Daňový bonus na dieťa - príjem z predaja nehnuteľnosti

matejkoo
11. jan 2021

Ahojte,
prosim ked bude manzel podavat DP pre FO typu B, lebo mal prijem z predaja nehnutelnosti (ale nemal prijem zo zavislej cinnosti), moze si uviest danovy bonus na deti a odpocit. polozku na mna manzelku (ja som bola na rodicovskej)?
dakujem

katulastraka
11. jan 2021

pokial viem tak ano, plus si vie odpocitat aj uroky z hypoteky za rok 2020, ak mate hypo teda, to vam daju v banke potvrdenie o tom

draik
11. jan 2021

Nemá nárok (musel by mať tzv. aktívny príjem v minimálnej sume - mzda resp.podnikanie)

matejkoo
autor
11. jan 2021

@draik dakujem za potvrdenie, cize tym padom ani nie je narok na dieta ani na manzelku, ze... tiez som nasla len - dosiahol zdaniteľné príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti... on ma len prijmy ako konatel bez pracovnej zmluvy, ale nie v tej minimalnej vyske...

jaron
11. jan 2021

@matejkoo len pre istotu: netýka sa ho oslobodenie od dane z predaja nehnuteľnosti? (vlastníctvo viac ako 5 rokov, dedičstvo v priamom rade.... a iné okolnosti)

hellwant
11. jan 2021

Ak vlastnil nehnutelnost aspon 5 rokov, je oslobodeny od dane z predaja nehnutelnosti.

jaron
11. jan 2021

@hellwant alebo aj keby to bolo dedičstvo po rodičoch, ktorí ho vlastnili viac ako 5 rokov.

juliatriscova
11. jan 2021

@matejkoo nemá nárok, pretože mal pasívny príjem...

matejkoo
autor
12. jan 2021

@jaron nie, netyka 🙂

katulastraka
12. jan 2021

@matejkoo a on nema zivnost s ktorou moze takto zarabat? kupovat a predavat byty? ci on je sice konatel firmy ale inak je nezamestnany?

matejkoo
autor
12. jan 2021

@katulastraka nie je nezamestnany, je spolocnik a konatel na zml. o vykone funkcie. DP nakoniec podam ja, lebo byt bol v BSM a mne sa bude dat odpocitat bonus na dieta (bola mi preplatena po rodicovskej dovolenka a presiahlo to minimum)

matejkoo
autor
13. jan 2021

@katulastraka hypo uroky sa daju odpocitat len do 35r..., mame viac 🙂