Dávka v hmotnej núdzi od 1.7.2014

dajana22
29. aug 2014

Ahojte zienky viete mi niekto odpisat ako je to po novom s davkou v hmotnej nudzy.Kedze na nete som sa docitala ze kazdy kto pobera davku v hmotnej nudzy si ju musi od 1.7 2014 odpracovat ja som si v mesiaci JULnedostala davku s tym ze som si ju neodpracovala v meciaci JUN.Takze v meciaci jul som si ju uz odpracovala a dostala som uz v auguste peniaze.Druha otazka je ze som uz Od 1:augusta na aktivacnych pracach v obci za 63,07 eur na nete som sa docitala ze je potrebne odpracovat si minimalne 64h a max 80h chcem sa preto opytat ci si musim odpracovat az 80h alebo staci iba tych 64h a davku musim dostat.Dakujem za odpovede.

dajana22
autor
29. aug 2014

A este jedna otazka ked mam dceru mam dostat davku v hmotnej nudzy 61,60 eur alebo 117,20 eur kedze v tabulke je jednotlivec s dietatom takto a mne vyplacaju iba ako jednotlivcovy?

martina0308
15. okt 2014

@dajana22 davka sa vyplaca mesacne pozadu presne ako vyplata...tzn...kedze v juni si neodpracovala 32 hodin, za jun ju ti davku neposkytli...kedze sa vyplaca mesiac pozadu, tak v juli si nedostala davku...v juli si uz pracovala a preto ti davku za jul vyplatili v auguste....

co sa tyka MOS...minimalny rozsah je 64 hodin maximalny rozsah 80 hodin. Zalezi co mas uvedene v dohode s obcou...ale aby si dostala aktivacny prispevok musis opracovat minimalne 64 hodin...

co sa tyka vysky davky...dcera ma kolko rokov?

dajana22
autor
16. okt 2014

dcera ma 8 rokov.
takze ked si odpracujem na aktivacnych minimalne 64 hod mam narok na davku v sume 63 eur staci ten minimum hodin?lebo ja kazdy den odpracujem 4h denne a 20dni v mesiaci je to potom v poriadku mozem namietat ze chcem odpracovat iba 64Hod?

martina0308
18. okt 2014

@dajana22 nerozumiem preco ta posudzuju samu...v ziadosti si dceru uviedla ako spolocne posudzovanu osobu? a ty si slobodna mamicka alebo rozvedena?

ono ked odpracujes 64 hodin a potom uz neprides odrobit dalsie hodiny do tych 80, tak sa nic nestane...zo zakona mas narok na aktivacny prispevok v sume 63,07 € akonahle odpracujes 64 hodin.

ak nechces pisat sukromne udaje tu, kludne mi napis sukromnu spravu...

dajana22
autor
20. okt 2014

tak to neviem ale ved vedia urady snad ze mam dceru byvam s rodicmi v dome.Tak to som nevedela ze staci iba odpracovat 64h to mi na obecnom urade nikto nepovedal.Chodim sa kazdy den zapisat a daju robotu co mam v ten den spravit v obci.No do mesiaca je to 20pracovnych dni po 4hodiny a to je tych 80h.A ak by som chcela odpracovat iba tych 64h tak to im mam povedat ci ako?Tak som s toho dost prekvapena lebo som na aktivacnych od augusta a nikto ma neinformoval aj o takej moznosti.Iba viem tolko ze pracuju takto aj romovia ale ty nepridu kazdy den ale neviem preco myslela som ze oni su nieco ine ale asi vedia to co ja viem az teraz.Ze staci iba 64h. a to im staci .Ja mam mesacne iba 105 vyzivne a stym teraz co pracujem mam 92,50eur s toho je 63?07 aktivacny a ten rozdiel nejakych 35 eur doplatok k vyzivnemu a este aj pridavky na dceru 25eur to je vsetko .

dajana22
autor
20. okt 2014

spolu mam na mesiac 201,02 eur s dcerou.

martina0308
21. okt 2014

tych 92,50 € je spravne...mas davku 117,20 € + aktivacny prispevok 63,07 € + prispevok na nezaopatrene dieta 17,20 €...co je spolu 197,47 €....to su tvoje naroky....od tychto narokov sa odpocita tvoj prijem, cize vyzivne v sume 105 €...a vyjde ti tych 92,50 € kedze davka sa zaokruhluje na cele desatcenty nahor 🙂

k tym 64 hodinam...ono staci to na to aby ti urad vyplatil aktivacny prispevok, ale moze sa stat ze ked jednoducho po odpracovani tych 64 hodin neprides, obec ta moze vyradit z aktivacnych prac ak mas v dohode s obcou dohodnutych 80 hodin....popytaj sa radsej na obci ako sa k tomu stavaju...

martina0308
21. okt 2014
dajana22
autor
25. okt 2014

ahoj v dohode mam ze na tych 80h v mesiaci a dohoda je platna do konca roka ak by mi ju predlzili tak sa na to opytam.Ale mam otazku nevies ako je to ked dcera ochorela a doktor mi vystavil ocerku mam ju preplatenu ked mam iba dohodu?A mam ten papier aj niekam zaniest na zdravotnu alebo socialku ?A este sa chcem opytat vznikol mi narok na nahradne vyzivne kedze uz od jun mi nezaslal vyzivne bolo mi vyplatene iba za mesice september a oktober tie mesiece jun ,jul,august mi vyplacali iba zvysenu davku v hmotnej nudzy ale kedze mesiec jun som si davku neodpracovala tak som dostala menej o tych 60eur ale v tych 60 eurach mam 35 eur vyzivne cize mi nevyplatili ani to co je vyzivne na dceru ako to je teraz mam si to vymahat cez exekurora alebo mi to uz nikto nevyplati tomu nerozumiem.dakujem

martina0308
27. okt 2014

@dajana22 OCR treba urcite dat na urad a tiez informovat obec, kedze predpokladam, ze teraz nechodis na aktivacne....ale preplatit ti to nikto nepreplati...

narok na nahradne vyzivne ti vznikne ked si minimalne 3 mesiace vymahas vyzivne cez exekutora...kedze uz teraz ti vyzivne plati tak na NV nemas narok...tie tri mesiace co ti nezaplatil ti mozem len odporucit ho postrasit,ze ked ti to nevyplati budes to riesit cez exekutora...ak nevyplati...treba zajst za exekutorom, ktory ti bude tie tri mesiace vymahat...

co sa tyka toho ako ti vyplatili davku za jun...ak ti nepocitali vyzivne lebo si ho nemala vyplatene a neodpracovala si 32 hodin, tak by to malo byt takto....naroky: 117,20 + 17,20 = 134,40 €....prijem si sice nemala ziadny, ale davka sa krati o 61,60 €...cize naroky 134,40 - 61,60 kratenie davky = 72,80 € .... tolko si mala dost za jun ak si uradu oznamila ze ti nebolo vyplatene vyzivne...