Dieťa narodené v zahraničí - dvojité občianstvo

majloid
7. feb 2024

Ahojte, mam dost kuriozny pripad. Narodilo sa mi dieta v zahranici v rozvojovej krajine pocas kovidu, po 2 rokoch (momentalne ma 2r a 8mesiacov) sa mi konecne podarilo vybavit slovensky rodny list a aj pas takze do 18 rokov bude mat dvojite obcianstvo. Este som ho na SK nezobral no chystam sa tento rok aj s celou rodinou. Moja otazka znie, ci musi byt poisteny v soc poistovni kedze nezijeme na SK? Doktora tiez mame v zahranici. Podarilo sa nam vybavit rodicovsky prispevok na SK ale teraz ked som ho skusal na dialku poistit v Dovere alebo v inej komercnej poistovni robia mi problemy, ze musi mat pediatra na SK. V krajine kde zijeme nie je povinne soc poistenie a ine poistenia su dost nevyhodne. Dakujem za rady

stellarstar
7. feb 2024

@majloid keď idete len na návštevu tak na čo poistenie? A keď nežijete na sk akotoze beriete soc pomoc z sk?

zuzkavladko
7. feb 2024

@majloid tiez sa syn narodil v zahranici a rodicovsky prispevok som poberala tam, kedze tam sme mali zdravotne aj socialne poistenie. Ako sa vam podarilo vybavit prispevok zo sk, ked tu nezijete?

syslik81
7. feb 2024

dieta nemoze byt poistene na sk pokial tam nezije a ma poistenie v inej krajine rovnako ako rodic... takze ak zije s vami ma poistenie tam ... neviem ako sa vam podarilo vybavit rodicovsky kedze podla mna ani na ten nemate narok ale ok - nepises aka krajina.. moja ma dvojite - anglicke a slovenske ... ked ideme na sk ma ehic karticku plus cestovne poistenie ale pripadne vysetrenia- zubar etc co nieje emergency si hradim sama ...

majloid
autor
7. feb 2024

@syslik81 zijem v rozvojovej krajine kde neexistuje povinne poistenie a ani materska alebo hocijake pridavky na dieta takze ani nema poistenie. Chceme ist na SK a potrebujem ho poistit, otazka je ci SK poistka alebo zahranicna s platnostou v EU

majloid
autor
7. feb 2024

@zuzkavladko lebo ma SK rodny list, trvalu adresu a vsetky nalezitosti ktore potrebuje k tomu. Ja som zamestnany na SK, platim vsetky odvody a som tiez poisteny. Preto mi to schvalili kedze zijeme v rozvojovej krajine kde nepoberame nic kedze to tu nefunguje

majloid
autor
7. feb 2024

@stellarstar lebo ak sa nieco stane na SK chcem ho mat poisteneho. A moja otazka stale znie ci musi byt poisteni v soc poistovni, ci je to niekde v zakone

stellarstar
8. feb 2024

@majloid nie ved nežije na SK ci? Ja žijem v zahraničí a ked idem na sk tiež nie som poistená na sk. V zahraničí kde som tam si platím zahraničné poistenie keby náhodou niečo ale na sk mi platí karta poistenca z krajiny kde žijem
Inak milujem takéto veci ze žena je v zahraničí ta nemá nárok na soc dávky ale ved som slovak využijem a odrbem štát 👍

syslik81
8. feb 2024

@majloid v tomto pripade poistenie niekede potrebuje a to niekdde je na sk ... kedze ty ako rodic tam poistenie a zamestnanie mas... ale otazne je ako je to s detmi ... pravdepodobne bude vedene ako samoplatca... kedze na sk sa fyzicky nezdrzuje a skolku etc bude mat v zahranici ... prave nedavno tu bola diskusia kde v takomto pripade vznikol dlh na poistovni-a nemaly lebo dievca si neplatilo odvody ...

vevesh
8. feb 2024

@syslik81 nie je poistenie deti zadarmo k rodicom na sk?

@majloid ak si ty poisteny na sk, tak dieta by malo ist zadarmo pod teba. Ale osetrenie budes mat len na sk. Ak potrebujes poistenie, ked pridete na navstevu na sk, tak potom komercne a to si musis dat urobit ponuku v slovenskych klasickych (nie zdravotnych) poistovniach. Nic z toho sa nevztahuje na osetrovanie v zahranici (okrem nudzovych pripadov v eu, ak budes mat europsku karticku poistenca, ktoru si na sk musis stale extra vyziadat🙄🙄🙄)

lienka.7
8. feb 2024

@majloid sociálne poistenie nie je povinné, povinné je zdravotne a to si zaplat komerčné.

fion22
8. feb 2024

@majloid ako si ty poistený? Pracuješ na Svk, to je jedno že tu nebývate, a platíš si soc a zdrav odvody na Svk? Ak áno tak žena na rodič.aj dieťa ba mali byť pod tebou, čiže poistené s tebou

majloid
autor
8. feb 2024

@fion22 ano som poisteny v Allianz na cestovne poistenie a firma mi plati socialku aj zdravotku.

annm81
8. feb 2024

Neviem ti dať kompletnú informáciu, tak aspoň čiastočne. Mala som takto poistené dieťa na Slovensku. Bolo to na krátke prechodné obdobie sťahovania sa medzi dvoma krajinami. Keďže to bolo pred pár rokmi, niečo sa mohlo zmeniť. Mať pediatra je nutná podmienka. Mám kamarátku lekárku, teda sme sa dohodli, že dieťa zaregistruje u seba. Dieťa tiež muselo mať registrovaný trvalý pobyt na Slovensku. Neviem či a za akých okolností poisťovňa zisťuje, kde je centrum záujmov dieťaťa. My sme ale mali veľkú výhodu v tom, že sme často prichádzali na Slovensko z krajiny EÚ a dieťa nemalo povinnosť chodiť do škôlky/školy, teda nik nemal ako zistiť, koľko času je reálne na SK a koľko inde.

Čo si treba uvedomiť, že poisťovňa ti preplatí len liečbu ma Slovensku a urgentnú liečbu v krajinach EÚ (tuším aspoň niektorá poisťovňa má aj pár neurgentných výnimiek, ale aj tto sa vzťahuje na EÚ). Má teda také poistenie pre vás vôbec nejaký zmysel? Jedine, ak časť roka trávievate na Slovensku, alebo...? V takýchto prípadoch býva najlepšie jednoducho si vybaviť komerčné zdravotné poistenie v tretej krajine.

Inak, keď spomínaš cestovné poistenie, to ti asi tiež nekryje liečbu v zahraničí, kde pobývaš dlhodobo, nie?

tundra
8. feb 2024

@annm81 Pri cestovnom poisteni,treba citat drobne pismenka😁.Moja skusenost:Pracoval som prvy rok v zahranici,uzatvoril cestovne poistenie,aj ked som mal zdr.poistenie v krajine,kde pracujem.Musel som navstivit nemocnicu,osetrenie stalo nieco cez 500Fr.Spoluucast som mal 2500Fr,tak som myslel,ze to preplati poistka z cestovneho poistenia.Velky omyl,pokial clovek pracuje v zahranici a ma tam zdr.poistenie,cestovne poistenie, tieto pripady nepreplaca!!!

majloid
autor
8. feb 2024

@annm81 dobre dakujem, ale ano kryje, Allianz mi preplaca vsetky naklady ci doktora alebo zubara uz roky, mam rocne cestovne poistenie

majloid
autor
8. feb 2024

@tundra Nuz ja mam zase opacne skusenosti s Allianz poistovnou, vsetky blociky od doktora alebo zubara nad 17Eur mi zatial vzdy preplatili, a som tam poisteny uz 5 rokov celorocne

majloid
autor
8. feb 2024

@stellarstar Sorry ale ako odrbavam stat? Dieta ma slovensky rodny list aj pas, trvale bydlisko..ja som zamestnany na SK, firma mi plati socialku aj zdravotku...na Urade socialnych veci mi potvrdili ze splnam vsetko aby som mohol poberat rodinne pridavky kedze v krajine kde byvam s malym nepoberam nic. Moje dieta ako slovensky obcan ma narok do 3 rokov na rodicovsky prispevok.

majloid
autor
8. feb 2024

@vevesh No je ale to plati iba ak je mama slovenska tak automaticky spada pod poistovnu mamy. No mama mojho syna nie je slovenka takze tam je problem. A komercne poistenie mi nechcu dat lebo ze nema zakonne poistenie..haluz no

tundra
8. feb 2024

@majloid ale si poisteny na SK,hradi ti to zamestnavatel,nie si zdr.poiseny v zahranici.

vevesh
8. feb 2024

@majloid ale ked ona nie je slovenka a ty ho chces poistit, a mas aktivne poistenie na sk, tak ti ho musia poistit pod teba🤨🤨🤨 My ako deti sme boli stale pod otcom poisteni- aj moje deti striedaju raz pod mnou, raz pod otcom podla ekonomickej aktivity a poistovne. Teoreticky komercne poistenie mozes poziadat zo zahranicnym pasom ako cudzinec- vtedy ta nemozu odmietnut.

majloid
autor
8. feb 2024

@tundra v zahranici mam celorocne cestovne poistenie od Allianz a som spokojny

stellarstar
8. feb 2024

@majloid to si predtym nepísala az potom tak ok

tundra
8. feb 2024

@majloid to je super,ze to funguje.Tu je citacia poistovne po mojom odvolani:
na základe Vášho odvolania bola Vaša poistná udalosť opätovne posúdená.
Ročné cestovné poistenie Europäische Reiseversicherung AG, poisťovňa z iného členského štátu sa riadi Všeobecnými poistnými podmienkami ročného cestovného poistenia ECP-VPP-R 2012 Europäische Reiseversicherung AG, poisťovňa z iného členského štátu.

Podľa čl. 39 je poistnou udalosťou úrazom podmienené zranenie, akútne ochorenie alebo úmrtie poisteného počas cesty v zahraničí. Ako zahraničie neplatí v žiadnom prípade Slovensko a krajina, v ktorej má poistený trvalé alebo prechodné bydlisko.

Na základe vyššie uvedených skutočností, by sme Vás chceli informovať, že poistenie, ktoré ste si u nás uzatvorili sa nevzťahuje na liečebné náklady v krajine v ktorej má poistený trvalé alebo prechodné bydlisko, preto Vám musíme s poľutovaním oznámiť, že na základe Vami predloženého tlačiva Hlásenie o poistnej udalosti, v ktorom uvádzate, že máte zdravotné poistenie vo Svajčiarsku, vo Vašom prípade poisťovni nevzniká povinnosť plnenia.

s pozdravom

vevesh
8. feb 2024

@majloid este raz- dieta moze ist pod otca ALEBO matku. Primarne pri slovenskom pare ide pod matku. Ale pri zmiesanom pare nieze moze- musi ist vo vasom pripade pod otca, ak ma byt poisteny na sk, na co ma aj pravo z titulu, ze je slovensky obcan a ma trvale bydlisko na sk.

annm81
8. feb 2024

@tundra Presne takto to štandatdne funguje s cestovným poistením. Podľa mňa autor neprečítal poriadne zmluvu a ak mu doteraz preplácali nejaké úkony, nikto sa jeho prípadom nezaoberal do hĺbky, aby zistili, že na Slovensku reálne nežije. Až nedajbože prídu nejaké väčšie vydavky a v poisťovni sa niekto pozrie na to, kedy vycestoval zo Slovenska, môžu mu zamietnuť plnenie a ešte aj pýtať už vyplatené plnenie späť.

tundra
8. feb 2024

@annm81 to poistenie sa volalo "Manualna praca"
predavali to ako teple rozky...bolo to v roku 2013.Samozrejme pri kupe som sa pytal na krytie a podmienky"toto si daj, je to super"bola to znama,ktora predavala roky cez Allianz a potom si otvorila svoju pobocku cez brookersku firmu.Ked prislo k poistnej udalosti,zrazu bol problem...Najhorsie na tom je,ze aj v pripade nehody s nasledkom smrti,by k poistnemu plneniu nedoslo.Takze tak...Cestovne poistenie som po tejto skusenosti zrusil.