Dedičské konanie - odkúpenie auta od sestry

19mejko
2. okt 2022

Zdravím, prosím vedel by mi niekto poradiť ako postupovať v prípade, že za pár dní máme mať dedičské po otcovi. Ja dcéra, sestra a mamina. Ide o auto, ktoré máme vyčíslené aj dohoda,že sestrinu časť jej vyplatím. Auto bude prepisané potom na mňa, lebo mamina nemá vodicak, čiže bude jej a moje. Mam plán dať peniaze sestre pred notarkou, ale neviem ci treba spísať dáky papier teda aký a aký je postup vtomto. Ak má niekto skúsenosť budem vďačná za radu. Ďakujem🙂

zuzap33
2. okt 2022

@19mejko manzel mal tak dedicske konanie. Peniaze mu pribuzny vyplatil rovno pred notarom. Bolo to v zapisnici

draik
2. okt 2022

@19mejko
V dedičskom konaní uzatvoríte dedičskú dohodu

marianeta
2. okt 2022

@19mejko to bude v zápise, že ste sa dohodli na vyplatení ( my sme tak mali so sestrou v prípade bytu po mame, a pozemkov) .. A áno je dobré podpísať u notára, že sestra odplatu za auto dostala.

19mejko
autor
2. okt 2022

@zuzap33 jej super ďakujem pekne

19mejko
autor
2. okt 2022

@marianeta a to nám dá papier notar podpisat ci si mam sama niečo spísať ze sestra prevzala odomna peniaze? Ak dá notár platí sa dačo navyše neviete ? Lebo v papieroch bolo ze mame dokopy doniesť zálohu 501 eur plus daky poplatok zato ze odovzdám peniaze a notárov podpíšeme ci je to už v cene ? Prvý krát ideme na dedičské tak nemáme sajnu

zuzap33
3. okt 2022

@19mejko ty nepis nic. Vsetko napise notar. A peniaze platis ako odmenu notarovi podla vysky dedicstva

marianeta
3. okt 2022

@19mejko zápis o dedičstve ako takom robí notár sám.. My sme mali dve pojednavania..Na prvom nám povedala čo sa dedi a ešte sa dovypytovala ohľadne nejakých veci ako zlato a pod, spísala našu dohodu ohľadne bytu a pozemkov, penazi.Potom sme to prišli podpísať a vyplatiť odmenu.. Potom to ide na súd ,kde potvrdia právoplatnosť ( samozrejme aj tu paltis za jedno razitko okolo 100€) a až potom sme mohli s majetkom hýbať.. Ten papier o vyplatení neviem či si môžeš napísať ( opýtaj sa notára keď tam budete), ale za to zaplatíš tak či tak lebo potvrdí pravosť podpisov..

19mejko
autor
3. okt 2022

@marianeta jaaaj tak to je zbytočné dačo písať, ďakujem veľmi pekne za radu 🙂 hneď je človek v obraze🙂