Dedičské konanie za otca

22. mar 2022

Ahojte, viete mi prosím poradiť?
Budúci týždeň mame dedičské konanie za nášho ocka.
Sme 3 deti plus mamina. Všetci sa chceme všetkého vzdať v prospech maminy.
Jeden dedič sa nemôže zúčastniť konania, stačí priniesť za neho overené splnomocnenie, ktoré dá na maminu?
Musí tam byť uvedené, že sa zrieka dedičstva v prospech mami? Alebo stačí len ze splnomocnuje maminu?
Ďakujem vám veľmi pekne, ak mi bude vedieť niekto poradiť

katkatonkova
22. mar 2022

Pripnem sa ak môžem....

katulienocka999
22. mar 2022

Osobne by som zavolala notárovi ku ktorému idete ako by to bolo najlepšie napísať, telefonne cislo alebo aspoň kontakt by ste mali mat napisany na papiery ktorý vam prišiel

marco2
22. mar 2022

Stačí splnomocnenie, my keď sme boli, sa nas pytala notarka ako sme sa dohodli a tak to aj napísala podla nás a viac sa nepýtala na nič

oli18
22. mar 2022

My sme po smrti jedného rodiča urobili opačne. Pozostalý rodič sa vzdal dedičstva v prospech deti.

andreagartnerova
22. mar 2022

Keď som robila u notára dali plnú moc - tlačivo od nás a splnomocnený zástupca sa vyjadril v mene splnomocnenca, niekto napísal na PM, že sa vzdáva v prospech xy a nežiada ani finančný výplatok.

mikadooo
22. mar 2022

Ahoj, keď nám mama umrela, tiež sme sa tak dohodli so súrodencami. (Cca dva roky dozadu). Ja som nemohla tam byť, tak som tak dala splnomocnenie otcovi a bolo to v pohode. Všetko sme prepísali na otca. Notár s tým nemal problém. Len si vopred zisti evtl nejakú správnu formuláciu. A treba overiť u notára to splnomocnenie (tvoj podpis na ňom).

river_song
22. mar 2022

Sestra ked sa nemohla dostaviť, musela poverit inu osobu (nie ineho dedica) kvoli konfliktu záujmov.. cize poverila kamaratku, tá tam bola miesto nej.. asi zalezi od notára, pre istotu si tam zavolaj

rakahaka
22. mar 2022

Nedavno sme mali, tiez vsetko v prospech mamy, splnomocnovali sme 6ti mamu a bol jeden bracho osobne s mamou. Papier nam prisiel predpisany od notara uz ze ak neprideme koho splnomocnujeme. Alebo na stranke mal harok len.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreagartnerova
22. mar 2022

@evamarek77 môže byť aj na matrike overený

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
qetka
22. mar 2022

ja som bola splnomocnena za brata. Splnomocnie bolo v style, ze zastupujem brata vo veci dedicstva po zomrelom… A tym padom som mohla za neho spravit hocico. Vzdat sa, nevzdat sa…

andreagartnerova
22. mar 2022

@evamarek77 treba tam zavolať, možno zoberie aj bez overenia ťažko povedať ako ktorý notár a keď nie, dá iný termín. Na pojednávaní musia byť buď všetci dediči alebo musia mať plnú moc, inak sa to odroči.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
paciko9
23. mar 2022

Skuste tam zavolat mna tiez splnomocnoval brat. Zavolala som na dany notasky urad pani poslala mailom papiere na splnomocnenie jedina podmienka bola, ze to muselo ist postou spat uz k notarke.

paciko9
23. mar 2022

Klasickou postou brat je tiez v zahranici. Ale nam 2 krat odrocili kvoli covidu.

ivetz
23. mar 2022

@evamarek77 podpis má byť úradne overený, brať si ho dá overiť v zahraničí a pošle - záležitosť pár dni

h2
23. mar 2022

Moja sestra žije v zahraničí a keď sme mali dedičské, splnomocnila mamu. Stačí splnomocnenie, netreba v ňom špecifikovať, ako sa tá osoba rozhodla ohľadom dedičstva. A ak si dobre spomínam, ani podpis nebol overený, ešte som hovorila mame, že zbytočne to sestra posielala poštou, tak isto sme to mohli podpísať za ňu (ale, samozrejme, bol to jej vlastnoručný podpis).

ivetz
23. mar 2022

Na dedičské konanie nemusí ísť nikto, iba mama, ktorej dáte splnomocnenie s úradne overeným podpisom. Ona uvedie do osvedčenia o dedičstve vašu dohodu. Osvedčenie dostávajú všetci dediči a je možné sa voči nemu odvolať (ak by tam bolo uvedené niečo, na čom sa spoločne nedohodli). Ja som z 3 súrodencov a žiaľ obaja rodičia sú po smrti - moji súrodenci neboli ani na jednom konaní. Nedávno sme mali obnovené DK po babičke - neboli ani tu, tak isto ako dedičia žijúci v Čechách - zaslali mi splnomocnenie s úradne overeným podpisom, ktoré som predložila notárke. Každé konanie bolo u iného notára, postup bol rovnaký.

ivetz
23. mar 2022

Teraz som sa dočítala, že žiadny zákon nevyžaduje úradne overený podpis splnomocnenca, takže zrejme je taká iba prax notárov...

skeblicka77
23. mar 2022

@evamarek77 sestra je tiež v zahraničí, podpísala bez overenia, ale vyžadovala notár poslať doporučene, že obálku si pripnú k spisu , aby mali dôkaz, odkiaľ to prišlo. Ostatné sestry na SK museli mať overené podpisy

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tropkica
23. mar 2022

Mozno by bolo najlepsie spisat aj vyhlasenie, ktore date tiez overit, kde proste napise, ze sa vzdava dedicstva v prospech maminy