Dedičské konanie - rada

12. jan 2022

Ahojte prosim potrebovala by som poradit a vzhladom na citlivost problemu radsej pisem anonymne. Najlepsie ak by tu bol niekto kto vie v takej veci poradit pripadne to niekedy uz riesil co a ako. Ide o to ze nas caka dedicske konanie. Ja nie som priamy ucastnik ale kedze on si nevie rady ako postupovat v takom pripade skusam hladat rady zatial takto neoficialne. Po porucitelovi su dvaja dedici surodenci. Je tam toho vela co zahrana dedicstvo. Nehnutelnosti peniaze pozemky a ine hnutelne veci plus peniaze na uctoch. Z nasej strany prisiel navrh kedze chceme mat pokoj ze im nechame vsetko za urcitu sumu ktora by predstavovala cast nehnutelnosti na ktoru ma aj narok. Este by to bolo hodne pod cenu kedze jej odhadovana cena momentalne je nieco vyse 100 tisic. Teda ze keby vyplatil nejakych 25-30 tisic a zbytok by si mohol nechat. Ale oni nesuhlasia a chcu vyplatit len nejakych 5tisic z tej nehnutelnosti co je naozaj smiesna suma. Nechcu pristupit na dohodu iba to co navrhli oni a ked nebudeme suhlasit tak budu robit prieky a budu to drzat a nevyplatia nam nic pricom nehnutelnosti aj vsetko zosnulom uzivaju len oni aj ked podiel mame aj my tam. Sud je naozaj posledne riesenie ktoremu sa chceme vyhnut. Viete mozno este nejako poradit ako z toho von a zaroven aby sme neobisli celkom naprazdno kedze narok mame na polovicu zo vsetkeho ale chceli sme im vacsinu nechat a aj tak nesuhlasia.

acrobaleno
12. jan 2022

K vašej dohode ich neprinútiš. Najlepšie riešenie by bol ten súd, resp. dedičské konanie a budete to mať na papieri.

enka81
12. jan 2022

Píšeš,že je toho dosť, tak choďte 1/2 na 1/2. Nenechávajte im viac. Zažila som podobnú situáciu, človek to myslí dobre a aj tak to berú tak, že ich chcete o niečo obrať. Kto komunikoval s advokátom/notárom, ktorý má na starostlivosti vaše dedičské konanie? Skúste sa pred dedicskym poradiť s ním o spravodlivom podeleni.

andreagartnerova
12. jan 2022

No je to dohoda, výplatky sa počítajú z hodnoty nehnuteľností v dedičskom konaní, keďže tam má 1/2icu tak z polovice. Potom je možné ponechať si podiel, vychádzam z toho, že ide o dom, byt, lebo pri pozemkoch sa niekedy drobit nedá. Pokiaľ sa nedohodnú, notár to dá podľa zákona. Ako ja osobne mať v nehnuteľnosti spoluvlastníka s ktorým nevychádzam by som nechcela, môžeš tam hocikedy prísť keďže máš podiel. Robila som roky s dedicskym takže viem.

autor
12. jan 2022

@enka81 komuikovala druha strana no je to komplikovane vztahy neboli nikdy idealne avsak ich strana bola ta ktora robila prieky aj predtym a vzdy sa spravali tak ze vsetko je ich o vsetkom chceli rozhodovat. No pokial to pojde na polovicu tak nam rovno povedali ze nic nedostaneme z toho ze pokial budu moct budu to drzat takze to je tiez take vselijake. Kluce od nehnutelnosti maju len oni nam ich dat nechcu chodia tam pravidelne a naklady na udrzbu sa delit musia cize neviem no ako to bude. Je to na nervy takto..

belaanabela
12. jan 2022

Súdu sa netreba báť, či je psano to je dano.... Podľa práva nechajte prebehnúť dedičské nech je všetko na papieri.... A potom sa uvidí aká dohoda vznikne
Ak máte naložené 💩(ja chápem) obávate sa intríg, prieťahov a zla co dokážeu pre záchranu svojich záujmov a statkov
My sme takto prišli o nemalé dedičstvo.... Dvaja sa spol čili proti tretiemu, zosnulý mal jednoduchý podpis nebolo to ta]žke na trénovať.... Spísali kade jaké dlžobne upisi a keď prišlo k tomu Aktíva sa rovnali pasivam a bolo vymaľované

autor
12. jan 2022

@acrobaleno ked sud je finance aj casovo narocny to je to ale mozno nejaka vyzva od pravnika by s nimi pohla neviem nechceli sme to takto riesit ale asi ine neostava

sense
12. jan 2022

A keď si oni nechajú dom a vy pozemky, peniaze a peniaze na účtoch ako dohodu nechcú a následne tie pozemky predať? Ale ak sa nechcú dohodnúť tak jedine nechať rozhodnúť súd, keďže dohoda je Vted ak obe strany suhlasia

A pokiaľ oni plne nuzivaju nehnuteľnosť kt patrí aj vám tak máte nárok žiadať "nájomné".

autor
12. jan 2022

@andreagartnerova je tam dom aj byt my sme chceli len cast z bytu lebo z nasej strany tam bola dinancna pomoc pri kupe ale uz pred x rokmi a neslo to papierovo to uz nikto nedokaze..takze neviem co sa s tym bude robit ani my nechceme zotrvavat v spoluvlastnictve s takymi ludmi lebo sme neraz zazili aki vedia byt..

autor
12. jan 2022

@sense oni navrhli len to vyplatenie chcu si nechat vsetko a na nase navrhy pristupit nechcu

autor
12. jan 2022

dokonca zacali utocit a vytahovat veci ktore sa ani zdaleka nezakladaju na pravde ale tak to je asi take bezne ked je clovek chamtivy a doteraz zil v tom ze vsetko moze a vsetko patri jemu

andreagartnerova
12. jan 2022

Ak to nepôjde tak nechať si podiel nikto ich nedonúti vyplácať a dať návrh na súd na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva a tam sa už bude robiť znalecký posudok. Alebo ak dostanu časom rozum im to odpredať.

autor
12. jan 2022

@belaanabela presne ste to opisali nechceme prietahy ani prieky nic podobne no oni asi cakali ze im vsetko nechame ze sa vzdame toho aj to je riesenie ale zase komu sa nezidu peniaze v dnesnej dobe ze

sense
12. jan 2022

Tak potom jedine sud

autor
12. jan 2022

@andreagartnerova no jedine asi tak riesit to za horuca nema zmysel

andreagartnerova
12. jan 2022

Tam nie sú iné možnosti a notári nemajú radi ludi čo sa vadia na pojednávaní. Ako vypýtať si súpis majetku a dopredu sa.pripravit. aj účty sa dajú deliť. Ako ak tam máš podiel tak kľúče musia vydať, aj vstúpiť tam môžeš.

acrobaleno
12. jan 2022

Pozri sa, keď prejde majetok dedičským konaním, tak tie kľúče vám musia vydať. A nechápem prečo ste takí ťuťkovia a necháte si ubližovať. Veď aký požičaj, taký vráť. Treba si najať dobrého právnika, kto sa vie v tom pohybovať a aby vás na všetko pripravil. V akých rozmedziach zákona sa môžete pohybovať teraz a po ukončení dedičského.

autor
12. jan 2022

@acrobaleno no lebo sme cely zivot ustupovali aby neboli hadky a ked im aj dalsi drzali stranu vzdy a my sme boli ti zli a chamtivy co spravis..no vyriesit sa to nejako musi bohuzial

autor
12. jan 2022

@andreagartnerova no hadat sa tam s nimi urcite nemienime..a kluce musia dat no ale sme im aj povedali ze my tam chodit nechceme nech to uzivaju ked tak chcu ved to robia vlastne aj doteraz a aj tak sa im nepaci tak ja uz neviem teda co vlastne..asi naozaj len nejaky pravnik bude vediet poradit

acrobaleno
12. jan 2022

@autorka a čo ťa zaujíma, na koho strane bola ostatná rodina. Veď nech vyplakávajú komu chcú. Raz vám to patrí, taka vám to patrí. Raz si musíte povedať dosť.

jumama
12. jan 2022

Nuz pokial su peniaze na uctoch, pozemnky, nehnutelnosti, tak by som to ak sa nejde dohodnut nechala na notara. Pripadne majte dobre pripraveny zoznam pre notara, overte si, ci mu nahlasili uplne vsetko, co malo do dedicskeho konania ist. Vzneste pripomienky, ak tam nieco nahlasene nie je a chyba. Notar vas potom zavola, ak mate dohodu, rozhodne podla tej dohody, ak nemate, rozhodne podla zakona, teda zo vsetkeho dostanete polovicu. (Mozno tie pozemky ak sa drobit nedaju, tak to neviem, ako sa riesi, ako vyssie spomenula pani. Ale aj tak to nemozu prisudit jednomu, to sa mi nezda. ) Pokial nahlasili ucty, tak by ich banka mala mat zmrazene, ze nemozno z nich vyberat peniaze. Ak boli este po smrti vybrane peniaze z uctu, da sa to podla datumov z vypisu banky overit, kolko bolo vybrate. Pripadne mohli z toho vyplatit pohreb, to by bolo mozne odratat, inak nie. A potom ked pebehne konanie, tak prinajmensom z uctov polovicu dostanete, lebo na to siahnut nebudu moct. Tak isto, ak je nejaka nehnutelnost, ona do dedicskeho konania musi byt ohodnotena znalcom. Poplatok za znalecky posudok znova mozno odratat zo sumy, ktora je dedena. A na zaklade toho znaleckeho posudku zase pripadne spravodlivy diel. Na to si tiez mozete dat pozor, ci im znalecky posudok nerobi nejaky "kamarat" a oceni potom nehnutelnost nizko.... No a na zaver i dam jednu radu: Ak to nie je tvoje dedicstvo, tak mozes vsetky informacie zhromazdit, daneho cloveka informovat, ale rozhodnutie napokon nechaj na neho. Podla mna sa do dedicstva svojim partnerom nema zasahovat, aj ked z toho bude mat prospech nova rodina, je to jeho povodna rodina, a casto tie vyostrene tlaky este zhorsi postoj partnera, este viac sa narusia vztahy...

maris5
12. jan 2022

Co tak skusit mediaciu? Ja by som im nenechala vsetko ked sa tak spravaju.

livka283
12. jan 2022

Mama sa tak ťahala s bratom o dom v hodnote 80tis v malom meste...ona mala len 1/4.... Bála sa súdu 5rokov, jej brat sa nechcel dohodnúť, klamal naťahoval..prepísala na mňa , ja som to dala v auguste právničke, dali sme predbežné opatrenie, súd do týždňa reagoval výzvou, aby nám odovzdal kópiu kľúčov od nehnuteľnosti, ....termín pojednávania by mal byť niekedy vo februári, kde súd asi stanoví vyhotovenie znaleckého a keď nebude chcieť vyplatiť, dom pôjde dražby. Keďže mám vedomosť, že nehnuteľnosť užíva a prenajíma na čierno, dala som si spraviť výpis z elektrární, ako dôkaz,že sa tam normálne žije, ešte budem spätne pýtať časť nájomného, ktoré mi prináleží , a on bude platiť aj súdne poplatky.... Takže smelo za právnikom, je to najčistejšia robota, čo nemáte na papieri, akoby neexistovalo

autor
12. jan 2022

@maris5 aj nad tym uvazujeme mozno by to trosku pohlo s nimi a bolo by pristupnejsi k dohode aj ked neviem ale za pokus to stoji

autor
12. jan 2022

@acrobaleno no boli sme hlupi co ti poviem..mas pravdu v tomto

autor
12. jan 2022

@jumama my sme deti nie partneri toho dedica a jasne ja som to od zaciatku povedala ze sa maju dedici dohodnut ja do toho zasahovat nechcem ale poziadal o radu tak sa snazim pomoct viac spravit neviem ani nechcem do toho inak zasahovat naco..mam dost starosti aj bez toho inak :D takze tak

autor
12. jan 2022

@jumama a dakujem aj tebe za radu este

autor
12. jan 2022

@livka283 no musim suhlasit asi bude najlepsie oslovit nejakeho pravnika ci mediatora u nas je jedna pani je advokatka a zaroven robi aj mediacie mozno by to bolo fajn. Este sme aj navrhli ze spravime my na nase naklady posudok nehnutelnosti o ktorej pisem a ani tak nechceli..ale dobre pises dakujem

vams
12. jan 2022

my takúto situáciu teraz riešime v rodine, sú dvaja dediči, jeden sa chcel dohodnúť, druhý nie, notár rozdelil celý majetok na polovicu, horšie je, že je v tom aj osobný automobil a dom. S autom nepohneme, lebo on ho predať nechce a vyplatiť by nás vyplatil, ale smiešnou sumou a takisto dom, Pojednávanie bolo v novembri a doteraz nemáme žiadne kľúče od domu ani od auta ani nič, ani tam nemôžeme vkročiť.

autor
12. jan 2022

@vams podobne ako u nas..a ako to chcete dalej riesit? Tie kluce by ste takisto mali mat aj vy to je podobne ako u nas

vams
12. jan 2022

s nami komunikuje len jeho právnik, on už nemá ani taký charakter, aby sa nám pozrel do očí, minulý týždeň riešili banku, lebo tam bola aj vkladná knižka a do banky museli ísť obidvaja dediči,.... neviem ako to bude, ale viem, že to bude na dlhé lakte, tí právnici majú na všetko čas, budeme tam znova musieť ísť (za právnikom/, že kedy nám dá kľúče a tak, lenže najhoršie je, že on /druhý dedič/ nás tam ani nevpustí do toho dvora, kde je auto, dom....