Dedenie, vydedenie

chrobacik41
11. feb 2024

Ahojte, ťažko sa mi to píše lebo sa cítim ako žiadna osoba. Bohužiaľ moja sestra sa pokúša o to aby ma mamina vydedila. Neviem či je to možné. Ešte keď ocinko žil všetko som im teda mojim rodičom sa snažila prerobiť izby, kúpeľňu, WC nové. Kotol som im kúpila. A moja sestra mi a môjmu partnerovi povedala ze nikto sa nám o to neprosíl aby sme to robili. Ja som im chcela urobiť krajšie a pohodlnejšie bývanie. Narobili sme sa ako kone a sestra s priateľom si chodili pi výletoch a dovolenkách. Teraz sa od mamy nepohne a nechce ma k nej ani pustiť. Keď jej partner napísal sms ze keď ma chce vyhodiť lebo tiež tu bývam ze mi ma zaplatiť to co sme investovali tak mu napísala ze pošle na nás policajtov. Ona si je ešte zatiaľ v nelrerobenej izbe ktorú som jej dala keď odišla so synom od muža a potom sa rozviedla. Nechala som jej skrine postel vždy som sa jej snažila pomôcť. A ona ide na mňa volať policajtov. Ja som v izbe pri nedokončenej kotolni ta nie je súčasťou domu je pri pracovnej dielni kde ešte nemám kúrenie len taky prenosný radiátor na elektriku. A teraz navádza mamu aby ma vydedila. Je to možné? Už týždeň mi je z toho všetkého zle nespím stále plačem mamu som videla asi 2 krát lebo ju stráži. Prečo musia existovať takýto zlí ľudia 😪celý život sa s mamou len hadala kričali po sebe a ocinom ani nehovorím a teraz. Sa od nej nepohne😑

julia_romeo
11. feb 2024

nie, vydedit ta nemoze. mama vsak moze vsetok majetok predat/podarovat/prepisat na sestru a v tom pripade nezdedis nic...

pribinak
11. feb 2024

Tvoja mama m koľko rokov? Ona dá s tebou nekontaktuje? Ani s vnukom? Má nejaké psychické problemy?

chrobacik41
autor
11. feb 2024

@julia_romeo aj tu ocinovu časť moze dat jej ?

julia_romeo
11. feb 2024

@chrobacik41 ak je jej vlastnickou tak ano

chrobacik41
autor
11. feb 2024

@pribinak ma 65 je teraz taka po smrti manžela teda nášho ocina že sa dá ľahko manipulovať od sestry

chrobacik41
autor
11. feb 2024

@julia_romeo dom q záhradu mali na poli

julia_romeo
11. feb 2024

@chrobacik41 nic to nemeni na tom ze s tym co zdedila (teda aj castou jeho podielu) moze nakladat ako chce..

chrobacik41
autor
11. feb 2024

@julia_romeo čiže ja nezdedim po ocinovi nič?

julia_romeo
11. feb 2024

@chrobacik41 zdedis... mama 1/2 + 1/3 z dalsej polovice a ty so sestrou ostatok

tykat
11. feb 2024

@chrobacik41 ved uz si dedila nie? Ci je to este cerstve a dedicske po otcovi neprebehlo?

chrobacik41
autor
11. feb 2024

@tykat ešte len bude len sestra manipuluje mamu aby ma vydedili

mircalla
11. feb 2024

@chrobacik41 Su zakonne dovody, kedy ta moze vydedit - napriklad neprejavujes zaujem atd. Takze ak aj spise zavet, kde ta vydedi, mozes to napadnut a bude o tom rozhodovat sud.

@chrobacik41 Po otcovi sa dedi ako pise @tykat. Takze uz si predpokladam dedila....dedicske konanie prebehne zvacsa cca 6 mesiacov po smrti

tykat
11. feb 2024

@chrobacik41 po otcovi budes normalne dedit, ak ste 3 dedicia v prvej linii - ty mama a sestra tak 1/3 z jeho podielu.
Ako zdovodnuje sestra ze ta mama ma vydedit?

mircalla
11. feb 2024

@tykat To ma tiez zaujima. Nakolko dovody na vydedenie musia byt ozaj vazne
a) V rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) O poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) Bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) Trvalo vedie neusporiadaný život.

mircalla
11. feb 2024

Pardon ako pise @julia_romeo zle som oznacila.

januska12323
11. feb 2024

Teraz je dom na mamu a ešte otca? Po ňom normálne budeš dediť a po mame potom podľa toho či prepíše za života na sestru alebo nie. Neviem čo také by musela sestra spraviť aby si sa za mamou nedostala. Ale sestra má pravdu v tom, že si tam investovala z vlastnej vôle.

anita6666
11. feb 2024

Nechápem čo riesis? Keď ti mama nebude chcieť zanechať nič,tak to tak urobí a bude to jej rozhodnutie a ty sa môžeš akurát postaviť na hlavu.A to,že si jej robila prerábky je tiež len tvoja hlúposť, ak si za to očakávala protislužby,resp.dedicstvo. v rodinných vzťahoch s viac deťmi by malo platiť zlaté pravidlo. Urobím ak chcem a môžem,bez toho,že sa to niečo čakám. A ak čakám,môžem pekne spadnúť na hubu. Ako ty.

alex49
11. feb 2024

Prerabala si z vlastnej vôle, v tom má sestra pravdu. Otec zomrel a dedičské ešte ne prebehlo? Po otcovi budeš dediť podľa zákona. Dedičstvo po mame sa bude riešiť, ak ostane po jej smrti niečo na ňu napísané. Ak je sestra sviňa, tak povie mame, nech svoju časť napíše na ňu. S tým nič nespravíš. Ale časť domu, ktorú zdedis po ocinovi ti ostane.

draik
11. feb 2024

@chrobacik41
Ak mali rodičia dom v BSM, tak pri dedení zo zákona zdedíte po otcovi 1/6, rovnako ako sestra. (Ak už nemáte iných súrodencov). Mama bude mať 4/6 a ako s nimi naloží, je jej rozhodnutie.

chrobacik41
autor
11. feb 2024

@alex49 prerabali sme spolu ešte s ocinom, mamina nemala o to zaujem, sestra ta vôbec nie, ta povedala ocovi že nedá ani cent na prerabku. Robila som to pre nich aby žili dostojnejsie. Nič som za to nechcela a ani nechcem .vždy som si rodičov nadovšetko vážila pretože nám pomohli obidvom aj napriek tomu ze sestra sa im toľko naublizovala a teraz mamu stráži a nemôžem k nej ísť.

chrobacik41
autor
11. feb 2024

@anita6666 nepochopila si ma! Ja nič nečakám ani nechcem pýtala som sa ci ms môže mama vydedit to je všetko.

zuzanaete
11. feb 2024

Pokial sa na dedicskom konani po otcovi dobrovolne nevzdas svojho podielu, tak dedit budes. Niekoho vydedit je narocne. Zial, sestra moze mamu zmanipulovat a ta jej moze darovat svoj podiel.

namornicka
11. feb 2024

@chrobacik41 pokiaľ je tvoja mamina mentálne v pohode, tak nie je dôvod aby ta vydedila. Zvlášť v prípade, ako píšeš, že si s ňou mala dobre vzťahy a sestra veľmi nie. Ako ťa sestra za ňou nepúšťa, postaví sa ti do dverí? Veď si počkaj keď pôjde s dieťaťom von, do škôlky alebo kdekoľvek. Snáď sa jej nebojíš.

anita6666
11. feb 2024

@chrobacik41 ale pochopila a veľmi dobre. Áno,môže ta vydedit je to jej rozhodnutie. A je jedno,kto alebo čo ju k tomu navedie. Môže.

chrobacik41
autor
11. feb 2024

@anita6666 no co už tak pôjdem s deťmi na ulicu. Nič už nenarobim chcela som len rodičom pomôcť. To je všetko.

draik
11. feb 2024

@anita6666
Mňa by celkom zaujímalo, ako ju môže vydediť len tak na základe svojho rozhodnutia...

chrobacik41
autor
11. feb 2024

@draik mama to urobí lebo ju sestra manipuluje.

tykat
11. feb 2024

@chrobacik41 moze ta vydedit a ty to mozes napadnut. Ak mama daruje svoj majetok sestre tak neurobis nic, je to jej majetok, moze s nim slobodne nakladat.

zuzanaete
11. feb 2024

@anita6666 Je rozdiel vydedit a ked majitel daruje svoj majetok este za zivota. Darovanie za zivota nie je vydedenie.

anita6666
11. feb 2024

@draik za života sa rozhodne,ako so svojím majetkom naloží a podpíše krvou.