Dedičstvo domu

anchela2929
7. feb 2022

Potrebujeme poradiť, existuje jeden dom ktorý vlastnil môj dedo a moja babka. V tom dome býval na hornom poschodí môj oco čiže ich syn z rodinou a na dolnom poschodí môj dedko a babka. Takto si nazivali cca30 rokov. Počas tejto doby sa moji starý rodičia rozhodli že to horné poschodie podarujú môjmu otcovi a tak sa aj stalo. Pred nedávnom nám dedko zomrel a prišlo narad dedičské konanie pretože okrem môjho otca mali ďalšie 5 deti. Všetci si podieli prenechali. Čo môže môj otec očakávať? Nepadlo ani slovo ako si to predstavujú či chcú dom predať a podieli vyplatiť no nič. Rodičia nemajú na vyplatenie otcovich súrodencov jedine riešenie je predaj domu. Chcem vedieť ako to teraz bude?

andreagartnerova
7. feb 2022

Čo si predstavovať, že pokiaľ nemá tvoj otec zvlášť súpisné číslo, vchod, hodiny na elektriku, atď má podiel každý vo všetkom, čiže súrodenci nemajú podiel iba v spodnej časti ale v celom dome. Možnosť - dostať dom do daru alebo vyplatiť súrodencov, alebo žiť s tým, že majú podiel aj iní ľudia v dome do ktorého dávam peniaze.

mandarinka555
7. feb 2022

@anchela2929 Podarovať "horné poschodie" ???? To ako sa dá ? V dedičskom konaní sa dom bude deliť na 6 detí a dedkovu manželku. Čiže na 7 dielov.

oblecenie99
7. feb 2022

Pokiaľ nie sú 2 listy vlastníctva (teda oficiálne sa vytvorili z domu 2 bytov jednotky), tak tvoj ocko nevlastní poschodie, ale ideálne podiely všetci rovným dielom na celej nehnuteľnosti. Najprv by som sa s týmto vysporiadala, či skutočne došlo k darovaniu horného poschodia s tým, že sa darovalo ako samostatná nehnuteľnosť, alebo nie. No a potom možnosti popísali už nado mnou.

anchela2929
autor
8. feb 2022

@mandarinka555 no s otcom spísali darovaciu zmluvu a horné je napísané na mojich rodičov ale hodiny alebo súpisné číslo nemajú iné. Ale dedičské konanie už prebehlo dneška a desila sa 1/4 domu. Čiže 2/4 to je polovica je otcova a 1/4 babkina a ďalšia 1/4 dedova čiže tá 1/4 sa dedila medzi 6 detí a babka čiže áno na 7 časti

paciko9
8. feb 2022

@anchela2929 Dedicke prebehlo spravne. Mali sa pred dedickým poradit vsetci ako si to predstavuju. Otec nemoze predat dom bez suhlasu ostatnych vlastnikov. Nevadi, ze ma v dome polovicu.

deti95060810
8. feb 2022

@anchela2929 my sme v rodine tento prípad mali a nakoniec došlo ku vyplácaniu súrodencov ....
takže zatiaľ tvoj otec má 1/2 domu a z ostatných dielov vyplatí súrodencov - ak mu svoje diely nedarujú - samozrejme po smrti babky...
Ešte sa môže stať že babka svoj diel daruje tvojmu otcovi a tým pádom otec bude mať 2/4 + 1/4 sa rovná 3/4 domu...
Ak babka svoj diel nedaruje tvojmu otcovi - tak tvoj otec bude mať 1/2 domu a po smrti babky sa bude dediť aj jej časť na všetkých súrodencov a tvojho otca... a tvoj otec ich bude musieť vyplatiť....

janetinka27
8. feb 2022

@anchela2929 nemusi sa teraz diat vobec nic. zavisi od toho, ako sa zachovaju ostatni surodenci, ci si nieco narokuju okamzite alebo nie. babka este zije, takze sa moze pockat, kym sa jedneho dna bude dedit aj jej podiel. chcu tvoji rodicia v dome ostat? bo aj tak budu vyplacat surodencov este raz, ked sa bude dedit babkin podiel