Dieťa s aspergerom - na čo má nárok od štátu?

bubuzu
19. apr 2021

Ahojte,potrebovala by som poradit.Mojmu milemu 4 rocnemu synovcovi bude asi diagnostikovany asperger. V jednej klasickej skolke ho uz odmietli a je mozne,ze ho odmietnu aj inde.Okrem vsetkych inych tazkosti,ktore asperger prinasa,je mozne,ze s nim bude musiet niekto ostat doma.Maju jeho rodicia narok na nejaku davku od statu,kt. im to aspon teraz ulahci?

jaga18
19. apr 2021

Máme aspergera, tu platí pomôž si sám, lebo nik iný ti v ničom nepomôže.
Nech skúsia požiadať do materskú do 6 rokov, nám neuznali, lebo sme ešte nemali potvrdenú diagnózu až v 8 rokoch.
Nech sa pripravia, že to bude ťažké, hlavne co sa školy týka.

kacena4
19. apr 2021

na vela narok nemaju asperger je realitvne "lahka" diagnoza, najma ak ma mentalnu uroven ok, ak sa s nim dobre pracuje beznu skolku zvlada, obcsa s odretymi usami ale zvlada, musi sa naucit adaptovat sa nakolko potom pojde do skoly a co potom?? ak bude prijaty do skolky a bude mat potvrdenu diagnozu nemozu ho len tak vyhodit nech idu cez cpppap a nech im spracuju na zaklade lekarskej správy zaver do skolky ako pracovat s dietatom popr. odporucanie a asistenta a dieta normalne funguje bude integrovany skolka na neho dostane xkrat viac penazi ako na bezne dieta

bubuzu
autor
19. apr 2021

@kacena4 dik za info,no on bol v skolke asi dve hodiny na skusku a potom im v podstate povedali,ze ho tam nechcu,kedze ma slaby ocny kontakt,nekomunikuje s nimi,len si tam tak je a nerobi nic,co od neho chcu (desiata,obliekanie...) ale jasne,ciel je pomoc mu si poradit v zivote co najlepsie,kolektiv a interakcie deti su dolezite

angel993
19. apr 2021

@bubuzu mojich známych syn tiež má a v škôlke sa správa presne tak ako si popísala. Hrá sa sám, maximálne so svojou mladšou sestrou, ktorá tam tiež chodí. Akurát už začal tolerovať ostatné deti, predtým pred nimi utekal. V jeseni nastupuje do školy, ide do normálnej základnej školy, ak bude treba, požiadajú o asistentku. Ale zas pamäť má chlapček výbornú, čítať vie od 4 rokov, všetko si pamätá.

luccija
19. apr 2021

@kacena4 myslím, že nemáš pravdu, ale nehadam sa.Sesta robí v škôlke deti s touto diagnózou posieľajú do špeciálnej škôlky tam vedia ako s nimi pracovať v bežnej len trpia obe strany.
@bubuzu možno predĺžený rodičovský ináč nič myslím...záleží aj ako na tom je.Nie všetci aspici sú rovnaki

zuzada29
19. apr 2021

my v rodine tiez mame taketoho chlapceka. v skolke bol samotar ale chodil tam. on je asperger s vysokym IQ. momentalne je uz tretiak v skole a tam chodi velmi rad, pani ucitelka si na neho zvykla aj deticky. este ma problem fyzicky so srdieckom, ze vela nevladze ale deti ho prijali takeho a da sa to. nehovorim ze to nebolo tazke ale treba skusat.

kacena4
19. apr 2021

@luccija mam aspergera preskakali sme si vselicim, aspik je funkny autizmus len sa treba naucit s nim zit a hlavne okolie, ucim aj v skole takze mam aj tuto skusenost, moj ma vysoke ig vela z nich ho ma, preco by mali byt v specke? aspici sa ucia z okolia ako sa spravat...

katka571990
27. jan 2022

Ahojte mamičky vedeli by ste my poradiť mam syna s Aspergenom, mame vysoké IQ na svoj vek 5r ovlada dosť vedci navštevujeme obyčajnú skolku uz od 2,5r pekne fungujeme .syn bude nastupovať do prvého ročníka chcela by som pre neho byt asistenta pretože väčšinou všetko robíme spolocne hlavne učenie atd.existuje niečo ako nadstavba v pedagogickej sfére,alebo Vs aby som to v podstate mala ľahšie a vedela snim ako mam pracovať.dakujem

extunc
11. sep 2023

@jaga18 ahoj, prosim, ake ste problemyv skole mali?