popletie priezvisko je uz pre nas tiez taka bezna vec, ze sa len nad tym pousmejeme a ideme dalej 🙂 Ty to robis dobre, ze sa na to pripravujes a riesis veci dopredu 😉

bubula_007
17. máj 2015

@laurinq ak mas možnosť, behni na matriku sa popýtať, lebo tu budú len zabŕdať do teba. Aj tak ti to vysvetlia najlepšie tam. 😉

mia265
17. máj 2015

@laurinq Ja mám tiež priezvisko bez ová a síce ľudia si zvykli,ale aj tak kukajú,že "ako? ..... Ako sa to píše?" a pritom nemám v priezvisku žiadnu čudnú hlásku 😀

bajana
17. máj 2015

@laurinq u slovanských národov je iný tvar pre mužské/ženské priezvisko úplne bežný a typický...odlišuje nás to od iných skupín a je to dané historicky...

luslus
17. máj 2015

moj muz ma priezvisko, ktore sa sklada z 2 slov. ja mam po svadbe take ako on, bez ova, a tak isto aj nasa dcera. manzel je ale cudzinec

gita17
17. máj 2015

a ked toto iste urobia aj tvoje deti, tak vnucata budu mat priezviska 4? 🙂 🙂

laurinq
autor
17. máj 2015

@mia265 no mne teraz na vysokej hovoria keď robia prezenčku "pane Wesserle?" sa dívam, veď ja som slečna!:D
A to chodím do ČR a vidia priezvisko bez koncovky tak automaticky som mužského pohlavia 😀

@marinablue ja som chcela neutrálne priezvisko už dlho a je to aj kratšie, potom aj moja sestra, mama je teraz jediná s koncovkou -ová, keďže sa jej tie doklady nechcelo meniť hah 😀
ja mám priezvisko že to robí problém každému ako s výslovnosťou, tak aj s napísaním ho, to už je bežná vec, pokiaľ má človek v priezvisku nezvyčajné písmeno ako je W už je to automaticky problém 😀
áno, chcela som vedieť len či nemá s tým niekto skúsenosť a podobne🙂 na všetko treba radšej myslieť dopredu, aby som potom nemala zbytočne opletačky keď bude neskoro. Lepšie mať vopred s čím vyrukovať, no nie? 🙂

@bubula_007 áno, pôjdem asi tam, dúfam že budú tety ústretové 😀

slniecko77
17. máj 2015

@laurinq viem, ze kamoska chcela dve priezviska pre dcerku, po sebe aj partnerovi - nie su zobrati. Na matrike jej to zatrhli, vraj to nie je mozne. Kedze ma partnera cudzinca, dieta sa nenarodilo na Slovensku, tak ma dve priezviska v zahranicnom rodnom liste, ktory pouzivaju, lebo neziju na SVK, ale na slovenskom rodnom liste ma len jedno priezvisko.
Preto si to poriadne nastuduj nech sa mozes pred tetami obhanat paragrafmi, lebo fakt neradi robia "nadpracu". Popripade si nechaj znenie zakona vylozit od nejakeho pravnika, aj na MK ich je dost..snad ti dievcata poradia 🙂 nenechaj sa odradit a chod si za svojim cielom..

slniecko77
17. máj 2015

@bajana to nie je uplna pravda...chorvati nemaju priponu -ova a ani poliaci, tych slovanskych narodov je viac 😉

laurinq
autor
17. máj 2015

@slniecko77 niekedy mám pocit, že je so všetkým problém len na Svk :D
Jasné, a lepšie tam prísť a povedať všetko čo mám naštudované, nech nemusia si myslieť že chcem od nich aby všetko zisťovali, snáď aspoň to ich dotlačí k miernej prívetivosti 😅

luslus
17. máj 2015

@laurinq pozeram, ze si zo Ziliny...tak vela stastia na matrike, tam tie tety asi fakt nic nevedia :D

slniecko77
17. máj 2015

@luslus ale aj tam sa s tetami da, len treba byt pripraveny 😉 mna tiez presviedcali, ze nie je pekne mat v sobasnom liste napisane, ze podla toho a toho zakona sa meni priezvisko na "bez -ova" 😀 nechcelo sa im vytlacat dva sobasne listy a prplat sa s tym 😅

tomiholjubavi
17. máj 2015

ja mam svoje stare priezvisko bez ova, lebo mame zahranicne korene a znelo to ako past na oko, tak som si to dala odtial prec. staci ti k tomu jednoduchy formular, vybavia to raz dva a nic nekomplikuju. napises ziadost a oni ti musia dat novy rodny list. Tam uz budes mat priezvisko bez ova. s tym potom pojdes na policiu a vydaju ti nove doklady.
potom, ked som sa vydavala, tak som si nechala svoje priezvisko + zobrala muzove. on je chorvat a tu -ova nedavaju, takze ho nemam nikde. manzel si samozrejme nechal len svoje meno. neni to miestna tradicia, aby si muz bral zenine priezvisko.. a bol by asi jediny na celom balkane 😀
ked sa budete brat, tak sa pojdete nahlasit na matriku, tam sa vas bude teta pytat, ake priezvisko chces ty, ake on a ake pre vase dieti. vtedy nahlasite jedno, druhe aj tretie.
vase dieta moze mat aj dve priezviska. my sme sice o tom neuvazovali, ale segra ma spoluziacku, ktora mala za slobodna priezviska aj po mame aj po otcovi. ale ked sa vydala, nenechala si ani jedno z nich a zobrala si len muzove. ale mozne na slovensku to je.

bajana
17. máj 2015

@slniecko77 nepísala som o prípone -ova a Poliaci iný tvar majú (netvrdím, že všetci), Chorváti nie, to máš pravdu

slniecko77
17. máj 2015

@bajana napisala si iny tvar pre muzske a zenske priezvisko - tak som pod tym rozumela, ze sa bavime o pripone -ova 😉

tomiholjubavi
17. máj 2015

@bajana nie, z byvalej juhoslavie ani jeden narod nema ova...ani chorvati, slovinci, bosanci, srbi, macedonci, cernohorci...zo slovanskych narodov viem isto, ze rusi, ukrajinci a bulhari pridavaju k zenskym priezviskam -A..napr. karenin, karenina. alebo ak je ten tvar podobny pridavnemu menu, tak ho zmenia do zenskeho rodu - ščerbackij - ščerbackaja... a ak je neutralne, tak ho nemenia vobec ..napr. bulba - bulba
ale to s tym ova mame len my a česi

luslus
17. máj 2015

@slniecko77 mne povedali, ze sa to da jedine ked si zmenim narodnost. tak som musela este vypisovat jeden papier kde som si dala inu narodnost. az potom som sa dozvedela, ze to ide aj bez zmeny :D

slniecko77
17. máj 2015

@laurinq v Spanielsku dieta automaticky dostava priezvisko po mame aj otcovi, podla mna je to pekna tradicia, vsak dieta je predsa oboch rodicov 😉 na Slovensku v tomto vladne stale patriarchat..