Doživotné právo

dilarana
16. dec 2023

Ahojte. Mam dlhoročný vztah, obaja mame 58 rokov a priateľ ma požiadal o ruku. Je rozvedený, žene nechal dom a pred 4 rokmi si zobral hypoteku na byt. Pracuje v zahraniči čiže taký online vztah, až do dochodku. V byte ak by sa mu niečo stale môžem dožiť a vlastnici by boli jeho dve dcery, planoval to pre ne. Ja ale že manželstvo onáša nielen povinnosti ale aj istoty. Postarať sa o manžela v čase choroby mi pride ako prirodzená povinnost. V takomto pripade nemali by to byť buduce dedičky a načo sa vydávať?

0silvia0
16. dec 2023

@dilarana ty byvas v jeho byte? Ci byvas vo svojom? A aka je vlastne tvoja otazka? Kto sa ma starat o manzela v pripade choroby, ci ci sa mas vobec vydavat?

macekovam
16. dec 2023

a to ze tam mozes dozit mas aj na papieri? v okoli sa z jednej krasnej dievciny stala troska a alkohololicka lebo doverovala priatelovi.. vzali pozicku.. neboli manzelia.. on nahle zomrel a vsetko zdedila jeho dcera.. ona vrazila do domu kopec svojich uspor.. ale kedze to nie je na papieri mala smolu.. a tak teraz pije ako duha.. chúďa...

suzitok
16. dec 2023

Doživotné pravo ak mas právoplatne spisane, tak ano, ostavas byvat, ale ak sa priateľovi nieco stane, tak nehnuteľnost dedia iba jeho deti, stym, ze tam budú mat teba "na krku"..potom je otazne, ako budu s tebou zaobchádzať, lebo ak zle, tak dokazovanie tychto veci je na tvojej strane a je to spor na dlhe roky poväčšine...xkrat to bolo aj v tv, ze odpájali majitelia elektriku, alebo vypli kurenie a potom sa tvarili, ze iba zabudli na uhradu faktury a bolo to omylom...atd, atd....a keby si sa stala manzelkou, aj tak nededis automaticky vsetko, iba cast...

lindous
16. dec 2023

Mne by prišla ako prirodzená povinnosť postarať sa (vramci svojich možností a síl) o človeka, ktorého ľúbim, aj keby sme neboli manželia… ideálne tak, aby sa zapojili všetci, to že budete svoji nemusí znamenať, že dcéry od toho automaticky dajú ruky preč, rovnako ako to neznamená, že sa postarajú, ak nebudete manželia… to záleží od ich povahy a vzťahov

dilarana
autor
16. dec 2023

@0silvia0 Bývam vo vlastnom byte. Ked nemám mať práva ako manželka, tak ani povinnosti. Ak nadobudnutý majetok počas manželstva nema byť spoločný tak to nemá zmysel. Darovať dceram roky mojej samoty a o otca ani nezavadia nezaujímaju sa...pride mi to ako vypočítavosť

prasiatko30
16. dec 2023

@dilarana ako ja nechapem o co ide? Ty mas vlastny byt, v ktorom zijes. On ma vlastny byt, v ktorom zije a na ktory ma hypoteku. A ty uz teraz rozmyslas, ze ty jeho doopatrujes a za tu doopateru chces aspon dozivotne uzivanie bytu? A co ak ty budes potrebovat doopatrovanie skor ako on? Aj ty si na neho ochotna napisat dozivotne uzivanie bytu? Vsak ak ste si taki isti obaja, ze sa o seba postarate tak si to spiste navzajom, a dalej nebolo by skor dolezite byt schopni predat nehnutelnost a dostat sa do prijemneho zariadienia ak to bude naozaj potrebne???

vanilkovazmrzka
16. dec 2023

Asi som hlupa, ale manzelstvo by som uzatvarala pre lasku. A nie pre kalkul o pravach a povinnostiach.

melanta
16. dec 2023

@dilarana keď nemáš mať práva ako manželka, tak ani povinnosti? Že sa nehanbíš. Keď miluješ, neberieš starostlivosť o milovaného ako povinnosť. Píšeš o vypočítavosti partnerových detí. A ty si čo? Riešiť majetky to áno, ale starostlivosť už považuješ za povinnosť.

dilarana
autor
16. dec 2023

Mala som na mysli spoločne ndobudnutý majetok a nie to čo si kto nadobudol s inými partnermi

vroni
16. dec 2023

No, ale keď už budúceho manžela pochovavas, tak dedička predsa budeš aj ty. Na byt by si nemala nárok len v prípade rozvodu, dediť budeš (ak to nechcete špeciálne zmluvné riešiť)

dilarana
autor
16. dec 2023

@melanta Je veľa pribehov okolo mňa, ako dopadli ženy čo sa postarali, tak nečudo že sa chcem chránit

dilarana
autor
16. dec 2023

@vroni Priatel pri zakladaní hypoteky všetko dal na svoje meno. Čo je prirodzené, ale časom ako som spoznávala charakter jeho dcer, tak sa pýtam či roky samoty a nepoznanie bežného partnerskeho života im nemám dať na zlatom podnose

0silvia0
16. dec 2023

@dilarana ake roky samoty? Tvoje roky samoty? Ved ty si si vybrala tento vztah na dialku, koho chces trestat za svoj vyber?

tttbb
16. dec 2023

V 58 riesit tieto veci ked obaja mate vlastne deti mi pride mimo.Ty si nechaj svoj byt a on nech si plati co chce. Cast penazi minajte spolu na spolocny zivot. Svadby a majetkove veci by som absolutne neriesil.

januska12323
16. dec 2023

Nejak nerozumiem aké roky samoty chceš dcéram darovať či čo. Máš svoj byt, ona má svoj, bývajte kde chcete a na svadbu sa vykašli.

la_dolce_vita
16. dec 2023

Ak budete manzelia, budes v pripade jeho smrti dedit aj ty. Jeho dcery nech su akekolvek nemozete opomenut. Ale aj opacne by dedil on. Toto je vhodne si osetrit este pocas zivota, ak sa dohodnete. Preco chces zit v jeho byte, ak mas svoj? Resp o co ti ide? Nejasne to vysvetlujes.

dilarana
autor
16. dec 2023

@la_dolce_vita Žiť spolu a zdielat všetky radosti a povinnosti spolu čo bude možné až na dôchodku a svoj byt som chcela prepisaťna svoje deti kedze som ho nadobudla s otcom

lukbe
16. dec 2023

@dilarana ved on chce urobiť to isté, čo ty, tiez chce dat svoj byt svojim dceram,tak ti trochu nerozumiem.

la_dolce_vita
16. dec 2023

@dilarana chapem, to je rozumne, ale zaroven by to mal urobit aj on. Chces sa natahovat s niekym a zit niekde, kde ta nechcu? To nestoji za to, ci?

mimirka32
16. dec 2023

@dilarana preco myslis, ze sa budes ty musiet starat o neho? Mozno sa on bude musiet starat o teba. Ved ste v rovnakom veku

dilarana
autor
16. dec 2023

@lukbe Nerozumieme sa. Po rozvode im aj ich matke nechal dom a teraz začal odznova so mnou. Keby sa nechal vyplatitť a kupil mensi byt ta nemám naň právo tak ani on na môj, lebo obaja sme to nadobudli spolu s inými partnermi

alex49
16. dec 2023

Tak ako on nemá právo na tvoj byt, tak áni ty na jeho. Po svadbe na teba môže prepísať časť bytu, dedila by si aj bez prepisu ako manželka. Nechápem čo riešiš.

syslik81
16. dec 2023

a no co tebe vlastne ide? ved byvaj si vo svojom byte a jeho majetok neries ... ak nieco nadobudnete ako manzelia bude to predsa v bsm .. akvobec daco nadobudnete .. ci si robis zalusk na jeho byt ? pises jak tatar

syslik81
16. dec 2023

btw na co by ti bolo dozivotne pravo na jeho byt? das aj ty jemu dozivotne na tvoj byt? alebo teda nech ten byt preda vyplati uver zvysok rozdeli dceram a ty si ho nastahuj k sebe ,,, ty do toho bytu nebudes davat peniaze a ani si neni odkazana tam byvat kedze tam nebude ani on .. on to moze dat do podnajmu a byt u tebe

0silvia0
16. dec 2023

@dilarana zoberte sa, predajte si svoje byty a kupte spolocny napolovicu. To uz bude vas spolocny majetok. Vtedy to bude fer. Ved ty si sa s byvalym muzom tiez nejako vysporiadala, on sa vysporiadal. Ja by som do toho byvale zavazky netahala.

lukbe
16. dec 2023

@dilarana áno,to je pravda, vlastne im už časť domu nechal a teba asi štve,ze im zase chce niečo dať. Asi si to treba vydiskutovat. Ja by som to riešila inak. Ak sa máte radi, kašlat na majetky, kazdy mate svoj byt, ak by sa niečo stalo, v ňom majte právo dožitia,každý vo svojom, ale to som ja. Prečo teraz riešiť deti, keď si môžete a musite riešiť ešte svoj život.

prasiatko30
16. dec 2023

Inaksie dobry napad - co je jeho to nech je spolocne a nie pre jeho deti, co je tvoje - to je tvoje a tvojich deti - dobre myslene

stanielka17
16. dec 2023

@dilarana Celkom nerozumiem tvojej otazke. Takze ty ides prepisat svoj byt na svoje deti, ale vadi ti, ze to iste chce urobit aj on?

prasiatko30
16. dec 2023
tttbb
16. dec 2023

@prasiatko30 Uplne bezne zenske myslenie. Co je tvoje to je nase a co je moje to je moje :D Machiavelizmus v praxi.

A co chces vlastne v 58cke nadobudat? V 58cke chcem uz akurat tak chodit po vyletoch, dovolenkach a mat vela sexu, urcite nie nadobudat veci. Tie uz snad budem mat vtedy nadobudnute :D