Ahojte. S priatelom som v dlhoročnom vzťahu a za ten čas kupil byt a do dôchdku ho bude mať splatený. Obaja sme v predôchodkovom veku. Chce mi dať doživotné právo užívania, ak sa o neho postarám. Bojím sa ale jeho dcer, s ktorými su velmi zlé vzťahy. Ze vraj môže dať podmienku pri uvalení ťarchy na byt v podobe doživotného užívania že dcery maju právo užívať byt a manipulovať s ním až po mojej smrti? Bojim sa toho že by boli schopne mi tam dať aj nejakého asocialneho najomnika, len aby ma odtial vyštvali.
A nemôže ti odkázať časť bytu v zavete ak sa o neho postarás? Určite by som hľadala už teraz kam pôjdem ak sa partner pominie a odkladala si peniaze. Doživotne užívanie je len také chlacholenie, lebo následný majiteľ keď ta bude chcieť vystavať tak to urobí
Je to velmi nefer voci tebe od neho.
@sasa1310 nie nepostarala ak kvoli tej starostlivosti skonci potom na ulici, nech si zarobi na svoje byvanie radsej potom ak on to nechce riesit tak aby mali obaja istotu
@dilarana ale ak byt financoval on, tak je logické, že ho chce nechať svojim deťom. To, že ty s nimi nemáš dobrý vzťah, nič nemení na fakte, že sú to jeho deti. A čo tak odkúpiť polovičný podiel od neho? Hoci stále budeš potom spoluvlastník s jeho deťmi a budeš sa s nimi dohadovať, kto koho vyplatí. Za mňa ideálne riešiť vopred svoje bývanie.
@mamina7070 prečo by mala skončiť na ulici? Snáď ma v preddôchodkovom veku svoju nehnuteľnosť. Či čo chce, že si nájde priateľa a rovno bude dediť?
@mamina7070 prečo by to bolo nefér? On financoval nehnuteľnosť. Ona je iba priateľka, napriek tomu je ochotný dať jej doživotné právo. A prečo by mala skončiť na ulici? Ak má preddôchodkový vek, tak mala pár desaťročí na to, aby si bývanie vyriešila. Je nefér, že ona čaká, že niekto sa o jej bývanie do smrti postará.
@sasa1310 no ja neviem, opatrovat niekoho v ktovie akom stave a potom si len zbalit igelitky a zavriet za sebou dvere… tak nech ju dcerenky aspon platia ako opatrovatelku 🤷♀️ ona tu povinnost nema, na rozdiel od deti…
@dilarana a ty mas zabezpecene svoje byvanie? Ci sa len spoliehas na priatela? Ak mas svoje, tak problem vyrieseny, ked pride k starostlivosti tak tiez podla zakona tak ako s dedicstvom a hotovo.
Ak nemas svoje, tak cim skor si ho zabezpecit (alebo teda nejaku inu variantu), lebo na tento dom nemas a nebudes mat narok. Len dufam, ze si donho neinvestovala svoje celozivotne uspory…
@sasa1310 Ano mám samozrejme ale jedinou chybou bolo že sme sa nezobrali hned. Dcery su bez práce a otcovi nepomohli nikty z ničím. Ja som tu roky žila sama lebo pracuje v zahraničí a nepoznala klasický normálny vzťah , skôr vytvárala jemu zázemie, aby bol spokojný. Dcery su uz dospelé a ten zlý vzťah je preto, lebo vidím ich charakter nielen voči mne ale aj voči otcovi. Ide mi skôr o právnu radu.
@melanta nefer je ze ho ma opatrovat ak je teda len priatelka bez akyhkolvek narokov tak potom nech jej on za opatrovanie plati
alebo nech ho opatruju dcery
Chce odkazat svoj majetok ludom, ktori sa on nezaujimaju a tebe odkaze "problemy" v podobe dozivotneho prava uzivania nehnutelnosti a este ho mas za to opatrovat? Mas 2 moznosti svadbu alebo ho posli do riti. Ako ti baby napisali..starat sa o niekoho ktovie kolko rokov a ktovie akom stave nato aby si si zbalila svojich par veci do igelitky a sla, lebo jeho deti budu robit problemy. Stoji ti to za to?
Moj otec si tym presiel. S partnerkou zil v jej byte az do jej smrti, postaral sa o nu az do konca, byt jej kompletne vynovil, zariadil. Hoci mal pravo dozit v tom byte, synovia mu robili take problemy, ze odtial odisiel ☹. Tak to proste byva.. Autorka, trvaj na svadbe, nech takto nedopadnes..
doživotné právo je formulka, urobia ti tak peklo že odídeš sama
osobne pokial si dala prachy do bytu tak nech napíšem polku na teba
alebo uprimne asi by som si kupila svoj byt, jeho nastahovala a bolo by - nemusela by si sa s nikmy natahovat , nikto ta vyhadzovat, dcerenky by dedili len to je na učtoch
@sasa1310 tak ocividne aj panko rata s tym, ze ta starostlivost bude potrebna, kedze pravo dozivotneho uzivania podmienuje prave tou starostlivostou o svoju osobu 🤷♀️ a zaujimave, ze od vlastnych deti nic take nechce…
@dilarana podakovala by som sa mu za tuto ponuku a rovno mu povedala, ze s tou starostlivostou nech sa na teba nespolieha. Koniec koncov, sama uz nemas 20 rokov, bohvie ako na tom budes zdravotne a fyzicky ty sama, slubovat taketo nieco proste nemozes.
aj ked sa vydáš ked je byt pred svadbou treba papierovačky poriešit , pretože čo je pred svadbou jeho je jeho stále
@sara07 ale keby on zomrel ako prvy, tak ona bude dedit. Sice aj dcery, ale nemohli by s bytom manipulovat bez nej.
Nebude dediť nič v prvej skupine sú deti a žena a ONI nie sú vzatý kedykoľvek ju môže vyhodiť takže nič nededí nie je to pravda. Ak by to bola pravda tak sa nepýta či bude dediť.
@alickapusinka samozrejme musia byt manzelia, ved o tom pisem.
@sasa1310 Práveže nevykašlal. Nechal im aj ich matke dom len problem že bývalá žena dom rozflakala a dcery sa rýchlo naučili matkinmu štýlu života žiť pokial možno bez práce . Presne vedia načo maju zo zákona nárok ale že zo zákona maju aj povinnosť sa o rodiča postarať tento fakt neakceptuju. Bol aj dlhodobo v nemocnici a ani raz ho nenavštivili. Ako toto je morálny aspekt. Zaujímalo ma či s tým uvalením ťarchy doživotného užívania sa dá uvaliť aj podmienka či dedičky môžu manipulovať s týmto nadobudnutým majetkom až po mojej smrti. Či je nejako chránený aj ten čo je na nehnutelnosti na dožitie, či to nie je blud
@la_dolce_vita Ano v prípade ak by nebol spísaný závet o ktorom by som ani nemusela vedieť. Nechce aby som som figurovala na liste vlastnictva
@dilarana nie neda sa obmedzit pravo nakladat so svojim majetko
pre jeho dcery aj ked tam budes mat pravo dozivotneho uzivania
Dotlač ho do svadby nič iné ti neostáva ako priateľka nemáš na nič nárok aj keď ste dlhodobo spolu, po jeho smrti ostaneš na ulici lebo ťa odtiaľ vyštvú
@dilarana dozivotne pravo uzivania je naozaj len o uzivani danej nehnutelnosti, majitel ten byt moze kludne predat aj s tarchou (ak najde kupcu), prenajat, vodit si tam navstevy a uzivat ho tiez…