Dcéra má Aspergera - opatrovateľský

janulik270
4. sep 2024

Dobrý deň chcem sa informovať dcéra má Asperger.
Spadá pod autizmus má 14r.
Chcem sa opýtať poberá niekto opatrovatelsky? Dieťa chodí do bežnej školy.Ma viac ako 13r?Ak rodič berie opatrovateľský a dieťa pôjde niekedy s kamoškou von Môže ísť,? Alebo musím ísť s ňou ja.?Čo ak náhodou príde kontrola a dieťa po mesiaci pôjde prvýkrát von s kamoškou a nebude doma čo na to kontrola?
Vie v tom mi niekto poradiť?

mamina7070
4. sep 2024

ak dieta zvlada samostatne navstevu skoly tak narok na opatrovatelsky nesplni stupen odkazanosti

janulik270
autor
4. sep 2024

@mamina7070 poznám ľudí čo maju schválený na Asperger opatrovateľský dieťa bežné je v normálnej škole len je integrované ale má 8/10r
Dieťa v puberte ináč vníma všetko.Moja tiež je v škole integrovaná
Nám schválili už ťzp s doprovodom plus parkovací máme na 90perc poškodenie

janulik270
autor
4. sep 2024

@mamina7070 ak psychológ navrhne ku dieťati že musí byť pri nemu dospelá osoba tak to schvália.
Len zase má 14r depresie chodí len do školy má jednu kamošku v škole a občas ide s ňou von,do kina,prechádza ale to je minimálne.Doma dcéra sama nemôže byť môže sebe ublížiť alebo mladšej sestre.Preto rozmýšľam nad opatrovateľským ale zase nechcem aby sedela somnou doma.
Niekedy sa chce aj s kamoškou porozprávať.

kacena4
4. sep 2024

@janulik270 nerozumiem na co opatrovatelsky ked chodi von skamoskou do kina... evidentne je uplne samostatna ako ma svoje muchy ale je samostatna

janulik270
autor
4. sep 2024

@kacena4 nemá svoje muchy berie lieky od psychiatra.Za cele prázdniny 2 mesiace bola 1krat von na 2hod s kamoškou.Ma 14r je stále somnou potrebuje má.
Nechodí sama do obchodu musí byť s niekým.
Nie he úplne samostatna.Ale má obdobie že ju pustím aby nebola len doma ale to je minimálne
Nie je tým aby mala kamošky a chodila s nimi von.
Sedí doma

kacena4
4. sep 2024

@janulik270 aj moja sedi doma cele leto nebola vonku len so mnou, takze vzdy ste na tom lepsie ako my (tiez ma AS a ine psychiatricke dg.) a vobec som neuvazovala nad opatrovatelskym naco? vsak dieta je sebestacne, netreba ho obliekat, kupat, krmit...

janulik270
autor
4. sep 2024

@kacena4 ja neidem tou cestou že ak mi schvália opatrovateľský s moja dcéra bude denne vonku.
Práve naopak má depresie a sedí doma.
Ja pracujem len 4hod denne s poobede som s nimi už doma s to len do konca roka.
Mám ešte mladšiu a keď sú doma ťahajú sa za vlasy,bijú sa staršia dostane amok zatvori sa do kúpeľní a bucha po všetkom.
Nemá kto iný pri nich byt.
Tu neide o obliekanie,kŕmenie ale že môže ublížiť či sebe alebo mladšej.
Ak má amok dospelý máme problém ju ukľudniť,udržať lebo je agresívna.

alickapusinka
4. sep 2024

@janulik270 to že podáš ešte nič neznamena budeš vydieť a počuť od lekára.

janulik270
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janulik270
autor
4. sep 2024

@alickapusinka súhlasím ja to nemám isté od toho sú lekári.
Opatrovateľské ak niekto má polovičny viem že môže pracovať pár hodín ale ak dieťa pôjde za pol rok 1krat von s kamoškou a príde kontrola nemôžem 14r povedať že von nemôžeš už vôbec nikde.

libusak
5. sep 2024

Opatrovatelsky je taka almuzna, ze sa z toho neda vyzit

janulik270
autor
5. sep 2024

@libusak vážne tak máte o tom zistenu zlú informáciu.
Ja som sa nepýtala koľko je opatrovateľský čiže tento komentár bol zbytočný

elian
5. sep 2024

A to sa nebojíš, že ten amok dostane s kamoškou a ublízi jej, alebo sebe? Spôsobí dopravnú nehodu al.dačo podobné ? Ak je na tom tak zle, samu by som ju von nepustila, a v byte by som zrušila všetky kľúče na izbách
Podaj žiadosť o opatrovne a zistíš aký stupeň odkázanosti na opateru ma dcéra -co je rozdiel ako miera funkčnej poruchy -tam ti to vysvetlia

zazka666
6. sep 2024

Ja celkom nechápem, načo sa tu treba vypravdovať na koníkovi a dokazovať si, čie dieťa je na tom horšie. Proste to podajte a vybavte si to, na čo máte nárok. Okrem iného viem , že kolegyňa keď odišla z práce dostala 600 € mesačne, 8000 naa auto a okolo 600 alebo 800 eur na nový notebook. Takže sa celkom oplatí za tým ísť.

zazka666
6. sep 2024

A keď dokáže ísť s kamoškou von, je to jej šikovnosť. Tak , či tak sa o ňu musíte postarať vy. Určite také extra kontroly nechodia.

andulka1988
6. sep 2024

@janulik270 ja byť vami dám si žiadosť,ale treba mať od psychiatra že je odkázaná na pomoc. Lekár bude vedieť čo napísať. Ostatných si nevšímajte ak je schopná ísť do kina v pohode treba ju pustiť, keď si vezmete do budúcna tiež ju budete chcieť naučiť bežným veciam aby zvládala. Držím palce, pekný večer

janulik270
autor
6. sep 2024

@andulka1988 veľa ľudí nevie čítať akú otázky som položila.
Veľa ľudí pcha nos tam kde nemá a začne vypisovať.Nicimu nechápe A nebudem niekomu písať že dcéra ak s niekým ide von nie je nebezpečná práve naopak rada chodí von len nemá s kým ale veľa ľudí v škole sa jej vyhýbajú že má Asperger a v škole je najlepšia z triedy.Prave že ju chcem naučiť aby bola samostatná nie že bude zavretá denne doma a v kuse sa učiť.
Veľa ľudí tomu nechápe.
Ďakujem za povzbudenie.
Sú ľudia a ľudia

janulik270
autor
6. sep 2024

@zazka666 ďakujem.za podporu.🙂
Poznám jednu či má dieťa tiež Asperger a berie 720e plus rodine a má polovičny OP ale pri dieťati sa berie ako celý
Veľa ľudí v dnešnej dobe len rypu starajú sa do druhých namiesto toho aby pomohli.
Ak niekto nevie odpoveď na otázku tak nepíšem ale dospelý sú niekedy horší ako deti 😄

pieksamaki
7. sep 2024

@janulik270. To sú otázky na lekára ktorý schválil OP. Na toto vám tu nikto kompetentne neodpovie..

janulik270
autor
7. sep 2024

@pieksamaki ja tu nehľadám lekára.Ja tu hľadám niekoho kto poberá OP a má dieťa v bežnej škole a má viac ako 13r.Ma s tým skúsenosť.

andulka1988
7. sep 2024

@janulik270 teraz som si spomenula na jednu pani. Tiež má dieťa AS a normálne berie opatrovateľský. Chlapec chodí sám do bežnej školy bez sprievodu takže malo by to prejsť. Držím palce. Veľa síl

janulik270
autor
7. sep 2024

@andulka1988 ďakujem za odpoveď.
Ale či mi schvália alebo nie je už na lekárov.Viem.ze schvaľujú
Len som chcela vedieť kto má skúsenosť ak má polovičny tak či musí po škole celý život len sedieť doma či môže niekedy aj s niekým iným ísť von okrem mňa.
Do obchodu príklad by išla do sestrou a ja som doma a v prípade kontroly nebude doma hneď siahnu na peniaze.Viem.ze to úrady vedia ale som si myslela že niekoho tu nájdem čo bude vedieť poradiť.
Je iné opatrovať 7rocne a iné 14rocne.

pieksamaki
7. sep 2024

@janulik270 áno to chápem.....ale na tieto otázky je kompetentný lekár...lebo ak ti achvali tak ti povie prechadzky a podobne.... .mame v rodine autistu....každé 3 mesiace sa musí dokladovať. Je to vždy individuálne.....

janulik270
autor
7. sep 2024

@pieksamaki áno je to individuálne
Ja mám na dcéru ťzp so sprievodom a parkovaci a nie je potrebné už nikdy dokladovať.
Mám.mladsiu tá má ztp a tam dokladujem úradu správy čiže to poznám ako úrady

pieksamaki
7. sep 2024

@janulik270. Áno...ono je to ťažké...samozrejme úrady sa musia chrániť.....a preto oveľa viac dbajú ako kedysi.