Dedičstvo a nekontaktovanie dediča

sandey
26. dec 2020

Ahojte najde sa tu pravnicka, ktora poradi ohladne dedicstva? Sestre zomrel otec, s ktorym ale nebola v kontakte od 7 rokov, ale oficialne ju nevydedil, ma narok na dedicstvo? Lebo nikto ju nekontaktoval a dedicstvo je uzavrete....

pribinak
26. dec 2020

@sandey ak je zapísaný sko otec v RL tak určite na dedičstvo má nárok. To že nežili spolu alebo že sa nestýkali nie je dôvod, aby nededila (ak ju teda naozaj otec nevydedil)

sandey
autor
26. dec 2020

@pribinak ale nechapem preco automaticky nekontaktuju, ked je zapisany v RL

sandey
autor
26. dec 2020

Da sa dedicstvo napadnut?

pribinak
26. dec 2020

@sandey je tu skupina právnikov, skús ich kontaktovať. Sú ochotní poradit

drzaopica
26. dec 2020

@sandey zisti si ktory notar to ma na starosti a kontaktuj ho.Stava sa vela omylov, neprijemnosti musi dedit zo zakona a vydedit niekoho nie je tak lahke

sandey
autor
26. dec 2020

@drzaopica len ako to zistim? Tych notarov v BA je vela...

sandey
autor
26. dec 2020

@pribinak ako sa s nimi spojim?

pieksamaki
26. dec 2020

@sandey
Podla trvaleho pobytu....umrtny list s dava na urad a ten je prepojeny s notarom...ktpry ma na starosti dedicske konanie daneho obyvatela...podla lokality

drzaopica
26. dec 2020

@sandey od koho vies, ze dedicstvo je ukoncene?

chiccco
26. dec 2020

No toto aj mňa zaujíma,mojej mame zomrela teta v BA ona bola ako jediná dedicka a nikto ju nekontaktoval,netuším ako sa da zistiť u akého notára bolo dedinské konanie.

chiccco
26. dec 2020

*dedicske*

sandey
autor
26. dec 2020

@drzaopica viem lebo na jej brata je uz prepisany byt od roku 2016

nelca84
26. dec 2020

@sandey nemohol mu ten byt darovat este pocas zivota?

sandey
autor
26. dec 2020

@nelca84 nie lebo v liste vlastnictva mas napisane na zaklade coho vznikla zmena a je tam na zaklade dedicskeho osvedcenia...

kucikuc
26. dec 2020

Podľa mňa ide napadnúť do 3rokov potom už nie som to raz niekde čítala. Ale môže byť už zmena 🤷‍♀️

ivetka_kamo
26. dec 2020

A ako je to s dedenim (raz v budúcnosti)... Otec môjho syna sa oženil, má ešte oveľa staršieho syna... Keď sme spolu žili, starší uža 10 rokov, nás drobček sa vtedy narodil. Bývali sme na jeho dome. Po pár rokoch sme sa rozišli, ja som sa odsťahovala, nie ďaleko, otec syna nekontaktuke, raz za čas sa ozve, ale na syna sa nepýta. Po čase sa oženil so ženou, s ktorou má prvého syna a mam pocit ze z vypocitavosti, prepísal ten dom na už manzelku a cca rok na to kúpili ešte jeden, je písaný tiež iba na ňu. Ma nárok na niečo náš spoločny syn?

lula313
26. dec 2020

@ivetka_kamo nie, pokial nič nevlastní. Aj kamarátka má dom, ktorý má napísaný len na seba z tohto dôvodu.

diewcatqoo
26. dec 2020

@sandey myslim, ze premlcacia lehota v dedicskych veciach je 3 roky. Takze, ak to bolo pravoplatne ukoncene v 2016, prava sa asi nedocka.

ivetka_kamo
26. dec 2020

@lula313 inak je to sila a číta vypocitavost, má dve deti, jed o bude dediť a druhe nie, snáď sa mu to v živote vráti

petulda333
26. dec 2020

@lula313 ale ked kupili ten dom pocas manzelstva, nie je to jedno na koho je pisany? Ved chlap ma mat polku, kedze nadobudli v manzelstve. Cize dieta by mohlo dedit z tej polovicky. Ci?

carrie4
26. dec 2020

@ivetka_kamo ak dom kupili pocas manzelstva a nemaju zrusene BSM tak je aj on vlastnikom domov....

draik
26. dec 2020

@carrie4
Mohli si BSM zúžiť na tento dom.

carrie4
26. dec 2020

@draik no alebo aj takto

draik
26. dec 2020

@sandey
Domáhať sa vydania dedičstva oprávneným dedičom možno do troch rokov, inak sa právo premlčuje.

yasmeena
26. dec 2020

zaujimave..a ked nevies,ze dotycny zomrel?napr otec mojho syna,neskor sa ozenil a predpokladam,ze cely svoj majetok tak ci tak prepise/prepisal na svoju manzelku alebo deti co ma s nou...lenze ak by aj zomrel,pochybujem ze sa to ja alebo moj syn dozvieme..takze ta premlcacia doba by mala byt odovodnena len v pripade,ak by urady kontaktovali vsetkych dedicov,preboha vsak dnes maju udaje o vsetkom a o kazdom 😒

ivetka_kamo
26. dec 2020

@carrie4 to neviem ako majú, prvy dom získal pred manželstvom

lula313
26. dec 2020

@petulda333 @ivetka_kamo ide to zúžením/zrušením BSM a predpokladám, že to aj tak spravili, keď ho napisal na ňu. Manzel má tiež biologického otca, ktorého nemá zapísaného v RL, takze tiež nič po jeho smrti nedostane, ani nikdy vyzivne neplatil, emigroval do zahranicia, keď sa narodil, aby sa tomu vyhol. Ano, je to nespravodlivé, na druhej strane by sa mi tiež nechcelo vyplácať nejakeho nevlastného surodenca napr. v rodičovskom dome, v ktorom by som bývala. Hlavne pri terajších cenách nehnuteľnosti. Každá minca má dve strany.

mergimar
26. dec 2020

@sandey nie, nema v tom pripade narok na dedivstvo. Dlhodobe nekontaktovanie rodica je jeden zo zakonnych dovodov na vydedenie.

mergimar
26. dec 2020

@sandey Poručiteľ môže vydediť potomka iba z dôvodov, upravených priamo v § 469a ods. 1 Občianskeho zákonníka. Dôvody vydedenia sa môžu vzťahovať i na deti potomkov (vnuci, pravnuci). Tými dôvodmi sú, a teda poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) V rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) O poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) Bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) Trvalo vedie neusporiadaný život.

draik
26. dec 2020

@mergimar
Jednak zadávateľka uviedla, že dedička vydedená nebola a za daných okolností je možné, že by Vami uvedený dôvod vydedená ani neobstál.