Daňový bonus počas materskej

juri272
17. júl 2022

Dobrý deň prajem rád by som sa spýtal: Poberám daňoví bonus na dvojičky od 27.9.2021 a ďalšie dieťatko sa nám ma narodiť 3.12.2022 takže budeme mať 3 deti a chcel by som aby manželka poberala daňoví bonus na deti od 1.1.2023 lebo má väčší príjem keď pracovala ako ja a po novom od 1.1.2023 má byť výška daňové bonusu na % zo mzdy, je to možné že ja ho dám zrušiť a bude to mať manželka aj keď poberá rodičovský a potom opäť materskú ? Ďakujem za odpoveď s pozdravom Juraj

karajazviny
17. júl 2022

@juri272 ak môžem, pripnem sa k tejto téme a budem s vami čakať na odpoveď 🙂 tiež začínam riešiť, či môžem na materskej/rodičovskej poberať daňový bonus alebo musím na manžela prehlásiť

mirka17
17. júl 2022

@juri272 nie som expert, ale myslim si že to nie je možné, lebo na to aby si mohol poberať daňový bonus, musíš mať príjem zo závislej činnosti. Čo materska ani rodičovský príspevok nie je. Ale rada si prečitam iné názory.

andula78
17. júl 2022

@juri272 Danovy bonus je viazany na zdanitelny prijem. Cize na prijem, z ktoreho sa odvadzaju dane, konkretnejsie prijem zo zavislej cinnosti (plat zamestnanca) alebo prijem z podnikania (zivnosti)... Materska ani rodicovsky prispevok nie su zdanitelnym prijmom. Danovy bonus si moze rodic uplatnit na nezaopatrene dieta bud mesacne (ak je zamestnany a ma prijem v danom mesiaci)alebo rocne v rocnom zuctovani dane pripadne v danovom priznani.

maciatkolulu
17. júl 2022

@juri272 ach jaj a z čoho by si chcel daňový bonus? Z materskej? Z rodičaku?

slavkadi
17. júl 2022

@juri272 musí mať príjem v zamestnaní, aby mohla dostať bonus na deti. Pri 3 deťoch max 34% z vymeriavacieho základu dane. Čiže 34% z 0 bude 0. Kým nenastúpi do práce poberaj bonus ty, keď máš príjem v zamestnaní, keď potom ona nastúpi, môže si prehlásiť na seba.

h2o2
17. júl 2022

Na daňový bonus ma nárok len pracujúci rodič, rodič na materskej a rodičovskej dovolenke nárok nemá.

saxana000
17. júl 2022

@slavkadi ahoj poradis mi prosim?mam muza szco doteraz sme nechavali vyplacat danovy bonus v jeho rocnom zuctovani.. Fakturuje cca 16 000 zaklad dane 3300 vychadzam z danoveho 2021oplati sa pri tychto cislach nechat danovy bonus na dceru 5.5 roka stale na neho? alebo bude lepsie ked si danovy bonus uplatnim ja u zamestnavatela?moja hruba mzda 696e podla tabuliek by som mala mat narok na plne zvysenie no u manzela neviem ako sa to bude ratat po novom s tymi percentami ci mu to vobec vide..ak by to vyslo na rovnako nechame to na neho ak by mal mat menej radsej by som to prehodila na seba..

slavkadi
17. júl 2022

@saxana000 u teba je to na istotu, prehlásila by som na teba, dostaneš celých 70€. Manžel nevie aké bude mať príjmy do konca roka ani na rok. Tu je príklad, SZČO musí mať mesačne 1500€ v hrubom aby dostal 66€ bonus.

saxana000
17. júl 2022

@slavkadi chceme to riesit od januara lebo od jula 2022 by to mali ratat zivnostnikom este po starom aj po novom a vyplatiti to co vide viac..ale od januara by mu vyslo len nejakych 350-380 rocne pokial by fakturoval plis minus rovnako s rovnalymi odvodmi.. ale mne by vyslo tych 100 kazdy mesiac to je rocne 1200 a to uz by bol teda fakt rozdiel...

slavkadi
17. júl 2022

@saxana000 po uzavretí roka budete vedieť, či si dáš uplatniť ty v robote v ročnom zúčtovaní, alebo muž ako SZČO v danovom, tam je možnosť sa ešte rozhodnúť komu vyjde viac. Lebo ak by si mala nárok na 70 od júla, a on by mal pri porovnaní starý/nový DB vyššie len to po starom 47 resp 43 € podľa veku dieťaťa, tak stále sa tebe viac oplatí.

moniikka
17. júl 2022

@slavkadi môžem sa aj ja spýtať. Doteraz bral manžel daňový bonus na deti raz ročne. Jeho príjem je každý mesiac rovnaký, rozdiel par €. Ja mam príjem s rozdielom niekedy aj 100€,nikdy neviem aká bude výplata, keďže som platená podľa tržby a plnenia mesačného plánu. Je lepšie ak aj naďalej bude žiadať manžel
Ďakujem

slavkadi
17. júl 2022

@moniikka pozrite túto tabuľku (max hranica DB na dieťa) ak neklesnes ani ty pod určitú hranicu prijmu (napr pri hrubej mzde 600€ a 3detoch) môžes si ponechať DB, lenže to asi nevieš odhadnut dopredu. Ak má ale manžel stabilnejší príjem, tam to máte na istotu.

saxana000
17. júl 2022

@slavkadi super dakujem toto ma vobec nenapadlo ze sa to da aj spatne..